Mehmet Âkif Ersoy -Safahat

Mehmet Âkif Ersoy -Safahat »Mehmet Âkif Ersoy -Safahat Mehmet Akif hem bir şair hem bir yazar; hem de hatiptir.Bir taraftan Sırat-ı Müstakim ve Sebilü’r-Reşad’daki makaleleri...

Mehmet Âkif Ersoy -Safahat

Mehmet Âkif Ersoy -Safahat

Mehmet Akif hem bir şair hem bir yazar; hem de hatiptir.Bir taraftan Sırat-ı Müstakim ve Sebilü’r-Reşad’daki makaleleri şiirleri çevirileriylediğer taraftan vaazlarıyla halkı toparlanmaya ve düşmana karşı birlik olmaya çağırmıştır.Birinci dünya savaşı sırasında Osmanlı devletinin ve Arapların toparlanması birlik olması için çok gayret etti.Kurtuluş savaşı sırasında Kuva-yı Milliye’den yana yazılar yazdı.Bu esnada Anadolu’ya geçerek Birinci Büyük Millet Meclisi’nde Burdur Milletvekili olarak görev yaptı. Bu arada Konya ayaklanmasını önlemek ve halka öğüt vermek için Konya’ya gönderildi. Oradan Kastamonu’ya geçti Nasrullah Camisi’nde Sevr Antlaşması’nın iç yüzünü Kurtuluş Savaşı’nın niteliğini anlatan coşkulu bir vaaz verdi bu vaaz Diyarbakır’da basılarak bütün vilayetlere ve cephelere dağıtıldı.

Mehmet Akif milletini ve dinin seven insanlara karşı merhametli davranan şair tabiatının heyecanlarıyla dalgalanan meşhur bit Türk şairdir. İstiklal Marşı şairi olması bakımından da ‘’Milli Şair’’ ismini almıştır. Şairin en büyük eseri safahat genel adı altında toplanan 7 kitaptan oluşmuştur. Şair bu eserinde halka seslenmiş yalın ve halkın anlayabileceği bir dili tercih etmiştir.

Linkback: http://www.buyuknet.com/mehmet-akif-ersoy-safahat-t32190.0.html

Üstad Mehmet Akif Ersoy eserlerini okumak her bir evlada nasip olsun.

İlim Dünyası
 
Etiket:
Mehmet Âkif Ersoy -Safahat 

Bu bilgi size yardimci oldu mu?

Evet Hayır

(2 oy, ortalama: 1/5 üzerinden)

Konu Hakkında Görüşün Nedir?

Bu Konuyu Neden Beğenmediğinizle ilgili açıklayıcı yazı yazarsanız konuyu ona göre güncelleyeceğiz.Turkiyenin baskenti neresidir. kucuk harfle yazin.:

Mesajınıza cevap yazmamızı isterseniz aşağıdaki alanı doldurun

Email:
Mehmet Âkif Ersoy -Safahat

Mehmet Âkif Ersoy -Safahat »Mehmet Âkif Ersoy -Safahat Mehmet Akif hem bir şair hem bir yazar; hem de hatiptir.Bir taraftan Sırat-ı Müstakim ve Sebilü’r-Reşad’daki makaleleri