Bağlamanın Tanımı

Buyuknet15.10.2010 - 02:06 |
     Ülkemizde kullanımı en yaygın olan telli bir Türk Halk Çalgısıdır.  Yörelere ve ebatlarına göre bu çalgıya, Bağlama, Divan sazı, Bozuk,  Çöğür, Kopuz Irızva, Cura, Tambura vb. adlar verilmektedir. Bağlama  ailesinin en küçük ve en ince ses veren çalgısı Curadır. Curadan biraz  daha büyük ve curaya göre bir oktav kalından ses veren çalgı ise  Tamburadır. Bağlama ailesinin en kalın ses veren çalgısı ise Divan  Sazı'dır. Tamburaya göre bir oktav kalından ses verir.

      Bağlama; Tekne, Göğüs ve Sap olmak üzere üç ana kısımdan  oluşmaktadır. Tekne kısmı genelde dut ağacından yapılmaktadır. Ancak dut  ağacının dışında ardıç, kestane, ceviz, gürgen gibi ağaçlardan da  yapılmaktadır. Göğüs kısmı ladin ağacından, sap kısmı ise gürgen, ak  gürgen veya ardıç ağacından yapılmaktadır.

      Sap kısmının tekneden uzak kısmı üzerinde tellerin bağlandığı  Burgu adı verilen parçalar vardır. Bağlamanın akordu bu burgular  kullanılarak yapılmaktadır. Sap kısmı üzerinde misina ile bağlanmış  perdeler bulunmaktadır. Bağlama Mızrap veya aaaene adı verilen kiraz  ağacı kabuğu veya plastikten yapılan araçla çalındığı gibi bazı  yörelerimizde parmakla da çalınmaktadır. Bu çalım tekniğine Şelpe adı  verilmektedir.

Linkback: https://www.buyuknet.com/baglamanin-tanimi-t29532.0.html

Etiket:
bağlamanın bölümleri 
 

Bu bilgi size yardimci oldu mu?

EvetHayır
Bağlamanın Tanımı
Bağlamanın Tanımı
(Ortalama: 5 üzerinden 2.5 - 2 Oy)
2
Bağlamanın Tanımı

Bağlamanın Tanımı »     Ülkemizde kullanımı en yaygın olan telli bir Türk Halk Çalgısıdır.  Yörelere ve ebatlarına göre bu çalgıya, Bağlama, Divan