İdrar yolu enfeksiyonlarında bitkisel çözümler

İdrar yolu enfeksiyonu  geçirmeyen insan hemen hemen hiç yoktur. Yaşamının bir evresinde şöyle yada böyle her insan idrar yolu enfeksiyon geçirmiştir. Anatomik yapı nedeniyle idrar yolu enfeksiyonları erkeklere nazaran kadınlarda daha sık rastlanır. İdrar yaparken yanma, sızlama gibi belirtileri gösteren hastalıkta idrara çıkma adeta bir işkenceye dönüşür.
 
 Normal şartlar altında idrarda bakteri, mantar yada virüs yoktur ve sadece su, tuz ve atık maddelerden oluşur. İdrar yolu enfeksiyonlarına genellikle E.Coli (Escherichia Coli) adı verilen bir bakteri neden olur. Bununla birlikte hatalığa cinsel yolla bulaşan mikroorganizmalar, cerrahi girişimler, sonda takılması (özellikle omurilik felçlilerde hastalığın sık görülme nedeni budur) v.b gibi nedenlerden enfeksiyon oluşur.
 İdrar yolu enfeksiyonu tanısı idrar tahlili ve kültürü gibi yöntemlerle kolaylıkla yapılabilmektedir.
 
 Tedavide mutlaka d.r un verdiği ilaçlar kullanılmalıdır. İdrar yolu enfeksiyonlarında ilaçlara destek amaçlı bitkisel ürünler kullanılması tedavi sürecini hızlandırdığı görülmüştür.
 Bununla birlikte idrar yolu enfeksiyonuna yakalanma riski fazla olan hastaların (örneğin omurilik felçliler) idrar yolu enfeksiyonlarına iyi gelen sebze leri tüketmeleri enfeksiyon başlangıç aşamasında ise enfeksiyonu ilaç a gerek kalmadan enfeksiyonu alt ettiği yönünde kanıtlar vardır.
 
 İdrar yolu enfeksiyonlarına iyi gelen bazı kürler ve sebzeler:
 
 
 Karnabahar, özellikle kronikleşmiş idrar yolları enfeksiyonların da bilinen en etkili sebzedir. Sık sık idrar yolları enfeksiyonu çeken bayanların sayısı erkeklere göre çok daha fazladır. Almanya’da medikal forumlarda karnabahar kürünü önerdiğimde, kronik idrar yolları enfeksiyonlarını yıllardır çeken bayanlardan aldığım Email’ler beni çok mutlu etmiştir. İlk belirttikleri şey antibiyotik tedavilerinin artık kendilerine yardımcı olamadığı ve tekrar tekrar idrar yolları enfeksiyonlarına yakalandıkları idi. Kronik idrar yolları enfeksiyonlarına karşı destekleyici karnabahar kürünün nasıl kullanıla cağına dair uygulama şekli aşağıda verilmiştir. Kronik idrar yolları enfeksiyonuna karşı karnabahar kürü uygulanırken, bir miktar C-vitamini takviyesi yapmakta fayda vardır. Çünkü, alınan ilave C-vitamini idrarı asidik yapacağından idrar yolları enfeksiyonuna neden olan bakterilerin yok edilmelerinde yardımcı ve destekleyici rol oynayacaktır. İdrarın asidik olması demek, idrar yollarındaki bakterilerin çoğalmala rının (üremelerinin) önemli bir oranda yavaşlatılması, durdurulması veya engellen mesi anlamına gelir. C-vitamini, idrarı asidik yapıyormuş diyerek, aşırı miktarda kullanmayınız. Zaman zaman uygulanacak olan karnabahar kürü, özellikle kronik idrar yolları enfeksiyonu şikâyeti olanlar için mükemmel bir önleyici çözüm getirebilmektedir.
 
