Pollyanna Kitap Özeti

Pollyanna Kitap Özeti » Pollyanna kitabının anafikri: Hayata karşı umudumuzu asla yitirmemeliyiz. Pollyanna kitabının yazarı: Eleanor H. Porter Pollyanna kitabının sayfa...

Pollyanna Kitap Özeti

*

Pollyanna kitabının anafikri: Hayata karşı umudumuzu asla yitirmemeliyiz.

Pollyanna kitabının yazarı: Eleanor H. Porter

Pollyanna kitabının sayfa sayısı: Yayınevine göre değişiklik gösterebilmektedir. Örneğin Epilson yayınlarında 216 sayfa olan kitap, Bordo-Siyah yayınlarında 256 sayfa olabilmekte yine aynı kitap 128 sayfa da olabilmektedir yayınevine göre.

Kitabın kişileri ve karakter özellikleri: Kitabın özetinden sonra verilmiştir.

Pollyanna Kitap Özeti
Pollyanna, burada hikayenin baş kahramanıdır. İsmini teyzelerinin isimlerinin birleşmesinden almıştır. Polly ve Anna. Ailesini kaybettiği için sert bir kişiliği ve zengin teyzesinin yanında kalmak zorunda kalmıştır. Teyzesi de Pollyanna’yı yanına almayı pek istemez fakat ablasının çocuğunu da ortada bırakamaz. Tek istediği Pollyanna’nın kurulu düzenini bozmamasıdır.

Pollyanna oldukça güzel ve sarışın bir çocuktur. Adeta mutluluk yumağıdır, herkese mutluluk dağıtmaktadır. Teyzesi ona tavan arasındaki boş odayı ayırmıştı. Bu odayı temizleyen hizmetçi Nancy bu duruma oldukça üzülmüştü. Evde o kadar çok güzel ve geniş oda varken yazın oldukça sıcak; kışın da oldukça soğuk olan bu odayı yeğenine layık gören ev sahibesi Polly Hanım’ı bir türlü anlayamıyordu.

Pollyanna eve geldiğinde koşarak teyzesi Bayan Polly’e sarılır fakat bu sevgisine pek de karşılık bulamaz. Bayan Polly, Pollyanna’ya odasını gösterdikten sonra akşam yemeğinin ne zaman yeneceğini söyler ve onu orada bırakır.

Akşam yemeği hazırlanmıştı fakat Pollyanna ortalıkta yoktu. Teyzesi Bayan Polly bu durum için bir tepki göstermese de evin hizmetçisi Nancy Pollyanna’yı yemeğe çağırmaya gider fakat onu odasında bulamaz. Bu durum üzerine Nancy, Pollyanna’yı aramaya başlar. Ve Pollyanna’yı bir kayanın üstüne oturmuş vaziyette bulur. Pollyanna’yı oradan alarak eve götürür.

pollyanna-kitap-ozetiNancy, Pollyanna’daki umut ve mutlu olabilme özelliğine hayran kalmıştır. Nasıl oluyor da her olumsuzluk karşısında bu derece mutlu kalabildiğini anlayamıyormuş. En sonunda bunu Pollyanna’ya soran Nancy, Pollyanna’dan şöyle bir cevap alır:

Bu mutluluk oyunu, bunu bana babam öğretti. Henüz daha ufakken yaşlı bir kadın bize sakatlar için kullanılan değnekleri hediye etmişti bunu verme nedenini sorduğumuzda ise bize onlara bakıp yürüdüğümüz için mutlu olabileceğimizi söyledi. Ondan sonra en zor durumlarda bile ben ve babam daha iyi olabilmeyi başarabiliyoruz.

Pollyanna hikayesinin kişileri ve karakter özellikleri:

Pollyanna: Hikayenin baş karakteridir. Karşılaştığı en kötü olumsuz durumlarda bile mutlu olabilmeyi bilen çok güzel bir kızdır.

Bayan Polly: Sert karakterli, kuralcı. Hiç evlenmemiş bir kişidir.

Nancy: Evin hizmetçisi, iyi yürekli, iyilik yapmayı seven birisidir.

Linkback: http://www.buyuknet.com/pollyanna-kitap-ozeti-t44998.0.html

 
Etiket:
Pollyanna kitap  Pollyanna özeti  Pollyanna hikayesi 

Bu bilgi size yardimci oldu mu?

Evet Hayır

(3 oy, ortalama: 2/5 üzerinden)

Konu Hakkında Görüşün Nedir?

Bu Konuyu Neden Beğenmediğinizle ilgili açıklayıcı yazı yazarsanız konuyu ona göre güncelleyeceğiz.Turkiyenin baskenti neresidir. kucuk harfle yazin.:

Mesajınıza cevap yazmamızı isterseniz aşağıdaki alanı doldurun

Email:
Pollyanna Kitap Özeti

Pollyanna Kitap Özeti » Pollyanna kitabının anafikri: Hayata karşı umudumuzu asla yitirmemeliyiz. Pollyanna kitabının yazarı: Eleanor H. Porter Pollyanna kitabının sayfa