islamın ilk şehitleri olarak bilinen sahabeler kimdir

forget26.12.2020 - 20:59
İşkence Dönemi ve ilk Şehitler

Başta Ebu Cehil olmak üzere Mekke müşrikleri, Müslüman olan herkesi alaya alıyor, küçümsüyor, atalarının dinini terk etmekle suçluyordu. En zor durumda olanlar ise köleler ve kimsesizlerdi. Çünkü onlar dövülüyor, hapsediliyor, günlerce aç ve susuz bırakılıyor, en sıcak saatlerde güneş altında yerlerde sürükleniyorlardı.

islamın ilk şehitleri


Peygamberimiz (s.a.v) ashabı ile Kâ’be de Allah’ın birliğini ilan etmişti. Müşrikler, bunu, putlarla doldurdukları Kâbe’ye karşı gösterilen bir hakaret sayarak efendimize (s.a.v) saldırmışlardı. Peygamberimiz (s.a.v) çok düşkün olan Hz. Haris Bin  Ebu Hale  bunu duyunca hemen koşmuş, Efendimizi (s.a.v) kurtarmaya çalışmıştı. Bu kez Kureyş halkı saldırılarını Hz. Haris’eçevirerek kılıç darbeleriyle   şehit ettiler. Kanı Kabede dökülen ilk İslam şehidi Hz. Haris Bin Ebu Hale’dir.

Yasir ailesi de bu işkencelerden payına düşeni aldı. Hz.Yasir Yemen’den gelmiş, mahzun oğullarından Ebu Hufeyze Bin Muğire’nin himayesine girmişti. Hufeyse, bir süre sonra onu cariyesi Sümeyye Binti Hubbat  ile evlendirdi. Fakat Müslüman olduklarını öğrenince işler değişti. Kimsesiz bir aile oldukları için kendilerini savunamıyorlardı. Günlerce süren işkenceler sonunda hayatlarını kaybederek İslamın ilk şehitleri oldular.

Hz. Yasir, karısı ve çocuklarının gözü önünde katledildi. Karısı Sümeyye (r.a) Kocasını kaybetmesine rağmen işkencelere direndi. Ebu cehil kadın olmasına aldırmaksızın yaptığı işkenceyi arttırıp, onu mızrak ile şehit etti.

Oğulları Ammar (r.a) Müslüman olan ilk yedi kişiden biriydi. Annesine, babasına ve abisi Hz.Abdullah’a yapılan işkenceleri görünce daha fazla dayanamadı ve kızgın çölde kendini kaybetmiş bir halde canını kurtarabilmek için dininden döndüğünü söyledi. Pişmanlık içinde ağlayarak Peygamberimizin (s.a.v) yanına gittiğinde, peygamberimiz (s.a.v):

-Bir daha sana eziyet etmeye kalkarlarsa yine söyle çünkü sen bunu gönülden söylemiyorsun diyerek onu rahatlattı.


Ammar, Siffin savaşında katledildi. Peygamberimiz (s.a.v) Hz. Ammar’a:

Senin ölümün azgın bir topluluğun elinden olacaktır, buyurmuştu.

Hz.Bilali Habeşi (r.a) zenci bir köleydi. Müslüman olduğu için efendisi Ümeyye Bin Halef ona ağır işkenceler yapıyordu. Her gün kızgın çöl kumlarına yatırıyor, üzerine koyduğu ağır taşların altında saatlerce bekletiyordu. Bu işkencelerden Hz. Ebubekir’in kendisini satın almasıyla kurtuldu.

Habbab Bin Heret, demirci ve kılıç ustasıydi. Peygamberimiz (s.a.v) dükkanına gider, onunla konuşurdu. Bu görüşmeler neticesinde Müslüman olmuştu. Peygamberimiz (s.a.v)ona Kuran-ı Kerim’i öğretme ve vazifesini vermişti. Ümmü Ammar  isimli müşrik bir kadının kölesiydi. Efendisi, Habbab’ın kollarını ve ayaklarını bağlayarak ateşte kızdırdığı demirle çıplak vücudunda işkence ederdi. Yakılan ateşe sırt üstü yatırıp, göğsüne ayaklarıyla basıyordu. Yıllarca sırtındaki yanık izleri geçmemişti. 650 yılında Kufe’de 72 yaşında vefat etti. Şehit olmadığı için çok üzülmüştü. Cenaze namazını Hz. Ali kıldırdı.

Künyesi Ebu  Yahya olan Süheyb bin Rumi şey İranlı idi. Annesi Selma binti Kuayd idi. Basra’da doğmuştur ve Bizanslılar Basra’ya baskın yapıp, orayı yağmaladıklarında onu esir almışlardı. Bizanslılara esir düşüp, orada büyüdüğü için Rumi deniliyordu. Köle olarak Arabistana satıldı. Bakara suresi 207. ayetinin onun hakkında indiği rivayet edilir. İyi bir okçuydu. Hz. Ömer’in şehadetinden sonra yerine imam olarak tayin edildi gazvelerin hepsine katılan yedi kişiden biridir. Hicretini Hz.Ali ile birlikte yaptı. Müşrikler bu hicretine engel olmak isteyince, bütün malı karşılığında serbest bırakılmasını teklif etmişti. Bu yüzden peygamberimiz (s.a.v) onun için:

-Bir kimse, Allah’a ve ahiret gününe inanıyorsa, bir ananın evladını sevmesi gibi Süheyb’i sevsin buyurmuştur. Hicretin 38. senesinde 73 yaşında vefat etti.

Ebu Fükeyhe, Safvan İbn-i Ümeyye’nin kölesiydi. Ramda vadisinde  işkenceye maruz kaldı. Yaşlı bir adamdı. ayakları zincirlenmiş, elbiseleri çıkarılmış, öğle sıcağının en şiddetli anında çölün ortasında yüzüstü yere yatırılmış, sırtında kocaman taşlar, ateş gibi yanan kumlar üzerinde zorlukla  nefes alan yalnız ve zavallı bir köleydi. Defalarca kırbaçlandıktan sonra öldü zannedilerek bırakılmıştı.

Lübeyne, Nehdiyye Hatun’un kızıdır. Hz. Ömer Müslüman olmadan önce ona ağır işkenceler yapardı. Hz. Bu Bekir onu satın alarak azat etti. Abduddar ailesinin kölesi idi. Zinnire, Rum asıllı bir cariyedir Müslüman kadınların ilklerindendir. İşkenceler yüzünden kör olmuştur. Müşrikler: “seni tanrılarımız Lat ve Uzza çarptı “diye  dalga geçtiklerinde: “Hayır vallahi bu sadece Allah’ın takdiridir” diyerek cevap vermişti. Nehdiyye,Ümmü Abis adındaki cariyeler de işkencelerden nasibini aldı. Hz. Ebubekir(r.a) dördünü de satın alarak azat etti.

Linkback: https://www.buyuknet.com/islamin-ilk-sehitleri-olarak-bilinen-sahabeler-kimdir-t47557.0.html

Etiket:

Bu bilgi size yardimci oldu mu?

EvetHayır
islamın ilk şehitleri olarak bilinen sahabeler kimdir
islamın ilk şehitleri olarak bilinen sahabeler kimdir
(Ortalama: 5 üzerinden 2.5 - 2 Oy)
2