Bilgisayarınızı Etkileyen 10 buyuk hata tedbitinizi alın rahat edin

Anlık veya zaman içerisinde performansı ve işleyişi etkileyen 10 büyük hatayı biliyor musunuz?

 Bilgisayarlarımızın günlük kullanımı esnasında bilerek veya bilmeden çoğumuz hatalı kullanımlar gerçekleştirebiliriz. Bu bazen yanlış bir tuşa basmak olabilir, bazen bilgisayarımızın ortamının kötü oluşu, bazen de farklı bir başka neden...

Özellikle yeni bilgisayar kullanıcıları da bu tür hatalar yapmaktan korkarak sistemle baş edemeyeceklerini düşünürler. Ama ne mutlu ki tesadüfen oluşan hatalarda bile bir çıkış yolu var. Biz de kaçınmanız gereken şeyleri derleyerek en sık karşılaşılan sorunları ve yapmanız gerekenleri bir araya getirdik.
 


1-ELEKTRİK KESİLMELERİ VE VOLTAJ DEĞİŞİMİNE ÖNLEM ALMAMAK
Bilgisayarı fiziksel olarak doğrudan etkileyen ve zarar veren en önemli durum elektrik kesintileri ve voltaj değişimleridir. Mesela fırtınalı bir günde gök gürledikçe elektrik kesintisi olacağını öngörüp sisteminizin tehlike altında olduğunu düşünerek bilgisayarı kapatmayı aklınızdan geçirebilirsiniz. Tehlike olasılığı doğru olsa da, aslında fırtınalı bir günün elektrik kesintisinin yaşandığı sıradan herhangi bir günden farkı yoktur. Zararı veren bizzat kesintinin kendisi ve aniden geri gelişidir. Yani bu kesilme ve geri gelişler çok hızlı olduğunda yaşanan dalgalanma tehlikenin ta kendisidir. Benzer şekilde aynı elektrik hattına bağlanan ve yüksek voltaj çeken bir saç kurutma makinesi, elektrikli ısıtıcı veya klima da dalgalanmaya neden olabilir.

Eğer sık elektrik kesintileri ve dalgalanmaya maruz kalan bir evde oturuyorsanız. Dalgalanmayı gidermek için hem masaüstü hem de dizüstü bilgisayarlar için satılan önleyiciler mevcut. 50-60$ civarında harcama yaparak bir çözüm bulmanız olası. Bu konuda da dikkat etmeniz gereken bir nokta var. Çok ucuza bulabileceğiniz önleyiciler ilk dalgalanmanın ardından kullanılamaz hale gelebilir ve bir yenisini almak durumunda kalabilirsiniz. Bunun yanında daha sağlıklı bir çözüm için kesintisiz güç kaynağı (UPS) almak daha doğru olabilir. Böylelikle UPS'de depolanan güç sayesinde bilgisayarınızı normal yollardan kapatmanız için fazla fazla zaman bulabilirsiniz.
 

 

GÜVENLİK DUVARI OLMADAN İNTERNETTE SÖRF
Windows Güvenlik Duvarı ayarları
Çoğu ev kullanıcısı bilgisayarlarını ADSL ile internete bağlayıp doğrudan sayfalar arasında sörf yapmaya başlar. Ancak gerekli güvenlik düzenlemelerini yapmadan sayfalarda dolanmak aslında tehlikeye davet çıkarmaktır. İnternete bağlı olan her bilgisayarın bir güvenlik duvarı arkasında yer alması güvenlik için önemli. Hele ki bir ağ üzerinde yer alıyorsanız bu durum çok daha fazla önem arz eder. Her şekilde ister Windows'un kendi güvenlik duvarını isterseniz ZoneAlarm benzeri üçüncü parti bir diğer güvenlik duvarını kurmak virüs ve olası saldırıların önüne geçecektir.

Elbette bilgisayarınızda bir Güvenlik Duvarı yazılımının olması da tek şart değil. Kontrol için sürekli açık halde olması ve ayarlarının iyi yapılması da gerekir.

 

Kaynak : www.chip.co

Linkback: https://www.buyuknet.com/bilgisayarinizi-etkileyen-10-buyuk-hata-tedbitinizi-alin-rahat-edin-t22238.0.html

 
Etiket:

Bu bilgi size yardimci oldu mu?

Evet Hayır

Bilgisayarınızı Etkileyen 10 buyuk hata tedbitinizi alın rahat edin
(Ortalama: 5 üzerinden 1.00 , 2 Oy)


Konu Hakkında Görüşün Nedir? Olumlu yada olumsuz Eleştirileriniz.


Turkiyenin baskenti neresidir. kucuk harfle yazin.:

Bilgisayarınızı Etkileyen 10 buyuk hata tedbitinizi alın rahat edin

Bilgisayarınızı Etkileyen 10 buyuk hata tedbitinizi alın rahat edin »Anlık veya zaman içerisinde performansı ve işleyişi etkileyen 10 büyük hatayı biliyor musunuz?  Bilgisayarlarımızın günlük kullanımı