Huş Ağacı Faydaları Huş Ağacı özellikleri

Huş Ağacı Faydaları Huş Ağacı özellikleri »huş ağacı faydaları ve huş ağacı özellikleri ile ilgili bu yazıda Huş Ağacı Faydaları Huş Ağacı özellikleri hakkında kısa özet bilgiler...

Huş Ağacı Faydaları Huş Ağacı özellikleri

huş ağacı faydaları ve huş ağacı özellikleri ile ilgili bu yazıda Huş Ağacı Faydaları Huş Ağacı özellikleri hakkında kısa özet bilgiler bulabilirsiniz. İnşallah işinize yarayacağını düşünüyorum...Sağlık paylaşım uzmanından...
 
 huş ağacı nerede yetişir huş ağacının özellikleri huş yaprağı çevremizde yetişen çiçekler huş ağacının faydaları
 
 
 
 Huş Ağacının Faydaları Ve Özellikleri
 
 Nemli topraklarda yetişen, sarımsı yeşil renkte çiçekler açan, küçük meyveli, dalları sarkık bir ağaçtır. Yaprakları saponin, flavonidler, uçucu yağlar ve C vitamini içerir.
 Familyası: Huşağacıgillerden, Birkengewâchse, Betulaceae
 
 
 
 Huş ağacı Huşağacıgillerden olup bu grupta takriben 100 bitki mevcuttur. Bunlardan en önemlileri ve en yaygın olarak kullanılanları Akhuş; Betula pendula ve Bataklık huş ağacı; Betula pubescens'tir. Es*kiden bu iki tür aynı isimle anılmış sonradan ayrı isimler verilmiştir. Ağacın gövdesi beyaz olduğundan Ak ağaç diye ve dallarının saklık ve narin olması, rüzgar esince hışırtı çıkarması nedeni ile ve yahut da ilkbaharda bitki gövdesinden yukarı doğru hışır hışır akan su sesi duyulan bu nedenle de Huş ağacı diye anılır. Almanca Bikre kelimesinin Hince, "Bharg" kelimesinden türediği ve beyaz anlamına geldiğidir. Bitkin vatanı Güney Türkistan ve Kuzey Hindistan olup zamanla dünyanın ılıman iklimli hemen her yöresine yayılmıştır. Bir huş ağacı günde 70lt su emerek gövdeye verir ve oradan yapraklara ulaşan su işlendikten sonra büyük bir kısmı gaza (esansa) dönüşür ve bu güzel koku gaz (esans) biz farkına varmadan çevremize güzellikler saçar. Alman ilim adamlarının yaptıkları araştırmalara göre bir ağacın çevreye kattığı değerin 2500Euro olduğunu tespit etmişlerdir.
 
 Özellikleri:
 
 
  • Nisan Mayıs aylarında sarımsı yeşil renkli çi*çekler açan, sarkık dalları olan bir orman ağacıdır.
  • Avrupa ormanlarında, ülkemizde de Kayseri Erciyes dağı, Ağrı dağı, Sivas, Artvin, Ardahan, Bingöl dağları civarlarında mevcuttur.
  • Ağacın kabukları ve dalları Mayıs ayında topla*narak nemli gölge yerlerde fermentasyona bırakılır. Sonra kışa doğru kuru distilasyon ile huş ağacı katranı elde edilir.

 Faydaları:
 
 Yaprakları idrar söktürücü ve ağrı kesicidir. Katranı ise haricen egzema ve alerjik deri hastalık*larında fayda sağlayabilir. Vücudda gut hastalığına sebep olan ürik asid metabolizmasına, ısırgan otuna benzer bir etki göstererek, bu hastalıkta fayda sağ*lar. Isırgan kadar kuvvetli olmayan bu etki için, Huş ağacı alternatif olarak zaman zaman denenebilir.

Linkback: http://www.buyuknet.com/hus-agaci-faydalari-hus-agaci-ozellikleri-t41438.0.html

 
Etiket:

Bu bilgi size yardimci oldu mu?

Evet Hayır

(2 oy, ortalama: 1/5 üzerinden)

Konu Hakkında Görüşün Nedir?

Bu Konuyu Neden Beğenmediğinizle ilgili açıklayıcı yazı yazarsanız konuyu ona göre güncelleyeceğiz.Turkiyenin baskenti neresidir. kucuk harfle yazin.:

Mesajınıza cevap yazmamızı isterseniz aşağıdaki alanı doldurun

Email:
Huş Ağacı Faydaları Huş Ağacı özellikleri

Huş Ağacı Faydaları Huş Ağacı özellikleri »huş ağacı faydaları ve huş ağacı özellikleri ile ilgili bu yazıda Huş Ağacı Faydaları Huş Ağacı özellikleri hakkında kısa özet bilgiler