KPSS Coğrafya Türkiye'nin Çevre Sorunları


KPSS Coğrafya Türkiye'nin Çevre Sorunları
TÜRKİYE'NİN ÇEVRE SORUNLARI

Son 50 yıl içinde sanayileşmiş Batı ülkelerinde de görüldüğü gibi, ülkemizde 1970'lerden sonrs başlayan sanayileşmenin getirdiği kirlilik bir çevre sorunu olarak yaşanmaya başlamıştır. Ancak ülke mizdeki asıl çevre sorunu arazi bozulmasıdır. Bı da toprakların aşınması, toprakların tamamer aşındırıldığı sahalarda anakayanın ortaya çıkma sidir. Buna kısaca erozyon da denir. Dolayısıyla ül kemiz arazilerindeki topraklarının aşınması, bunla rın denizlere ve göllerimize ya da barajlarımıza ta sınması, buna dayanarak tarım topraklarının ya vaş yavaş ortadan kalkmasıdır.

Doğal ortamı bozarak değiştiren ve doğal den geyi altüst eden ana çevre sorunlarımızı başlıkla hâlinde şöyle sıralayabiliriz:
Doğal ortamın dengesinin bozulması verozyon olayı yani, yanlış arazi kullanımı bitki örtüsünün tahribi,Hava kirliliği,Akarsu, göl, gölet ve denizlerimizde oluşa su kirliliği, Toprak kirliliği, Kentlerde katı atık problemi ve gürültü kirlil ğidir. Bu amaçlarla, ülkemizde 1991'de Çevre B; kanlığı kurulmuştur.
Linkback: https://www.buyuknet.com/kpss-cografya-turkiyenin-cevre-sorunlari-t32773.0.html

 
Etiket:
KPSS Coğrafya Türkiye'nin Çevre Sorunları 

Bu bilgi size yardimci oldu mu?

Evet Hayır

KPSS Coğrafya Türkiye'nin Çevre Sorunları
(Ortalama: 5 üzerinden 1.00 , 2 Oy)


Konu Hakkında Görüşün Nedir? Olumlu yada olumsuz Eleştirileriniz.


Turkiyenin baskenti neresidir. kucuk harfle yazin.:

KPSS Coğrafya Türkiye'nin Çevre Sorunları

KPSS Coğrafya Türkiye'nin Çevre Sorunları » KPSS Coğrafya Türkiye'nin Çevre Sorunları TÜRKİYE'NİN ÇEVRE SORUNLARI Son 50 yıl içinde sanayileşmiş Batı ülkelerinde de