Ekmek Kadayifi

Ekmek Kadayifi »           Malzemeler :    1 adet küçük boy  ekmek kadayıfı    7  bardak su      Şurubu :    4 1/2 bardak toz  şeker    4 1/2  bardak...

Ekmek Kadayifi

*

          Malzemeler : *

  *  1 adet küçük boy  ekmek kadayıfı

 *  7  bardak su

 

   Şurubu :

  *  4 1/2 bardak toz  şeker

 *  4 1/2  bardak su

 *  2  1/2 tatlı kaşığı limon suyu

 

   Üstüne :

 *   2 lüle kaymak*  *

           Hazırlanışı  :

 Kadayıftan  en aşağı dört beş parmak büyüklüğünde, kenarlı ve yuvarlak bir tepsiye küçük boydan,  yalnız bir adet ekmek kadayıfını, kırmızı taraf alta getirilmiş olarak koyduktan  sonra üstüne 7 bardak su katın ve kadayıfın yumuşaması ve büyümesi için 15-20  dakika bir tarafa bırakın.

Sonra  suyunu çekerek iyice yumuşamış ve büyümüş olan ekmek kadayıfının üstüne bir peçete  ile kuvvetlice bastırarak kadayıftaki fazla suyu peçeteye çektirin, bu işlemi  tekrarlayarak bütün suyunu alın.

  Diğer taraftan da şurubun hazırlanması için, bir tencereye toz şeker, su ile limon  suyunu koyun ve karıştırarak da şekerin su içinde erimesini sağladıktan sonra  şurup koyuca bir kıvama gelinceye kadar aşağı yukarı 25 dakika kendi halinde kaynamaya  bırakın. Şurup koyulaşınca bunu, kadayıfların üstüne dökün, sonra da şurup katılmış  kadayıf tepsisini orta ısıdaki ateşte, kadayıf hafifçe ağdalanıp üstünde şuruptan  kabarcıklar oluşana dek 30-40 dakika kadar pişirin, sonra da tepsiyi ateşten alıp  ılımaya bırakın.

Kadayıf  ılındıktan sonra üstüne tepsi büyüklüğünde bir kapak kapatın ve tepsiyi alt üst  etmek üzere kadayıfı tabağa alın ve iyice soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra da  ortasına 2 lüle kaymak koyarak servis yapın.

Linkback: http://www.buyuknet.com/ekmek-kadayifi-t30837.0.html

 
Etiket:

Bu bilgi size yardimci oldu mu?

Evet Hayır

(2 oy, ortalama: 1/5 üzerinden)

Konu Hakkında Görüşün Nedir? Olumlu yada olumsuz Eleştirileriniz.


Turkiyenin baskenti neresidir. kucuk harfle yazin.:

Ekmek Kadayifi

Ekmek Kadayifi »           Malzemeler :    1 adet küçük boy  ekmek kadayıfı    7  bardak su      Şurubu :    4 1/2 bardak toz  şeker    4 1/2  bardak