Bayanlarda Ağız ve Diş Sağlığı

KADINLARDA AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI

Erişkinlik, adet, hamilelik, emzirme ve menopoz döneminde kadınlarda cinsiyet hormonları düzeyinde bazı dalgalanmalar söz konusudur. Bu hormonal değişiklikler doğrudan veya dolaylı olarak ağız ve diş sağlığını etkileyebilir.

Ergenlik çağında

Cinsiyet hormonu seviyesindeki dalgalanmalar, özellikle mensturasyon dönemlerinde, diş eti kızarıklıklarına ve diş eti kanamalarına neden olabiliyor.

Gebelik sırasında, 

kadınlarda “progesteron” ve “östrojen” hormonlarındaki değişiklikler dişeti hastalıkları riskini artırır. Bu hormonal değişiklikler ağızda kızarıklığa ve dişlerde kızarıklığa ve kanamaya neden olabilir. Gebelikte uzun süreli diş eti hastalığı erken doğuma neden olabilir. Hamilelik sırasında gebelik sırasında ortaya çıkan “Hamilelik şişmesi” hamilelik veya hamilelik sırasında kendini geliştirebilir.

Birçok gebe kadınlarda bulantıdan kaynaklanan kusma, ağız ortamındaki asitliği arttırır. Bu asitler dişlerde erozyonlara neden olabilir. Asitin nötr olmasını sağlayarak karbonatlı su elde edilebilir. Böyle bir uygulama imkansızsa, ağzın su ile çalkalanması ve asit ortamının uzaklaştırılması mümkün olabilir.

Hamilelik Kontrolü

Bu ilaçlar, hamilelikte ortaya çıkan hormonlar nedeniyle anneninkine benzer semptomlara neden olurlar. Doğum kontrol haplarının uzun süreli kullanımı gingival enfeksiyonlara neden olabilir. Bu nedenle ameliyattan önce dişhekiminin bu durumu göz önünde bulundurması gerekiyor.

Menopoz, kadın yaşamında çok önemli bir süreçtir. Bu dönemde kadınlarda hormonal ve psikolojik değişiklikler meydana gelebilir. Doğal olarak, ağız dokuları ve dişler de bu değiştirilebilen etkide yer almaktadır. Menopoz sırasında, femoral hormon “östrojen” seviyesinde önemli bir değişiklik vardır ve “östrojen” seviyesi en düşük seviyededir.

Östrojen de kalsiyum emilimi için temel bir maddedir, kemikte kalsiyum seviyelerinin düşmesine, başka bir deyişle kemik iliği ve osteoporozuna neden olabilir. Kemik erime, vücuttaki tüm kemiklerde bulunur. Kemik dokusunun cildinde oluşan mukus, bazen dişlerin destekleyici dokuları kaybetmesine ve sonuçta diş kaybına neden olabilir. Menopoz sırasında yüksek kalsiyum ihtiyacı (1200 mg / gün) vardır. Günlük diyette kalsiyum almak doğru değildir. Bu nedenle, doktor kalsiyum preparatları ile kalsiyum alımını arttırmak için D vitamini önermektedir. Aynı zamanda, menopoza bağlı olarak değişen kalsiyum dengesini yeniden kurmak için hormon tedavisi de kullanılmalıdır.

Menapoz döneminde ağız ortamında oluşabilecek değişiklikler: 

Menapoz sırasında kadınların ağız ortamlarında çok değişik belirtiler gözlemek mümkündür Bu belirtilerin tümü aynı anda bir kişide görülebildiği gibi biri ya da birkaçı birlikte de görülebilmektedir.

– Ağız kuruluğu “xerostomia”
– Ağızda hassasiyet 
– Ağızda ağrı veya yanma hissi 
– Diş fırçalama sonrası ağızda yanma, tat alma duyusunda değişiklik. 
– Çene kemiğinde erime .

Menopoz sırasında geleneksel diş bakımına özellikle dikkat edilmesine gerek yoktur.

Linkback: https://www.buyuknet.com/bayanlarda-agiz-ve-dis-sagligi-t47101.0.html

Porselen Diş kaplama 2019 yılı fiyat listesine sitemiz den bakabilir porselen diş fiyatlarına göz atabilir ve diğer fiyat listelerine göre fiyat karşılaştırması yapabilirsiniz. Bu tip porselen kaplama, daha az diş yapısının, tam bir taç dan daha muhafazakar bir alternatif temin etmesini gerektirir. Bu yüzden dişin içinde ki siniri bir porselen krondan daha az etkilemektedir. porselen diş fiyatlarını inceleyebilirsiniz.

2019 Yılı Porselen Hariç Fiyatlar   KDV Dahil %8
 ( Porselen Kaplama )    350 TL
Veneer Kron ( Porselen ) ( Kıymetli Metal Ücreti Hariç )    375 TL
Laminate Veneer ( Seramik )    985 TL
Kuron Sökümü    85 TL
Geçici Kuron ( Tek diş )    110 TL
Tam Seramik Kron ( Metal Desteksiz Porselen )    895 TL
Diş Çekimi    100 TL

 
Etiket:

Bu bilgi size yardimci oldu mu?

Evet Hayır

Bayanlarda Ağız ve Diş Sağlığı
(Ortalama: 5 üzerinden 1.00 , 2 Oy)


Konu Hakkında Görüşün Nedir? Olumlu yada olumsuz Eleştirileriniz.


Turkiyenin baskenti neresidir. kucuk harfle yazin.:

Bayanlarda Ağız ve Diş Sağlığı

Bayanlarda Ağız ve Diş Sağlığı »KADINLARDA AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI Erişkinlik, adet, hamilelik, emzirme ve menopoz döneminde kadınlarda cinsiyet hormonları düzeyinde bazı