Sinekli Bakkal Özeti Halide Edip Adıvar

Sinekli Bakkal Özeti Halide Edip Adıvar »[font='comic sans ms'][/size]Sinekli Bakkal Özeti Halide Edip ADIVAR Olaylar II. Abdülhamit dönemi istanbul’unun Aksaray semtinde Sineklibakkal...

Sinekli Bakkal Özeti Halide Edip Adıvar

[font='comic sans ms'][/size]Sinekli Bakkal Özeti Halide Edip ADIVAR

Olaylar II. Abdülhamit dönemi istanbul’unun Aksaray semtinde Sineklibakkal sokağında geçer. Mahalle imamının kızı Emine babasının karşı çıkmasına rağmen belli ve sürekli bir işi olmayan karagöz oynatan ortaoyununda “zenne” (kadın) rolüne çıkan Tevfik’le evlenir. Babası bu olay üzerine Emine’yi evlatlıktan reddeder.
Tevfik’in dayısı ölünce dayısının bakkal dükkanı ona kalır. Eşinin diretmesi üzerine dükkanı işletmeye başlar. Bu iş onun sanatçı yaratılışına uygun değildir. Emine bir gün kocasının arkadaşlarına kendi taklidini yaptığını görür buna katlanamaz baba evine döner. Tevfik’ten boşanır. Bu arada Tevfik Gelibolu’ya sürgün edilir.
Emine’nin Tevfik’ten bir kızı olur. Adını Ra-bia koyarlar imam kızını atfetmiştir. Torununa sıkı bir dini eğitim verir onu hafız yapar. Rabia’nın sesi çok güzeldir. Cami ve konaklarda güzel sesiyle mevlit okur. Zaptiye Nazırı Selim Paşa’nın karısı da sesini çok beğenecek onu korumasına alacaktır. Paşa da kızdaki yeteneğe hayran kalır. Ona Mevlevi dervişi Vehbi Dede ile italyan müzisyen Peregrini’den ders aldırtır. Rabia ile Peregri-ni birbirlerinden çok hoşlanırlar.
Günün birinde Rabia’nın babası Tevfik sürgünden döner. Sineklibakkal’daki eski bakkal dükkanını yeniden açar. Rabia da dedesinden ayrılırbabasıyla oturmaya başlar. Kızın sanatına hayran olan Vehbi Dede ve Peregrini Tevfik’in evine gidip gelirler. Rabia Kur’an’ı hele Mevlid’i öylesine güzel okumaktadır ki Doğu musikisinde âdeta bir çığır açmıştır.

Aynı yıllarda Jön Türkler Abdülhamit’in baskıcı yönetimini ortadan kaldırmak için gizli gizli çalışmaktadırlar. Selim Paşa’nın oğlu Hilmi de bir Jön Türk’tür. Ortaoyununda zenne rolüne çıkan Tevfik Hilmi’nin isteği üzerine bir gün kadın kılığına girip Jön Türklerin Avrupa’dan gelen gazetelerini Fransız postanesinden almak ister. Gazeteleri alırken yakalanır. İşin içyüzü anlaşılınca Hilmi ile Tevfik Şam’a sürgün edilir.
Babası sürgün edilince yalnız kalan Rabia bakkal işletir hafızlık yaparak geçimini sürdürür. Bu arada Rabia’yı çok seven Peregrini Müslüman olurOsman adını alır ve İstanbul’a yerleşir. Ra-bia’yla evlenir. Bu yıllarda Rabia’nın imam olan dedesi ölür. Rabia ve Peregri’ni dedesinin evine yerleşirler.
II. Abdülhamit’e tam bir görev duygusuyla bağlı olan padişah aleyhinde çalışanlara türlü işkenceler ettirmekten çekinmeyen Selim Paşa kendi oğlunu da sürdükten sonra yavaş yavaş değişmeye başlar. Babalık ve insanlık duyguları uyanır görevinden ayrılır.
1908′de Meşrutiyet ilan edilir. Tevfik sürgünden döner. Rabia’nın bir çocuğu olmuştur. Sineklibakkal’da güzel günler yeniden başlar…
[/size][/font][/color][/b][/size][/font]

Linkback: http://www.buyuknet.com/sinekli-bakkal-ozeti-halide-edip-adivar-t32200.0.html

 
Etiket:

Bu bilgi size yardimci oldu mu?

Evet Hayır

(2 oy, ortalama: 1/5 üzerinden)

Konu Hakkında Görüşün Nedir?

Bu Konuyu Neden Beğenmediğinizle ilgili açıklayıcı yazı yazarsanız konuyu ona göre güncelleyeceğiz.Turkiyenin baskenti neresidir. kucuk harfle yazin.:

Mesajınıza cevap yazmamızı isterseniz aşağıdaki alanı doldurun

Email:
Sinekli Bakkal Özeti Halide Edip Adıvar

Sinekli Bakkal Özeti Halide Edip Adıvar »[font='comic sans ms'][/size]Sinekli Bakkal Özeti Halide Edip ADIVAR Olaylar II. Abdülhamit dönemi istanbul’unun Aksaray semtinde Sineklibakkal