Anadolu Sığla Ağacı latince ismi Liquidambar Orientalis )

Anadolu Sığla Ağacı latince ismi  Liquidambar Orientalis )

Anadolu sığla ağacı (Liquidambar orientalis ), Altingiaceae familyasından dünyada yalnızca Türkiye'de Fethiye ve Muğla civarında yetişen endemiksığla ağacı türü. Günlük ağacı ya da akamber olarak da bilinir.
Özellikleri

Ağaç, 20 metreye kadar boylanabilir, görünüş olarak çınara benzer. Uzun ömürlü bir ağaçtır.
Yaprakları açık yeşil renkli, kenarları tırtıklıdır, sonbaharda yapraklar sarı veya bakır rengine dönüner. Çiçekler küre şeklinde, üzerleri küçük kırmızımsı çiçeklerle bezenmiştir. Çiçek olgunlaşınca dikenli kozalağa dönüşür ve grimsi-yeşil renk alır.
Ağacın kabuğunun yaralanmasıyla, özünden elde edilen bir çeşit balzam olan "Sığla yağı" özellikle parfüm sanayinde kullanılan önemli bir hammaddedir. Ağacın önemi, elde edilen bu yağdan kaynaklanmaktadır.
Eskiden Türkiye'de 20 ton dolaylarında sığla yağı elde edilirken, günümüzde ormanların azalmasıyla yılda ancak 3-4 ton sığla yağı elde edilebilmektedir. Yağa, yurtiçinden ve yurtdışından yoğun talep olmakla berbaber, yeterli miktarda üretim olmadığı için bu talep karşılanamamaktadır. 2000'li yıllarla birlikte artık parfümeri sanayinde sentetik fiksatörler kullanıldığından eskiden olan talepler azalmış ve sığla yağı üretimi 1 tona kadar düşmüştür.


Sığla yağı

Sığla yağı iyi bir antiseptiktir. Eczacılıkta, parfümeride ve ayrıca buhur olarak kilise vb. yerlerde kullanılır. Kuru yongaları çeşitli ayinlerinde tütsü olarak kullanıldığından ağaca "günlük ağacı" denir.

Tarihte

sığla yağını gemilerinden çıkarılan içi sığla yağı dolu Geçmişte Mısır Kraliçesi Kleopatra'nın "aşk iksiri" ve parfüm olarak kullandığı sığla yağı, Hipokrat döneminden beri ilaç olarak da kullanılmıştır. Eski Mısırlılarmumyalama işlemleri sırasında da kullanmışlardır. Batmış Fenikeamforalar geçmişte sığla yağının Akdeniz ticaretinde önemli bir yer tuttuğunu göstermektedirler.

Eldesi

Sığla yağı elde etmek için bahar aylarında ağacın gövdesine çizikler çizilir. Temmuz ayından itibaren gövde üzerinde biriken salgı ve kabuklar özel bıçaklar ile kazınarak toplanır. Bu salgı ve kabuklar sıcak su ile kaynatıldıktan sonra özel preslerde sıkılarak sığla yağı elde edilir.

Bileşimi

Sığla yağının bileşiminde kokusunu veren sinnamik asit, uçucu yağlar ve reçine bulunur.
Yağ, antiseptik özelliğe sahiptir. Parazitlere karşı etkilir. Ciltte yumuşatıcı, rahatlatıcı, iltihap giderici ve yara iyi edici etkileri bulunmaktadır. Halk tarafından özellikle mide rahatsızlıklarında ve yaraların iyileştirilmesinde kullanılmaktadır. Aynı zamanda temizleyici ve ter kokularını giderici olarak da kullanılır.

Kullanımı

Bu yağ, parfümeride sabitleyici (fiksatör) olarak kullanılmaktadır. Yani parfüm içersindeki güzel kokuların uçmamasını sağlar. Bu nedenle sığla yağı parfüm sanayinde önemli bir hammaddedir. Bunun yanı sıra sığla yağıyla yapılan sabunlar cilt yumuşatıcı etkiye ve güzel kokuya sahiptir


Linkback: https://www.buyuknet.com/anadolu-sigla-agaci-latince-ismi-liquidambar-orientalis-t38887.0.html

Hızlı yanıt'ı kullanarak çabukça ileti gönderebilir, iletilerinizde gülümseme ve bbc kullanabilirsiniz.

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.
"Site tanıtımı yasaktır. Sitesinin tanıtımını yapanlar moderator onayından geçmeden direkt silinecektir."
Site tanıtımı ile ilgili bilgi almak isteyenler iletişimden bize ulaşabilirler.

Kullanıcı Adı: E-Posta:
Doğrulama:
Türkiyenin Başkenti Neresidir? Küçük Harflerle yazın. ( ankara ):


Etiket:
Anadolu Sığla Ağacı 

Bu bilgi size yardimci oldu mu?

EvetHayır
Anadolu Sığla Ağacı latince ismi Liquidambar Orientalis )
Anadolu Sığla Ağacı latince ismi Liquidambar Orientalis )
(Ortalama: 5 üzerinden 2.5 - 2 Oy)
2