Erdoğan Alkan Yunus'tan Luther'e Çağrı

*Arkadaş Yayınevi
* Basım Tarihi : 01 - 2010
* ISBN : 9789755096377
* Sayfa Sayısı : 160
* Etiket Fiyatı : 9.50 TL


Yunus'un şiirleriyle Batı dünyası ilk kez 1438 ve 1458 yılları arasında Osmanlı zindanında yatan bir İtalyan sayesinde karşılaştı. Bu İtalyan'ın çevirilerini 16. yüzyılın başlarında Martin Luther Erasmus ve Sebastian Franck kendi dillerine akta-rarak Avrupa'ya tanıttı. Şöyle bir soru akla geliyor: Rönesans'ın bu üç hümanistinin zihinlerine onları zincirlerinden kurta-ran düşüncenin ilk tohumlarını onlardan yüz küsur yıl önce yaşayan bu genç Türk şairi bu genç Türk dervişi mi attı acaba?
Pierre Seghers - L'Amour Sublime


Martin Luther'in yaşadığı 16. yüzyıl Avrupası ile 13. ve 14. yüzyıl Anadolusu arasındaki benzerlikler yadsınamaz. Beylikler arasındaki siyasal çatışmalara Hıristiyan ve Müslümanların kendi aralarındaki mezhep kavgalarına sahne olan Anadolu'da Yunus Emre'nin şiirleri ağızdan ağza dolaşıyor hoşgörü ve esenlik çağrısı yapılıyordu.


Yüz yılı aşkın bir süre sonra Anadolu'nun yaşadığı bu siyasal erk ve din savaşlarını Avrupa da yaşamaya başladı. Böyle bir or-tamda insanları birliğe barışa dinsel hoşgörüye çağıran Yunus Emre'nin evrensel sesi elbette Anadolu'nun dışına da taşa-cak aradan uzun yıllar geçse de etkisini duyuracaktı.


Osmanlı zindanında yatan bir İtalyan tacirin anıları sayesinde Martin Luther Yunus Emre'nin şiirleri ve düşünceleriyle tanıştı. Böylece hümanizmanın kurucuları; Fransa'da Sebastian Franck Hollanda'da Desiderius Erasmus Martin Luther aracılığıyla ondan etkilendiler.Avrupa'da Reform ve Hümanizm gibi iki büyük akımın inanç ve düşünce özgürlükleri akımlarının doğuşunda bir Türk ozanının payı olması şaşırtıcı olmaz.
Erdoğan Alkan Fransız yayıncı ve araştırmacı Pierre Seghers'in Yunus Emre üzerine yayımladığı kitabında ortaya attığı bir sorudan yola çıkarak kaleme aldığı bu romanında hümanistleri zincirlerinden kurtaran düşünceleri ve bu düşünce tohumlarının bir Anadolu ozanı tarafından atılışını anlatıyor.


Erdoğan Alkan
Günümüz şairlerinden Erdoğan Alkan 1935 Sivas Şarkışla doğumlu. Samsun Lisesi'nin ardından Mülkiye'yi bitirdi. Bir süre kaymakamlık yaptıktan sonra yapımcı ve yönetmen olarak TRT'de çalışmaya başladı. Daha sonra Günaydın gazetesinin Haber ekinde dış politika ve iktisat yazar konularında yazarlık ve İstanbul Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olarak çalıştı. TRT Bilimsel Araştırma Başarı Ödülü'nü (1970) Yazko Çeviri Büyük Ödülü'nü (1982) ve TRT Dizi Film Senaryo Ödülü'nü (1989) kazandı. İstanbul'a yerleşti değişik gazetelerde yazılar yazdı. Şiirleri Fransızca'dan yaptığı şiir ve roman çevirileriyle tanındı. Şiir kitapları arasında Güneş Tozları (1958) Equanil Çiçekleri (1964) Kerem Gibi (1971) Kuş Ormanı (1981) sayılabilir. Şiirleri Halk Edebiyatından izler taşıyan bir şairdir.


Linkback: https://www.buyuknet.com/erdogan-alkan-yunustan-luthere-cagri-t32156.0.html

 
Etiket:

Bu bilgi size yardimci oldu mu?

Evet Hayır

Erdoğan Alkan Yunus'tan Luther'e Çağrı
(Ortalama: 5 üzerinden 1.00 , 2 Oy)


Konu Hakkında Görüşün Nedir? Olumlu yada olumsuz Eleştirileriniz.


Turkiyenin baskenti neresidir. kucuk harfle yazin.:

Erdoğan Alkan Yunus'tan Luther'e Çağrı

Erdoğan Alkan Yunus'tan Luther'e Çağrı »*Arkadaş Yayınevi * Basım Tarihi : 01 - 2010 * ISBN : 9789755096377 * Sayfa Sayısı : 160 * Etiket Fiyatı : 9.50 TL Yunus'un şiirleriyle