Kalkandere KÜLTÜR VE EĞİTİM

Bölgemizde bilinen ilk eğitim kurumları Cumhuriyet öncesi döneminde Kalkandere Medresesi ile Çağlayan (Vandri) Medresesi'dir.

         Kalkandere (Karadere) Medresesi, bugünkü hükümet binasının önünde bulunan alanın doğu tarafında idi.Kare şeklinde ortası avlu, karşılıklı iki yönden girişi olan iki katlı bir bina idi. Alt katta 36 oda vardı.Odalar 3X4 ebadında olup, avluya açılıyordu. Alt katı taş, üst katı tahta idi. Alt katta talebeler, üst katta hoca kalırdı. Kalkandere Medresesi'nde Hüseyinhoca köyünden Hüseyin Hüsnü Efendi ve Of'un Olur kasabasından olan Of'lu Mehmet Efendi Müderrislik etmiştir. Medrese 1916 tarihinde Rize'nin Rus'ların işgaline uğraması üzerine faaliyetlerine son vermiştir. Kalkandere Medresesinin binası 1930'larda yıkılmıştır.

         Çağlayan (Vandri) Medresesi, şimdiki caminin doğusunda, mezarlığa bitişik, altı taş, üstü tahtadan yapılı, 6 odadan oluşan küçük bir Medrese idi. Çağlayan Medresesinin Müderrisi Kireçhaneli Kaytaz Osman Efendi idi. Çağlayan Medresesinin binası da 1926 yılında yıkılmıştır.

        Cumhuriyet döneminde ise Hulusi KARADENİZ adlı nahiye müdürü öncülüğünde, 1933 tarihinde ilçemizde, bugün Merkez Atatürk İlköğretim Okulu olarak bilinen okul, 1944'te Dağdibi, Çağlayan, Hurmalık, Hüseyinhoca ve Fındıklı İlkokulları imece usulüyle yapılmıştır.

         Daha sonraki tarihlerde yapılan ilkokullarla birlikte bugün ilçemizdeki ilkokul sayısı 30'a ulaşmıştır. Bunlardan başka ilçemizde faaliyet gösteren okul sayısı ikisi ilköğretim okulu, biri İmam-Hatip, biri de Lise olmak üzere 34'e ulaşmıştır. Yaygın eğitim alanında 14-44 yaş arasındaki yetişkinlere İlçemiz Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünce; biçki-dikiş, makine nakışları, trikotaj, boyama, daktilografi, okuma-yazma,arıcılık, elektrik tesisatçılığı , battaniye ve halı dokumacılığı, bilgisayar, dil kursu gibi konularda bilgi ve beceriler kazandırılmaktadır.

         Kalkandere İlçe Müftülüğüne bağlı sekiz Kur'an Kursu'nda 300'e yakın öğrenci Kur'an-ı Kerim ve Din-i Bilgiler konusunda öğrenim görmekte, bir kısmı da Hafızlık yapmaktadır. Ayrıca mahalle ve köylerimizde İlçe Müftülüğüne bağlı 56 camide İmam-Hatip ve Müezzin Kayyımlar vasıtasıyla dini hizmetler yürütülmektedir.

        Kalkandere'nin kültür hayatı geleneksel bir karaktere sahiptir. Bu karakter, köy yaşantısının, örf ve adetlerinin, gelenek ve göreneklerinin mevsimlik göçler münasebetiyle şehirlere kadar taşınmasıyla da kendini gösterir.

         Kalkandere ilçesi, coğrafi yapısının etkisiyle eski uygarlıklara sahne olmamıştır. Bilinen tarihlerde ise yapı malzemesi olarak ahşapın kullanılması, ikliminde yağışlı ve rutubetli olması nedeniyle bu malzemenin günümüze kadar ulaşamamış olması, tarihi eserlerin kalıcılığını engellemiştir. Ancak taş melzeme kullanılarak yapılan bir kısım tarihi kemer köprüler halen varlığını korumaktadır. Hüseyinhoca köyündeki cami, ahşap oymacılık açısından tarihi bir şaheser olarak günümüze kadar ulaşmış nadir eserlerden biridir.


Linkback: https://www.buyuknet.com/kalkandere-kultur-ve-egitim-t20917.0.html

 
Etiket:

Bu bilgi size yardimci oldu mu?

Evet Hayır

Kalkandere KÜLTÜR VE EĞİTİM
(Ortalama: 5 üzerinden 1.00 , 2 Oy)


Konu Hakkında Görüşün Nedir? Olumlu yada olumsuz Eleştirileriniz.


Turkiyenin baskenti neresidir. kucuk harfle yazin.:

Kalkandere KÜLTÜR VE EĞİTİM

Kalkandere KÜLTÜR VE EĞİTİM »Bölgemizde bilinen ilk eğitim kurumları Cumhuriyet öncesi döneminde Kalkandere Medresesi ile Çağlayan (Vandri) Medresesi'dir.