3 boyutlu Bismillâhirrahmânirrahîm lafzı içeren çalışmalar

Eşref19.10.2010 - 22:26
*
Burada gördüğünüz "Besmele" hat yazı çeşitlerinden "Celi Talik" stilinde yazılmıştır. Yazının gövdesi altından arka plan ise renkli ağ dokusundan yapılmış durumda.

*
Bu çalışma da yukarıdaki ile aynı stil ve gövdeye sahip. Arka plan ise kırmızı ağ dokusundan oluşturulmuş durumda. Hat levhalarında Besmele genellikle tek satır olarak yazılır. Bazen ise burada görüldüğü gibi Besmele'nin üç ana kısmı alt alta gelecek şekilde yazılır. Böylece Allah'ın (c.c.) üç ismi ağızdan çıkış sırasına göre alt alta yazılmış olur; yani: Allah er-Rahmân er-Rahîm. (Bazen de alttan üste doğru tersinden yazılır.)


*

Bu çalışmada da Besmele altın bir dokuya ve mavi ağ arka plana sahip.

*
Bu çalışmada da "Besmele" altın bir gövdeye sahip. Arka planda ise üzeri turkuaz renkle boyanmış İslâm süsleme sanatlarına ait bir desen görüyorsunuz. Bu desene genel olarak "Şemse" adı verilir. Şems Arapça'da güneş demektir ve bu desen de ilk zamanlarda güneş şeklini andıran yuvarlak bir formda çizilmiştir dolayısıyla ismi buradan gelmektedir. Desen 16. yüzyıldan sonra oval bir form ile de çizilmeye başlanmış ve bunlar da Şemse adı altında anılmaya devam edilmiştir. Bu desen geçmişte ve günümüzde İslâmi ilimlerle ilgili kitapların özellikle de Kur'ân-ı Kerimlerin dış-iç kapaklarının ve iç sayfalarının süslenmesinde kullanılmıştır. Ayrıca cami iç duvarlarının süslenmesinde Türk seramiklerinde elbise ve örtülerde de süsleme deseni olarak kullanılmıştır. Özellikle kitap süslemelerinde kullanılan "Şemse"nin ondan fazla çeşidi olup; sadece boya veya sadece yaldız hem boya hem yaldız kullanılarak yapılanları ile gömme ve kabartma teknikleri kullanılarak yapılanları da vardır.


Linkback: https://www.buyuknet.com/3-boyutlu-bismillahirrahmanirrahim-lafzi-iceren-calismalar-t31642.0.html

Etiket:

Bu bilgi size yardimci oldu mu?

EvetHayır
3 boyutlu Bismillâhirrahmânirrahîm lafzı içeren çalışmalar
3 boyutlu Bismillâhirrahmânirrahîm lafzı içeren çalışmalar
(Ortalama: 5 üzerinden 2.5 - 2 Oy)
2