Efsane İskender pala

Efsana İskender pala

*

Efsana İskender pala Özet

Yazar: İskender Pala
               
   Bu kitapta Barbarossa Hayrettin Reis, Oruç Reis'in Akdenizdeki egemenlik sürecinden bahsedilip Barborassa'nın bu Akdediz egemenliğini sağlarken onun rakibi olan Kutsal İttifakının görevlendirdiği CEnevizli amiral Andre Doria olan çelişmeli rekabetinden bahsedilmiştir. Kızıl Çeketliler dedikleri İspanyollardan ve Kral Karlos dönemine denk düşmektedir.Osmanlı Devletinde Yıldırım Beyazıt ve sonrasın Kanunide Barbarosda kardeşlerinin Akdenizdeki egemenliklerinin farkettiğinde İstanbul'a çağrıp Kaptanıderyalık yapmasını önermesiyle Barborassa Andre Doria rakibini (1538) Preveze önlerinde yenerek amacına kavuşma hikayesini anlarır. Kanuni, Barborasso (Hayrettin) unvanını verecektir.Tunus, Cezayir gibi Kuzey Afrikakıyılarında ki bölük pörçük Arap kabilelerini ve yerli zuvuvaları tek bayrak altında toplamak olan hayalini bir nevi gerçekleştirmiş.

   Barborasssa hikayesinin başlangıcından beri ona haritaları okuyup usturgabta maharetli olan Saint Alkala  Hristiyan adıyla İspanyada yaşayan müdeccenlerden biri olarak sanılıyordu hikayenin başlangıcında daha sonrasında ise aslında Endülüs Devletinin emiriydi ama SAint Alkala diğer bir Sidi adıylabunu sır gıbı herkesten saklamıştı saklamada ki herkesin onu Hristiyan bilmesiydi aKastilya Prensesi İsabella Kurallar sertti.Bu dönemlerinde Müslümanlara eziyet ediliyor  Hristıyan olmaları için zorlanıyor ya da dışlanıyordu bu nedenle kimliğini saklamak ona en doğru olan gelmişti.
   
         Hikayenin içinde Saint Alkala sevgilisi çocukluk aşkı vardı oda Müslümandı kaçırılıp bu memlekete getirip satılmıştı şansı yaver gidip başına kötü birşey gelmeden en azından rahibe olarak temiz kalmış ama hep içinde müslümanlık yatıyordu kendince küçükken annesinin öğrettiği dualarla içini rahatlatıyordu.Aşkları o kadar kuvetli olcakki ayrılmak zorunda kalcaklar küçükkken oluşan bir aşk sonlarında özlem ve hasret dolu zamnalara dönüşceğini bilmeden beklemelerde geçmiş kaç yıl aralardan sonra kavuşacaklar en sonunda kavuşma muradına erecekler.

   Kitapta en ilginç olan kısımda heykellerin sırrı Beatrix yani Billure'nin  bırakıp kaçmak zorunda kalıp ve üzerinde heykellerin sırrını çözdüğünde onlar sni bana getirecekler demesiyle heykelleri bırakıp sidi canı gizlice yaptığı haritasını alıp götürmüstü hikayenin sonunda heykellerinin üçü birbirine benziyordu ama en önemli kulağında birinin delik var bir ip sokulduğunda diğer kulaktan çıkardı bu heykel bir kulaktan söylenenlerin diğer kulktan çıkması konuşulanların kişiye hiç tesir etmeyinden bahsetmektedir. İkinci heykelde ise yine kulaktan girip ağzından ip çıkmıştır bu ise duyulan söylenen şeylerin hemen herkese dağıtılıp dedikodu edilmesinden bahsetmiştir.Üçünçü heykel ise kulağında ip sokulduğunda karnında kalmakta dışarı çıkmamaktadır zaten billurede demişti bu sensin yani sırlarıyla içinde tutan zaten sidide öyle yapmamıştı sırlarıyla onlarca yıl beklemişti ama Gırnata emirliğini kuramaış bunun için ne gücü ne halkta bir istek vardı herkes boyun eğmiş yaşamanın derdine düşmüştü.

   Sonuç olarak Barborassa Hayrettin Paşa ölümsüz deniz kaptanı olarak tarihe geçmiştir ondan sonra gelen denizciler onun mirasını sürdürmeye devam etmişlerdir. Günümüzde Barborassa'nın mezarı İstanbulda Eşik taşının denize yakın kısmındadır burdan geçen denizciler ya yavaşlar geceyse fenerlerini söndürürlerdir.
                                   
İskender Pala


Linkback: https://www.buyuknet.com/efsane-iskender-pala-t46253.0.html

 
Etiket:
iskender pala  efsana iskender pala  iskender pala kitapları 

Bu bilgi size yardimci oldu mu?

Evet Hayır

Efsane İskender pala
(Ortalama: 5 üzerinden 2.00 , 3 Oy)


Konu Hakkında Görüşün Nedir? Olumlu yada olumsuz Eleştirileriniz.


Turkiyenin baskenti neresidir. kucuk harfle yazin.:

Efsane İskender pala

Efsane İskender pala »Efsana İskender pala Efsana İskender pala Özet Yazar: İskender Pala                    Bu kitapta Barbarossa Hayrettin