Küçük Prenses Kitap Özeti

Buyuknet12.05.2015 - 17:34 |
*

Sara adında bir kız vardı pek öyle güzel sayılmazdı ama çok sevimli bir kızdı. Küçüklüğünden beri tıpkı bir yetişkin gibi davranıyor, küçük kız babasıyla birlikte hindistan’da oturuyordu annesi o doğarken ölmüştü babası Albay Crew Sara’ya annesizliği belli etmemeye çalışıyordu annesi Sara  doğarken ölmüştü babası kızının iyi bir eğitim alması için onu bir okula yazdırdı okulun müdürü bayan Minchin Sara’ya iyi davranıyordu çünkü babası zengin de Sara akıllı bir kızdı. Fransızca ve Hintçe biliyordu sonra okula yeni gelmişti ve hiç arkadaşı yoktu arkadaşlarının arasından birisi ilgisini çekti onun adı Ermenaar idi, kısa boylu ve şişman bir kızdı. Herkes onunla dalga geçiyordu Sara bunu yanlış bulup onunla arkadaşlık kurdu sonra okula gelmeden önce okulun en iyi öğrencisi yani gözdesi Lavinia idi ama sana gelince bütün dikkatler ona çekildi okulun gözdesi sene oldu bu yüzden sana ya çok sinir oluyordu Lavinia.

Aradan yıllar geçti ve Sara 11 yaşına geldi babası ona bir mektup gönderdi. Bu mektubunda bir elmas madeni aldığı yazıyordu. Sara buna çok sevindi. Sara’nın doğum günü partisinde babası ona bir sandık gönderdi. Sandığın içinde güzel kıyafetler ve bir bebek vardı. Sara bebeğin adını Emilly koydu.

Bay Barrow Sara’nın babasının iş ortağıydı ve bir gün bayan Minchin’e Sara’nın babasının dolandırıldığını ve bu olaya duyduğu üzüntüden dolayı öldüğünü söyledi. Bayan Minchin para düşkünüydü. Sara’nın babasının ölmesi Sara’nın parasız kalması anlamına geliyordu. Doğum günü partisinin ortasında kötü haberi Sara’ya verdi. Ve bundan sonra okulda bir hizmetçi olarak çalışacağını söyledi. Bekc bir kız vardı, o da yoksul olduğu için okulun hizmetçiliğini yapıyordu. Artık Sara da Bekc gibi olmuştu.

Sara üstündeki güzel kıyafetleri çıkardı ve eski püskü elbiseleri giydi. Güzel odasından çıktı Bekc’in yanındaki odaya yani tavan arasındaki odalardan birine yerleşti. Sara hala olayın şokunu yaşıyor ve farelerin sesinden uyuyamıyordu.

Sara’nın okulunun yan tarafına güler yüzlü geniş bir aile taşındı ve Sara’yı kısa zamanda çok sevdiler. Sara da onları sevmişti.

Okullarının yanına bir de Hintli bir genç taşındı. Ve Sara’yı seven komşuları bu Hintli gençle tanıştılar. Ve öğrendiler ki bu Hintli genç elmas madeni satın alıp sonra dolandırılan bir adammış. Fakat sonra davalarını kazanıp tekrar eski servetini elde etmiş. Hintli gencin adı Carwis For idi. Carwis For adlı kişi Albay Crewe’nin ortağıymış. İki yıldır Crewe’nin kızını arıyor ve mirasını vermek istiyormuş. Sara’yı tanımadığı için onun hemen yan binada oturduğunu bilmiyormuş. Bir gün avukat Bay Carwis For’a Sara’dan bahsedince Bay Carwis For gerçeği kısa zamanda anlamış. Ve Sara’yı yanına çağırıp ona birkaç soru sormuş. Daha sonra işte bulduk diyerek gerçeği ortaya çıkarmışlar.

Carwis For şaşırıp kalan avukata bütün olan biteni ve Sara’nın kim olduğunu anlatmış. Daha sonra Sara ile Bekc okuldan ayrılmış. Sara artık eski yaşamına dönebilmiş.

SON.

Linkback: https://www.buyuknet.com/kucuk-prenses-kitap-ozeti-t44997.0.html

Etiket:
Frances Hodgson Burnett  Küçük Prenses Kitap  Küçük Prenses özet 
 

Bu bilgi size yardimci oldu mu?

EvetHayır
Küçük Prenses Kitap Özeti
Küçük Prenses Kitap Özeti
(Ortalama: 5 üzerinden 2 - 23 Oy)
23
Küçük Prenses Kitap Özeti

Küçük Prenses Kitap Özeti » Sara adında bir kız vardı pek öyle güzel sayılmazdı ama çok sevimli bir kızdı. Küçüklüğünden beri tıpkı bir yetişkin gibi