Huş Ağacı Faydaları Huş Ağacı özellikleri

KeReM @11.07.2013 - 17:42 |
Huş Ağacının Faydaları Ve Özellikleri
 
Nemli topraklarda yetişen, sarımsı yeşil renkte çiçekler açan, küçük meyveli, dalları sarkık bir ağaçtır. Yaprakları saponin, flavonidler, uçucu yağlar ve C vitamini içerir.
Familyası: Huşağacıgillerden, Birkengewâchse, Betulaceae
 
Huş ağacı Huşağacıgillerden olup bu grupta takriben 100 bitki mevcuttur. Bunlardan en önemlileri ve en yaygın olarak kullanılanları Akhuş; Betula pendula ve Bataklık huş ağacı; Betula pubescens'tir. Es*kiden bu iki tür aynı isimle anılmış sonradan ayrı isimler verilmiştir. Ağacın gövdesi beyaz olduğundan Ak ağaç diye ve dallarının saklık ve narin olması, rüzgar esince hışırtı çıkarması nedeni ile ve yahut da ilkbaharda bitki gövdesinden yukarı doğru hışır hışır akan su sesi duyulan bu nedenle de Huş ağacı diye anılır. Almanca Bikre kelimesinin Hince, "Bharg" kelimesinden türediği ve beyaz anlamına geldiğidir. Bitkin vatanı Güney Türkistan ve Kuzey Hindistan olup zamanla dünyanın ılıman iklimli hemen her yöresine yayılmıştır. Bir huş ağacı günde 70lt su emerek gövdeye verir ve oradan yapraklara ulaşan su işlendikten sonra büyük bir kısmı gaza (esansa) dönüşür ve bu güzel koku gaz (esans) biz farkına varmadan çevremize güzellikler saçar. Alman ilim adamlarının yaptıkları araştırmalara göre bir ağacın çevreye kattığı değerin 2500Euro olduğunu tespit etmişlerdir.
 
 Özellikleri:
 
 
  • Nisan Mayıs aylarında sarımsı yeşil renkli çi*çekler açan, sarkık dalları olan bir orman ağacıdır.
  • Avrupa ormanlarında, ülkemizde de Kayseri Erciyes dağı, Ağrı dağı, Sivas, Artvin, Ardahan, Bingöl dağları civarlarında mevcuttur.
  • Ağacın kabukları ve dalları Mayıs ayında topla*narak nemli gölge yerlerde fermentasyona bırakılır. Sonra kışa doğru kuru distilasyon ile huş ağacı katranı elde edilir.

 Faydaları:
 
 Yaprakları idrar söktürücü ve ağrı kesicidir. Katranı ise haricen egzema ve alerjik deri hastalık*larında fayda sağlayabilir. Vücudda gut hastalığına sebep olan ürik asid metabolizmasına, ısırgan otuna benzer bir etki göstererek, bu hastalıkta fayda sağ*lar. Isırgan kadar kuvvetli olmayan bu etki için, Huş ağacı alternatif olarak zaman zaman denenebilir.

Linkback: https://www.buyuknet.com/hus-agaci-faydalari-hus-agaci-ozellikleri-t41438.0.html

Etiket:
 

Bu bilgi size yardimci oldu mu?

EvetHayır
Huş Ağacı Faydaları Huş Ağacı özellikleri
Huş Ağacı Faydaları Huş Ağacı özellikleri
(Ortalama: 5 üzerinden 2.5 - 2 Oy)
2
Huş Ağacı Faydaları Huş Ağacı özellikleri

Huş Ağacı Faydaları Huş Ağacı özellikleri »Huş Ağacının Faydaları Ve Özellikleri   Nemli topraklarda yetişen, sarımsı yeşil renkte çiçekler açan, küçük meyveli, dalları