Duha Koca Oğlu Deli Dumrul

Duha Koca Oğlu Deli Dumrul » Duha Koca Oğlu Deli Dumrul Duha Koca Oğlu Deli Dumrul kısaca Deli Dumrul Deli Dumrul isminde bir er vardır. Deli Dumrul kuru bir çayın üstüne köprü...

Duha Koca Oğlu Deli Dumrul


Duha Koca Oğlu Deli Dumrul
Duha Koca Oğlu Deli Dumrul kısaca Deli Dumrul Deli Dumrul isminde bir er vardır. Deli Dumrul kuru bir çayın üstüne köprü yaptırmıştır. Geçeninden 30 akçe geçmeyeninden döve döve 40 akçe alırdı.Bir gün köprüsünün yayına bir bölük oba yerleşir. Bu obada bir yiğit ölür ve feryatlar üzerine Deli Dumrul atıyla oraya gelir. Feryatların nedenini sorar bir yiğidin öldüğünü öğrenir. Azrail’e kızar ona meydan okur. Onunla dövüşmek için Allah’a yalvarır. Sonra evine döner.
Deli Dumrul bır toy düzenler ve bu toyda Azrail gelir. Deli Dumrul ilk basta direnir Azrail ise ona bir can bulursa yaşamasına izin vereceğini söyler. Deli Dumrul annesine ve babasına gider ama onlar canlarını vermezler. Can bulamadığı için karısına gider. Karısı da onsuz bu hayatın hiç bir önemi olmadığını söyler ve kendi canını vermeye razı olur. Deli Dumrul Allah’a yalvarır ya ikimizin canını al ya da ikimizi de bağışla diye. Bunun üzerine Allah onları bağışlar 140 yıl ömür verir ve annesinin babasının canını alması için Azrail’e emir verir. Deli Dumrul ve eşi 140 yıl ömür sürerler.

Linkback: http://www.buyuknet.com/duha-koca-oglu-deli-dumrul-t32171.0.html

 
Etiket:
Duha Koca Oğlu Deli Dumrul 

Bu bilgi size yardimci oldu mu?

Evet Hayır

(2 oy, ortalama: 1/5 üzerinden)

Konu Hakkında Görüşün Nedir?

Bu Konuyu Neden Beğenmediğinizle ilgili açıklayıcı yazı yazarsanız konuyu ona göre güncelleyeceğiz.Turkiyenin baskenti neresidir. kucuk harfle yazin.:

Mesajınıza cevap yazmamızı isterseniz aşağıdaki alanı doldurun

Email:
Duha Koca Oğlu Deli Dumrul

Duha Koca Oğlu Deli Dumrul » Duha Koca Oğlu Deli Dumrul Duha Koca Oğlu Deli Dumrul kısaca Deli Dumrul Deli Dumrul isminde bir er vardır. Deli Dumrul kuru bir çayın üstüne köprü