; ----------- ----------------

Halepe fermanı nedir?

Administrator Kişisel İleti Gönder (Çevrimiçi) 14 Haziran 2013, 21:49:45

Halepe fermanı nedir? Hakkında kısa bilgi


Halepe fermanı : Girit Rumlarına birtakım imtiyazların verildiği fermandır...

Halepe Fermanı, Osmanlı Devleti'nin İngiltere ve Rusya gibi devletlerin baskılarıyla Girit'te daha önce yapılan 1868 açılımına ek olarak taahhüt edilen ıslahatlardır. 20 Kasım 1878 tarihinde yayınlanan Ferman'ı Osmanlı Devleti adına asilerle imzalayan -olağanüstü komiser statüsüyle Girit'e giden- Gazi Ahmet Muhtar Paşa'dır.

Halepe Fermanında yer alan haklara göz atıldığında günümüzle ilgili bir takım öngörülerde çıkarılabilir. Fermana göre;

1) Girit valisi beş yıl süreyle atanacaktı. Valinin bir yardımcısı bulunacaktı. Vali Müslüman ise yardımcısı Hıristiyan, Hıristiyan ise yardımcısı Müslüman olacaktı.
2) Girit Genel Meclisi; 49 Hıristiyan, 31 Müslüman üyeden meydana gelecek, aldığı kararlar Osmanlı kanunlarına aykırı olmayacaktı.
3) Hıristiyan kaymakamlar, Müslüman kaymakamlardan sayıca fazla olacaktı.
4) Girit'te Türkçenin yanında Rumca da resmi dil olarak kabul edilecekti.
5) Vergi gelirlerinin yarısı adanın kamu hizmetlerine harcanacak, eğer adanın geliri giderlerini karşılayamayacak olursa, devlet yardımedecekti.

Verilen tüm bu geniş haklara rağmen adada bulunan Rumlar, Yunanistan'a bağlanma çalışmalarından hız kesmediler. Önce 1908 yılında Girit Milli Meclis'i bağlanma kararı aldı. Balkan Savaşlarının sonucunda ise 1913 yılında kesin olarak Yunanistan toprağı haline geldi.

Bunlar da ilginizi çekebilir
. IPv4 Nedir 1.0.0.0 ile 255.255.255.255
. CSS Nedir?
. C Nedir ?
. tcp/ip nedir...?
. WAP nedir?
. SEO nedir? Nasıl yapılır ve Sandbox nedir?
. Gamlar , Tam Ses Aralık nedir , Yarım Ses Aralık nedir
. IP Koruma Sınıfı Nedir? Nasıl Okunur - IP Nedir?
. Osmanlı’da Girit Açılımı: Halepa Fermanı
. Ip Nedir?
Boş mesaj atmaktan kaçının. Tek kelimelik cevaplar, konuya katkısı olmayan mesajlar forumu boğar, gerçekten bilgi aramak isteyenlerin işini zorlaştırır ve bu mesajlara hoş bakılmaz. Spam mesajların sürekliliği hem saygınlığınızı düşürür hem de hakkınızda işlem yapılmasına yol açar


 
Halepe fermanı nedir?

Halepe fermanı nedir? » Halepe fermanı nedir? Hakkında kısa bilgi Halepe fermanı : Girit Rumlarına birtakım imtiyazların verildiği fermandır... Halepe Fermanı, Osmanlı

Google Etiketleri