Bağlama düzenleri , Nota Yerleri , Düzenlerin yerleri ve Saptamalar Hakkında

Buyuknet15.10.2010 - 02:01 |
Tanımı:

Ülkemizde kullanımı en yaygın olan telli bir Türk Halk Çalgısıdır.  Yörelere ve ebatlarına göre bu çalgıya, Bağlama, Divan sazı, Bozuk,  Çöğür, Kopuz Irızva, Cura, Tambura vb. adlar verilmektedir. Bağlama  ailesinin en küçük ve en ince ses veren çalgısı Curadır. Curadan biraz  daha büyük ve curaya göre bir oktav kalından ses veren çalgı ise  Tamburadır. Bağlama ailesinin en kalın ses veren çalgısı ise Divan  Sazı'dır. Tamburaya göre bir oktav kalından ses verir.

Bağlama; Tekne, Göğüs ve Sap olmak üzere üç ana kısımdan oluşmaktadır.  Tekne kısmı genelde dut ağacından yapılmaktadır. Ancak dut ağacının  dışında ardıç, kestane, ceviz, gürgen gibi ağaçlardan da yapılmaktadır.  Göğüs kısmı ladin ağacından, sap kısmı ise gürgen, ak gürgen veya ardıç  ağacından yapılmaktadır.

Sap kısmının tekneden uzak kısmı üzerinde tellerin bağlandığı Burgu adı  verilen parçalar vardır. Bağlamanın akordu bu burgular kullanılarak  yapılmaktadır. Sap kısmı üzerinde misina ile bağlanmış perdeler  bulunmaktadır. Bağlama Mızrap veya aaaene adı verilen kiraz ağacı kabuğu  veya plastikten yapılan araçla çalındığı gibi bazı yörelerimizde  parmakla da çalınmaktadır. Bu çalım tekniğine Şelpe adı verilmektedir.
 
Bağlama üzerinde ikişerli veya üçerli guruplar halinde üç gurup tel  bulunmaktadır. Bu tel gurupları değişik biçimlerde akort  edilebilmektedir. Örneğin bağlama düzeni adı verilen akort biçiminde alt  gruptaki teller yazılış itibariyle La, orta guruptaki teller Re, üst  guruptaki teller ise Mi seslerini vermektedir. Bu akort biçimi dışında  Kara Düzeni (Bozuk Düzeni), Misket Düzeni, Müsaaaat, Abdal Düzeni, Rast  Düzeni vb. akort biçimleri de vardır. 

Linkback: https://www.buyuknet.com/baglama-duzenleri-nota-yerleri-duzenlerin-yerleri-ve-saptamalar-hakkinda-t29298.0.html

Etiket:
 

Bu bilgi size yardimci oldu mu?

EvetHayır
Bağlama düzenleri , Nota Yerleri , Düzenlerin yerleri ve Saptamalar Hakkında
Bağlama düzenleri , Nota Yerleri , Düzenlerin yerleri ve Saptamalar Hakkında
(Ortalama: 5 üzerinden 2.5 - 2 Oy)
2
Bağlama düzenleri , Nota Yerleri , Düzenlerin yerleri ve Saptamalar Hakkında

Bağlama düzenleri , Nota Yerleri , Düzenlerin yerleri ve Saptamalar Hakkında »Tanımı: Ülkemizde kullanımı en yaygın olan telli bir Türk Halk Çalgısıdır.  Yörelere ve ebatlarına göre bu çalgıya, Bağlama, Divan