Köroğlu Destanının özeti

Bolu beyi bir at meraklısıdır.Seyisi olan Yusuf’u güzel ve cins bir at aramaya gönderir.Yusuf ileride mükemmel bir at olacağına inandığı gösterişsiz bir tay bulup getirir.Bolu beyi tayı beğenmez ve Yusuf’un gözlerine mil çektirerek yanından kovar. Gözleri kör olan Yusuf, Dörtdivan ilçesindeki Yukarısayık köyüne döner ve olanları oğluna anlatır. Oğlu Ruşen Ali babasının intikamını almak için dağa çıkar.

Ruşen Ali ‘’KÖROĞLU’’ diye anılacak, babasının öcünü almak, zalimliklerinin hesabını sormak için Çamlıbele otağ kuracaktır.Yurdun dört bir yanına kadar dağılan mücadeleler ile Köroğlu zalimlerin korkulu rüyası haline gelecektir. Köroğlu’nun mücadelesi’’ Delikli demir’’ icat olupta ’’mertlik bozuluncaya ‘’ kadar sürer. Sonuçta her halk kahramanında olduğu gibi Köroğlu da fani dünyadan göçer.

Gönüllere girerek dilden dile anlatılan bir efsane haline, destan haline gelir. Köroğlu , 1997 yılından itibaren ‘’Köroğlu Kültür ve Turizm Etkinlikleri’’ adı altında Dörtdivan İlçemizde düzenlenen etkinliklerle anılmaktadır. Bu anma günleri her yıl ekim ayında 3 günlük programlarla gerçekleştirilmektedir. Benden selam olsun Bolu beyine Çıkıp şu dağlara yaslanmalıdır. At kişnemesinden, kargı sesinden Dağlar seda verip, seslenmelidir. Asker geldi , sıra sıra dizildi Alnımıza kara yazı, yazıldı. Delikli demir icat oldu, mertlik bozuldu. Eğri kılıç kında, paslanmalıdır. Köroğlu düşermi acep şanından Çoğunu ayırır , er meydanından Kır at köpüğünden, düşman kanından Çevrem dolup, Şalvar ıslanmalıdır.

Linkback: https://www.buyuknet.com/koroglu-destaninin-ozeti-t44702.0.html

 
Etiket:
Köroğlu  Köroğlu Destanı 

Bu bilgi size yardimci oldu mu?

Evet Hayır

Köroğlu Destanının özeti
(Ortalama: 5 üzerinden 1.00 , 3 Oy)


Konu Hakkında Görüşün Nedir? Olumlu yada olumsuz Eleştirileriniz.


Turkiyenin baskenti neresidir. kucuk harfle yazin.:

Köroğlu Destanının özeti

Köroğlu Destanının özeti »Bolu beyi bir at meraklısıdır.Seyisi olan Yusuf’u güzel ve cins bir at aramaya gönderir.Yusuf ileride mükemmel bir at olacağına