Call of Duty: World at War

İkinci Dünya Savaşı: 30 milyon insanın hayatını kaybettiği, dünyanın şu ana kadar gördüğü en büyük trajedi. İnsanlığın, sapkın amaçları uğruna yok olma eşiğine geldiği savaş. Belki genç nesil bu savaşı görememiş olabilir; ama bu konuya hiç ilgisi olmayan biri bile, bu savaşı konu alan bilgisayar oyunları sayesinde, İkinci Dünya Savaşı hakkında birçok bilgi edinmiştir.

İkinci Dünya Savaşı’nı konu alan oyunların en son halkası olan Call of Duty 5, geçtiğimiz günlerde piyasaya çıktı. Oyun çıkmadan önce oldukça tartışmalara neden oldu. Çünkü bazı kesimlere göre artık Call of Duty serisinin İkinci Dünya Savaşına dair anlatacak bir şeyi kalmamıştı ve beşinci oyunun da dördüncü oyun gibi günümüzde geçmesi gerekirdi. Bazı kesimler ise, İkinci Dünya Savaşı’nın daha anlatılacak çok yönünün olduğunu söylüyorlardı ve herhalde yapımcılar da böyle düşünmüş olacak ki, serinin beşinci oyununda, bizi savaşın son zamanlarına götürmüşler.

Merhamet Eden Kaybeder

Oyuna girdiğimizde bizi savaş temalı arka plana sahip bir menü karşılıyor. Menüdeki solo seçeneği haricindeki diğer seçenekler (Cooperative, Multiplayer) Internet üzerinden oynama seçenekleri. Friends seçeneği ise, oyunu, Internet üzerinden oynarken edindiğiniz arkadaşlarınızı ekleyebildiğiniz bir seçenek.

Solo Games’e tıklatıp oyuna girdiğinizde, sizden zorluk seviyenizi belirlemenizi istiyor. Zorluk seviyesi çok önemli; zira oyundan alacağınız zevki büyük ölçüde etkileyecektir. Oyunda Recruit, Regular, Hardened ve Veteran olmak üzere dört zorluk seviyesi var. Recruit seçeneğinde oyun oldukça kolay bir hal alıyor. Düşmanlarınız sizi görse de ateş etmiyorlar veya çatışma esnasında burunlarının diplerinden geçip onları öldürebiliyorsunuz. Zaten seçeneğin bilgi kısmında da, bu seçeneğin yeni başlayanlar için tasarlandığı belirtilmiş. Veteran seçeneği ise inanılmaz zor bir seçenek olmuş; kafanızı siperden kaldırdığınız an ölme ihtimaliniz bir hayli yüksek. Bu yüzden size ya Regular’ı yada Hardened’ı tavsiye ediyorum.

Oyunun zorluk seviyesini de seçip oyuna girdiğimizde İkinci Dünya Savaşı zamanından alınmış görüntülerle, sanal görüntülerin birbiriyle harmanlanmasıyla meydana getirilmiş bir video seyrediyoruz ve sonra loading ekranında kısa bir video daha izliyoruz. Aslında loading ekranındaki bu videoyu izlemesek de olur; fakat her bölümden önceki loading ekranlarında çıkan bu videolar, oynayacağımız bölüm ile ilgili bize bilgi veriyorlar.

Oyuna ilk olarak Er Miller ile başlıyoruz. Oyun boyunca iki karakter yöneteceğiz. Rus Ordusu’ndan Dimitri ve Amerikan Ordusundan Miller. Daha önce de bahsettiğimiz gibi, oyunun geçtiği zaman dilimi, savaşın son dönemleri. Dimitri’yle savaşın Almanya cephesinde mücadele ederken, Miller ile Japonya cephesinde mücadele ediyoruz.

Yapımcılar daha ilk dakikadan savaşın vahşetini gözler önüne sermek için oldukça kanlı bir video hazırlamışlar. Miller olarak, arkadaşımızla birlikte Japonlara tutsak düşmüşüz ve bir Japon Komutanı tarafından sorgudayız. Tabii onlara hiçbir şey anlatmayınca da dostumuz, gözümüzün önünde vahşice öldürülüyor. Tam sıra bize gelecekken bir grup Amerikan askeri tarafından kurtarılıyoruz ve oyun boyunca da Miller’lı kısımları bu grupla birlikte oynuyoruz. Dimitri’ninki de buna benzer bir hikaye ama onu anlatmayacağım, oyunun heyecanı kaçmasın.


Linkback: https://www.buyuknet.com/call-of-duty-world-at-war-t10705.0.html

 
Etiket:

Bu bilgi size yardimci oldu mu?

Evet Hayır

Call of Duty: World at War
(Ortalama: 5 üzerinden 1.00 , 2 Oy)


Konu Hakkında Görüşün Nedir? Olumlu yada olumsuz Eleştirileriniz.


Turkiyenin baskenti neresidir. kucuk harfle yazin.:

Call of Duty: World at War

Call of Duty: World at War »İkinci Dünya Savaşı: 30 milyon insanın hayatını kaybettiği, dünyanın şu ana kadar gördüğü en büyük trajedi. İnsanlığın, sapkın