Araucaria Araucana - Şili Arokaryası - Maymun Çıkmaz Ağacı

Özellikleri:Araucariaceae familyasındandır.Dünyanın en eski ağaç türlerindendir.50 milyon yaşında fosilleri bulunmuştur.

Anavatanı And dağlarının Şili ve Arjantin deki kesimleridir. Arokarya, çok fazla sert ve pul görünümlü yapraklarla bezelidir. yapraklar 3-4 cm uzunlukta ve genişlikte üçgen şeklindedir. Keskindirler ve uç noktalarında sivri kahverengi dikenle sona ererler. Yaprak kenarları sarıya çalar. Yapraklar dallarda spiral oluşturur şekilde dağılırlar.Şili arokaryası çok yavaş büyür. Yıllık büyüme ender olarak 30 cm den fazla olur. Çok ileri yaşlara kadar yaşalar; Öyle ki zamanında 1300 hatta 2000 yıllık örneklere bile rastlanmıştır. Ancak kereste olarak genelde 500 yıllık yaşlı ağaçlar kullanılmıştır.

Erkek kozalaklar tek tek veya gruplar halinde bulunur. Dik duruşlu ve sarımsı - kahve renkte, 7 - 15 cm uzun ve 5 cm genişliktedir. Haziran ayındaki tozlanma olgusundan sonra bile aylar boyu ağaçtan düşmemektedir. Küre şekilnde olan dişi kozalaklar tek tük sürgünlerin üst tarafında görülür ve ikinci yıllarında olgunlaşır. 15 cm genişliğe varıp başta altın - sarımsı dikenlerle yeşil renkte olup daha sonra kahverenginde olan kozalaklara dönüşür. Bunlar ağaçtayken kırılır ve yaklaşık 200 tohum serpebilir. Yiyilebilir tohumlar 4 cm uzunlukta ve 2 cm genişliktedir.

Dikim yeri güneşli olmalı. Toprak isteğinde humusça zengin hafif nemli toprakları tercih eder.

Dona ve kışa dayanıklıdır. -20°C derecenin altına düşmemeli.Linkback: https://www.buyuknet.com/araucaria-araucana-sili-arokaryasi-maymun-cikmaz-agaci-t38897.0.html

 
Etiket:
maymun cıkmazı ağacı 

Bu bilgi size yardimci oldu mu?

Evet Hayır

Araucaria Araucana - Şili Arokaryası - Maymun Çıkmaz Ağacı
(Ortalama: 5 üzerinden 2.5 - 2 Oy)

Konu Hakkında Görüşün Nedir? Olumlu yada olumsuz Eleştirileriniz.


Turkiyenin baskenti neresidir. kucuk harfle yazin.:

Araucaria Araucana - Şili Arokaryası - Maymun Çıkmaz Ağacı

Araucaria Araucana - Şili Arokaryası - Maymun Çıkmaz Ağacı »Özellikleri:Araucariaceae familyasındandır.Dünyanın en eski ağaç türlerindendir.50 milyon yaşında fosilleri bulunmuştur. Anavatanı And