 Kür 1: Kronik idrar yolları enfeksiyonlarına karşı
 250 – 300 gram karnabahar yaklaşık 750 gram kaynamakta olan suya ilave edilir. Ağzı kapalı olarak 5-6 dakika hafif ateşte haşlanır. Haşlanmış karnabaharın suyunun yarısı sabah, diğer yarısı da akşam (aç veya tok farketmez) içilir. Hergün taze olarak hazırlanır. Yedi gün müddetle devam edilir ve üç gün ara verilir. Üç gün aradan sonra tekrar yedi gün uygulanır ve tekrar üç gün ara verilir. Son olarak tekrar yedi gün uygulanır ve kür tamamlanmış olur. Karnabahar kürü toplam yirmibir günlük kürdür (üç günlük aralar hariç).
 Burada dikkat edilmesi gereken nokta karnabaharın taze olmasıdır. Pişmiş olan karnabaharı da öğle veya akşam yemeklerinizde salata olarak tüketebilirsiniz.

Linkback: https://www.buyuknet.com/idrar-yolu-enfeksiyonlarinda-bitkisel-cozumler-t41436.0.html

İdrar Yolu Enfeksiyonu Bitkisel Tedavi Seçenekleri Nelerdir?
 İdrar yolu enfeksiyonu idrarda bakteri oranının belirli sınırların üstünde olması demektir. İdrar yolu enfeksiyonları kadınlarda erkeklere nazaran çok daha fazla görülür. Bunun nedeni kadınlarda idrar yolunun erkeklere göre daha kısa olması sebebiyle bakterilerin daha kolay bir şekilde mesaneye girebilmesidir. Tedavi amacıyla antibiyotiklerin kullanılması özellikle dirençli bakterilerin gelişmesine neden olmaktadır.
 
 İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri
 
 İdrar yollarının enfeksiyonları sık idrar yapma, ağrılı idrar yapma, sıkışma hissi, karın alt kısmında ağrı olması ve bazen kanlı idrar gibi belirtilerle kendini gösterir.
 
 Bitkisel idrar yolları dezenfektanları antibiyotikler ve sulfonamidler kadar güçlü değildir. Özellikle orta akım idrarında mikrop sayısı ml’de 1 milyonun üzerinde ise ya da hastanın ateşi varsa, bitkisel idrar yolları dezenfektanları tedavide yeterli olmaz.
 İdrar Yolları İltihaplanması İçin Bitkisel Öneriler
 
 Genel Prensip: Bitkisel drogların herhangi bir rahatsızlığa karşı kullanımı tıbbi onay  olması halinde sözkonusu olmalıdır. Bitkisel ürünlerle sentetik ilaçların bir arada kullanımının bazen olumsuz etkileşimlere neden olabileceği gözardı edilmemelidir.
 
 Cranberry
 
 Latince ismi Vaccinium macrocarpon olan Cranberry’nin meyveleri idrar yolu enfeksiyonlarında kullanımıyla tanınıyor. Cranberry deki bileşenlerin mesaneyi çevreleyen epitel hücrelerin yüzeyine bakterilerin yapışmasını önlediği düşünülmektedir.
 
 Cranberry ürünleri (Cranberry suyu, tablet) bu rahatsızlığa karşı koruyucu ve tedaviyi destekleyici özelliktedir. İdrardaki asit miktarını artırarak bakterilerin mesanede ürmesini engelleyebilmekte ve de bu şekilde idrar yolları enfeksiyonlarının tedavisine yardım etmektedir.
 
 Bu bitkiyle ilgili yapılan araştırmalara göre Cranberry meyve suyu kadınlarda daha etkin olmakta yaşlı kişilerde ise etkinliği düşmektedir.
 
 Meyvelerin kırmızı rengini veren proantosiyanidinler koli basilinin idrar kesesi çeperine yerleşmesini önlerken, diğer bileşeni olan meyve şekeriyle beraber bakterileri öldürücü etki gösterir.
 
 İdrar yolu enfeksiyonlarında devamlı olarak antibiyotik kullanılmasının bazı sakıncaları vardır. Antibiyotik kullanımı dirençli bakterilerin gelişmesine sebep olmaktadır.
 
