Küresel Kümeler

Küresel Kümeler » Üç küresel küme. Solda, gökadamızın sınırlarının ötesinde yer alan, büyük fakat çok uzak bir küresel küme olan NGC 2419. Ortadaki M13 çok daha...

Küresel Kümeler


Üç
küresel küme. Solda, gökadamızın sınırlarının ötesinde yer alan, büyük fakat çok uzak bir küresel küme olan NGC 2419. Ortadaki M13 çok daha yakındır, gökyüzündeki en parlak küresel kümelerden biridir. Sağda, Kartal Takımyıldızı'nda yer alan acınacak durumdaki Pal 11.
Küresel kümeler, tipik olarak 100 ışıkyılı genişliğinde olan ve binlerce yıldız içeren, küre biçiminde yıldız topluluklarıdır. Küresel kümeler çok yaşlıdırlar (en az 10 milyar yaşında) ve muhtemelen gökadanın oluşum süreci sırasında oluşmuşlardır. Gökadamızın çevresindeki küresel ayla üzerinde saçılmış vaziyettedirler ve yörünge süreleri yüz milyonlarca yılı bulur.

Linkback: http://www.buyuknet.com/kuresel-kumeler-t22749.0.html

 
Etiket:

Bu bilgi size yardimci oldu mu?

Evet Hayır

(2 oy, ortalama: 1/5 üzerinden)

Konu Hakkında Görüşün Nedir?

Bu Konuyu Neden Beğenmediğinizle ilgili açıklayıcı yazı yazarsanız konuyu ona göre güncelleyeceğiz.Turkiyenin baskenti neresidir. kucuk harfle yazin.:

Mesajınıza cevap yazmamızı isterseniz aşağıdaki alanı doldurun

Email:
Küresel Kümeler

Küresel Kümeler » Üç küresel küme. Solda, gökadamızın sınırlarının ötesinde yer alan, büyük fakat çok uzak bir küresel küme olan NGC 2419. Ortadaki M13 çok daha