Çin Kaynaklarında İskitler

Çin Kaynaklarında İskitler »Çin Kaynaklarında İskitler “Çin kaynaklarında sadece Orta Asya İskitleri hakkında bilgi bulmak mümkündür. Bu kaynaklarda Orta Asya İskitleri  “Sai”...

Çin Kaynaklarında İskitler

Çin Kaynaklarında İskitler
“Çin kaynaklarında sadece Orta Asya İskitleri hakkında bilgi bulmak mümkündür. Bu kaynaklarda Orta Asya İskitleri  “Sai” ve “Sai-wang” şeklinde gösterilmektedir. Bu kaynaklarda Sakalar’a Sai adı verilmiştir. Batı Türkistan’a giden Sakalar ise  Sai-wang adı ile tanıtılmıştır. Çince’de wang sözü “kral  prens” demektir. Bu nedenle bu boyu kral soyu şeklinde tanıtanlar dahi olmuştur”. Bu arada belirtmek gerekir ki Klasik Çince de “Sai” kelimesi ”Sak” olarak okunur böylelikle taşlar iyice yerine oturmaktadır.

Linkback: http://www.buyuknet.com/cin-kaynaklarinda-iskitler-t32247.0.html

 
Etiket:
Çin Kaynaklarında İskitler 

Bu bilgi size yardimci oldu mu?

Evet Hayır

(2 oy, ortalama: 1/5 üzerinden)

Konu Hakkında Görüşün Nedir?

Bu Konuyu Neden Beğenmediğinizle ilgili açıklayıcı yazı yazarsanız konuyu ona göre güncelleyeceğiz.Turkiyenin baskenti neresidir. kucuk harfle yazin.:

Mesajınıza cevap yazmamızı isterseniz aşağıdaki alanı doldurun

Email:
Çin Kaynaklarında İskitler

Çin Kaynaklarında İskitler »Çin Kaynaklarında İskitler “Çin kaynaklarında sadece Orta Asya İskitleri hakkında bilgi bulmak mümkündür. Bu kaynaklarda Orta Asya İskitleri  “Sai”