Resimlerle Eskişehir

Resimlerle Eskişehir »[/size] PORSUK’UN KIYISINDA Öğrencilerin olduğu kadar Eskişehirlilerin de gün batmadan hemen önce soluğu aldığı yer kentin ortasından geçen Porsuk...

Resimlerle Eskişehir

[/size]

PORSUK’UN KIYISINDA

Öğrencilerin olduğu kadar Eskişehirlilerin de gün batmadan hemen önce soluğu aldığı yer kentin ortasından geçen Porsuk Çayı’nın kıyılarıdır. Yalaman Adası ya da Porsuk Bulvarı olarak bilinen bu yürüyüş alanı Eskişehir’in yeniden doğuşunun bir simgesi gibidir. Belediyenin kararlı çalışmaları sayesinde burasının Seine Nehri kenarındaki dünya güzeli Paris’i andırdığını düşünebilirsiniz. Porsuk Çayı’nın üzerinden geçen küçük köprüler iki yanına dizilmiş kafeler ve su üzerinde yolcu taşıyan yepyeni gezinti tekneleriyle Eskişehir’in bu yüzü insanı gerçekten etkiliyor.

[/b][/size][/size]

[/b][/size][/size]

BEYAZ ALTIN: LÜLETAŞI
Belediye yakınındaki yerli ve yabancı sanatçıların lületaşı eserleri ile etkileyici bir lületaşı koleksiyonuna sahip Lületaşı Müzesi’ne geliyorum. Vitrinlere bakarken bir lületaşı ustasının şu sözlerini hatırlıyorum: “Bu toprağın köylüsü doğuştan madencidir. Kışın lületaşı çıkarır yazın çiftçilik yapar. En iyi tarlayı bildiği gibi lületaşını nerede bulacağını da bilir”. Eskişehir köylüleri lületaşı bulabilmek için yerin metrelerce altına inerler. Tepelerin yamaçlarına gelir bir dikdörtgen çizer üç metre iner direklerle sağlamlaştırır on metreye basamak yapar sonrası için halatlı merdiven kurar. Eskiden ocaklar üç yüz metreye kadar iner uzun yeraltı galerilerinde çalışılırmış şimdi ise ancak otuz beş kırk metreye kadar iniliyor.

[/b][/size][/size]
ŞEHRİN ESKİ YÜZÜ

Eskişehir’in bir diğer yüzünü eskiliğini yansıtan yere Odunpazarı’na geliyorum. Yeniden canlandırılan Odunpazarı mahallesi kentin tarihi dokusunun en belirgin hissedildiği bölge. Tarihi ve Kentsel Sit Alanı olarak korumaya alınan semtte Odunpazarı Belediyesi tarafından restore edilen ve yakın bir zamanda butik otel restoran ve kültür merkezi olarak hizmete girecek eski evler var. Bu rengârenk evlerin arasında dolaşmak kentin ilk kurulduğu yerin atmosferini hissederek bugünkü haliyle ortaya koyduğu tezatı anlamak için birebir. Dar ve çıkmaz sokaklarda yaşamın sürdüğü evlerin çoğunun bahçeleri var. Pencerelerin önündeki sedirleri çarpıcı ahşap işçiliği örnekleri olan dolapları tavanları ve kalem işçiliğiyle bir Odunpazarı evine davet edilirseniz bu fırsatı geri çevirmeyin.

BİR DEMİRYOLU KENTİ

Eskişehir çoğu zaman Tren Garı’ndan terk edilir... Burası bir demiryolu kentidir çünkü. Tren Garı’nın sıra dışı binasının ön cephesi ışıklandırıldığında İstasyon Köftecileri de müşterilerini ağırlamaya başlar. Köftecilerin neon ışıklarıyla çevrili küçük dükkânlarında eğlence yerlerinden çıkan öğrencilerle tren yolcuları bir araya gelir.


[/b][/size][/size]

[/b][/size][/size]

[/b][/size][/size]

[/b][/size][/size]

[/b][/size][/size]

[/b][/size]

Linkback: http://www.buyuknet.com/resimlerle-eskisehir-t32218.0.html

   Anadolu Üniversitesinde okuyan arkadaşımı ziyaret için defalarca gezme olanağı bulduğum Eskişehir gerçekten gezilmeye değer bir şehrimiz.

   Paylaşım için teşekkürler . . .

 
Etiket:
Eskişehir 

Bu bilgi size yardimci oldu mu?

Evet Hayır

(4 oy, ortalama: 3/5 üzerinden)

Konu Hakkında Görüşün Nedir?

Bu Konuyu Neden Beğenmediğinizle ilgili açıklayıcı yazı yazarsanız konuyu ona göre güncelleyeceğiz.Turkiyenin baskenti neresidir. kucuk harfle yazin.:

Mesajınıza cevap yazmamızı isterseniz aşağıdaki alanı doldurun

Email:
Resimlerle Eskişehir

Resimlerle Eskişehir »[/size] PORSUK’UN KIYISINDA Öğrencilerin olduğu kadar Eskişehirlilerin de gün batmadan hemen önce soluğu aldığı yer kentin ortasından geçen Porsuk