İç Oğuza Dış Oğuz Asi Olup Beyreğin Öldüğü Destanı


İç Oğuza Dış Oğuz Asi Olup Beyreğin Öldüğü Destanı


Kazan üç yılda bir Dış Oğuz’la İç Oğuz beylerini toplardı. Kendi evinin yağmalanmasını isterdi. Son yağmalamada Dış Oğuz Beyleri yoktu. Bu olaydan sonra Dış Oğuz Beyleri Kazan’dan uzak durmaya başladılar.


Kazan Dış Oğuz’a Kıllı Baş adında bir adamını gönderdi. Kıllı Baş Dış Oğuz Beylerinden Aruz’un evine gider. Kazan’ın darda kaldığını kendilerinden yardım istediğini söyler. Aruz Kabul etmez. Kıllı Baş ise sadece Aruz’un düşman olup olmadığını öğrenmek için geldiğini söyleyerek yanından ayrılır.
Aruz Dış Oğuz Beylerini yanına çağırır. Kazan’a düşman olduklarını söyler. Onların desteğini alır. Barışı sağlamak istediklerini söyleyerek Beyrek’i yanlarına çağırırlar. Ama onunda Kazan’a düşman olmasını isterler. Beyrek kabul etmez. Ve Beyrek’i kılıçla yaralarlar. Yola çıkar Kazan’a haber salar. Kazan ve bunun üzerine Kazan akın düzenler. İkisi savaş meydanında savaşırken Aruz yaralanır. Kardeşi gelir Aruz’un başını keser.


İç Oğuz’la Dış Oğuz’un kavgası biter.

Linkback: https://www.buyuknet.com/ic-oguza-dis-oguz-asi-olup-beyregin-oldugu-destani-t32176.0.html

 
Etiket:

Bu bilgi size yardimci oldu mu?

Evet Hayır

İç Oğuza Dış Oğuz Asi Olup Beyreğin Öldüğü Destanı
(Ortalama: 5 üzerinden 1.00 , 2 Oy)


Konu Hakkında Görüşün Nedir? Olumlu yada olumsuz Eleştirileriniz.


Turkiyenin baskenti neresidir. kucuk harfle yazin.:

İç Oğuza Dış Oğuz Asi Olup Beyreğin Öldüğü Destanı

İç Oğuza Dış Oğuz Asi Olup Beyreğin Öldüğü Destanı » İç Oğuza Dış Oğuz Asi Olup Beyreğin Öldüğü Destanı Kazan üç yılda bir Dış Oğuz’la İç Oğuz beylerini toplardı. Kendi evinin