 Bu yüzden öncelikli olarak Cranberry tercih edilmesi ve ağır seyreden durumlarda ise son çare olarak antibiyotik kullanılmasını öneren uzmanlar vardır.
 
 Kranberi meyve suyu ve kapsül şeklinde kullanılmaktadır.
 
 Uva Ursi
 
 Ayı üzümü olarak da bilinen uva ursi bitkisi idrar sistemi enfeksiyonlarına karşı kullanılan bir bitkidir. Bu bitki alınmadan önce idrarın alkalik olması için sodyum bikarbonat alınması gerektiği belirtiliyor.
 
 Ayı üzümü yaprağı, alkali ortamda bakteri üremesini durdurucu olduğundan dolayı idrarı asitleştiren maddelerle beraber alınmaması gerekir.
 
 Uyarı: Uva ursi kısa bir süre için kullanılabilecek bir bitkidir. Bir haftadan fazla kullanılmamalıdır. Fazla ve bilinçsiz kullanım karaciğer ve böbrekleri tahriş edebileceği için doktor gözetiminde kullanılması gerekir. Hamileler, emzirenler ve de böbrek hastalıkları olanlar kullanmamalıdır.
 
 Kızılcık
 
 Kızılcıkta yeralan proantosiyadin, mesane duvarına yapışan zararlı bakterileri durdurucu özelliktedir. Kızılcık şerbeti mesane bölgesinde direnç oluşturarak zararlı bakterilerin üremesini engeller. Eğer idrar enfeksiyonlarına sık yakalanıyorsanız, sık sık kızılcık suyu içmeyi deneyebilirsiniz. Kızılcık, bakterilerin mesaneye tutunmasını güçleştiren bir madde içerdiği için yararlı olabilir.
 
 Latin çiçeği otu
 
 Latin çiçeği otu etkili ve de en geniş etki spektrumlu bakteri üremesini durdurucu özelliğe sahip bitkidir. 4-6 haftadan daha fazla kullanılmamalıdır. Böbrek hastalıkları, mide ve barsak ülseri olanlar kullanmamalıdır. Almanya Sağlık Bakanlığının bitkisel preparatların hazırlanması ve ruhsatlandırılmasından sorumlu E komisyonu idrar yolları enfeksiyonlarında latin çiçeği otunun kullanımına onay vermiştir.
 
 Altınbaşakotunun idrar yolları iltihabında temizleyici yıkayıcı olarak kullanımı önerilmektedir.
 
 (Kalp ve böbrek fonksiyon bozukluğuna bağlı ödemlerde kullanımı ödemi artırcağından dolayı bu tür rahatsızlığı bulunanların kullanmaması gerekir.)
 
 Atkuyruğu otu idrar yolları iltihabında yararlı etkisi olan bitkidir.
 
 (Kalp ve böbrek fonksiyon bozukluğuna bağlı ödemlerde kullanılmamalıdır.)
 
 Isırgan otu ve yaprağı da idrar yolu iltihabı tedavisi ‘nde kullanılan bir bitkidir. 2 kahve kaşığı ince kıyılmış bitkinin üzerine 1 bardak kaynar su dökülür ve 10 dakika demlendikten sonra süzülerek günde birkaç defa birer bardak sıcak içilir.

 
Etiket:

Bu bilgi size yardimci oldu mu?

Evet Hayır

İdrar yolu enfeksiyonlarında bitkisel çözümler
(Ortalama: 5 üzerinden 2.5 - 2 Oy)

Neden Hayırı seçtiniz?

Cevap almak için e-mail bırakın


Türkiyenin başkenti neresidir. Eksik harfi tamamlayın.:

İdrar yolu enfeksiyonlarında bitkisel çözümler

İdrar yolu enfeksiyonlarında bitkisel çözümler »İdrar yolu enfeksiyonu  geçirmeyen insan hemen hemen hiç yoktur. Yaşamının bir evresinde şöyle yada böyle her insan idrar yolu enfeksiyon