Köle (roman) özeti

Köle, Sudanlı yazar ve insan hakları aktivisti Mende Nazer'in özyaşamöyküsünü anlattığı roman. Nazer, kitabı Damien Lewis ile birlikte yazmıştır.

Yazarı   Mende Nazer
Orijinal ismi   Slave
Çevirmen   Atilla Dirim
Dili   Türkçe
Yayınevi   Yurt Kitap Yayın

Özet:

Mende Nazer, Sudanlı Nuba bir ailede dünyaya gelmiştir. Araplar ve yerli Siyahilerin yaşadığı Sudan'da, Siyahiler ikinci sınıf muamele görmektedirler. Okullarda ve resmi dairelerde kendi dillerinde konuşmaları hoş karşılanmaz. Bölgedeki Araplar tarafından ırklarından dolayı horlanır, öldürülür ve köle olarak satılırlar. Mende Nazer de ailesini bu şekilde kaybetmiş, tecavüze uğramış ve köle olarak satılmış kızlardan sadece biridir. Çok küçük bir yaşta, zengin bir Arap kadını olan Rahab tarafından satın alınır. Rahab çok acımasız, kompleksli ve ırkçı bir kadındır. Mende'ye ismiyle hitap etmez; çünkü o bir "abda"dır ve bir isme ihtiyacı yoktur. Mende'nin çocuklarına dokunması, namaz kılması da yasaklanmıştır. Çünkü Rahab'a göre İslam, zencilere göre bir din değildir. Mende'nin yılları, köle olarak Rahab ve ailesine hizmetle geçer. Bir zaman sonra Rahab'ın ailesinden birine köle olarak verilir. Mende'nin yeni efendisinin eşi, Sudan'ın İngiltere Büyükelçisi'nin yardımcısıdır. Bir süre sonra Mende'nin evde köle olarak çalıştırıldığı öğrenilir ve kölelik İngiltere'de yasadışı olduğundan genç kız özgürlüğüne kavuşur.

Roman, Mende Nazer'in özyaşamöyküsü üzerinden Sudan'da 21. yüzyılda dahi devam eden köleliği, etnik gerilimi, kadın sünneti gibi ilkel gelenekleri gözler önüne seriyor.

Linkback: http://www.buyuknet.com/kole-roman-ozeti-t46123.0.html

Benzer Konular

Mehmet Rauf-Eylül(İlk Psikolojik Roman)

9.Hariciye Koğuşu (Roman Özeti)

Keloğlan Dört Haramiler Kitap özeti

Altın Işık özeti

Adım Adım Hayata kitap özeti

Vurun Kahpeye Roman özeti

 
Etiket:
köle kitap 

Bu bilgi size yardimci oldu mu? Evet Hayır

Konu Hakkında Görüşün Nedir?

Mesajınıza cevap yazmamızı isterseniz aşağıdaki alanı doldurun

Email:
Köle (roman) özeti

Köle (roman) özeti »Köle, Sudanlı yazar ve insan hakları aktivisti Mende Nazer'in özyaşamöyküsünü anlattığı roman. Nazer, kitabı Damien Lewis ile birlikte yazmıştır.