aaaene tutuşu nedir , Bağlama Tutuluşu Hakkında

tarantula90115.10.2010 - 02:01 |
Bağlamanın Tutuluşu

Çalgıların  tutuluşu ve çalınış biçimleri, çoğunlukla insanların doğal duruş ve  oturuş pozisyonlarına göre geliştirilmiştir. Yapısal olarak ta  insanların bu pozisyonlarına göre şekillendirilmiş ve bir çalış tekniği  kazandırılmıştır.Bağlama ise hem çalınış biçimi, hem de yapısal (fiziksel) olarak insanın  oturuş pozisyonuna göre geliştirilmiş çalgılardandır.

Bağlamadan temiz ve güzel bir ses çıkarmak için ilk şart, çalgının doğru  tutulmasıdır. Bağlamanızı doğru tutabilmek için aşağıdaki kuralları  dikkatle uygulamanız gerekmektedir.

1- Vücut yapınıza uygun bir sandalyeye dik olarak oturunuz. Ayaklarınızı  yerden destek alabilecek şekilde ve topuklar birbirinden 30-35 cm  açıklıkta rahatça yere basınız.

2- Bağlamanın teknesini sağ bacağınız ile vücudunuzun birleştiği bölgeye

yerleştiriniz. Bu konumda bağlamanın göğsü tam karşıya bakmalıdır.  (Fotoğraf No 1 ) Sağ kolunuzu üstten fotoğraftaki gibi bağlamaya koyarak  hem yere doğru hem de vücudunuza doğru bir kuvvet uygulayarak sol  elinizin yardımı olmadan 1 numaralı fotoğraftaki gibi dengede durmasını  sağlayınız. Bağlamanın sapını yere paralel konumdan çok az yukarıya  doğru kaldırarak hafif çapraz bir konuma getiriniz.


Linkback: https://www.buyuknet.com/aaaene-tutusu-nedir-baglama-tutulusu-hakkinda-t29303.0.html

Etiket:

Bu bilgi size yardimci oldu mu?

EvetHayır
aaaene tutuşu nedir , Bağlama Tutuluşu Hakkında
aaaene tutuşu nedir , Bağlama Tutuluşu Hakkında
(Ortalama: 5 üzerinden 2.5 - 2 Oy)
2