Lost Sezon 01,Bölüm 01-02

Buyuknet01.02.2010 - 18:07
*

#  Bölüm adı: Pilot-1,2
# Yayın tarihi: 7 Nisan 2008(düblaj),13 Nisan 2008(orjinal)
# Yönetmen: J.J. Abrams
# Senarist: Jeffrey Lieber,J.J. Abrams,Damon Lindelof
# Ana Karakter: Jack Shephard-Kate Austen,Charlie Pace
# Adada Zaman:1-2.Gün,22-23 Eylül 2004

Bölüme dair bazı bilgiler

1. Bölüm

Jack Shephard ormanda gözlerini açar, yaralı ve nerede olduğunu şaşırmış bir haldedir. Ağaçların arasından gelen bir köpeği görür, düşüncelerini toparlamaya çalışır, cebinde küçük bir votka şişesi bulur ve olanları hatırlayarak koşmaya başlar. Koşarak sahile ulaştığında uçağın enkazı ile karşılaşır. Çok iyi bir cerrah olan Jack hemen harekete geçerek insanlara yardım etmeye başlar, hızlıca enkazın altında kalmış bir adamı kurtarır, Claire’e yardım eder ve Hurley’i ona göz kulak olmakla görevlendirir, Rosa’a suni solunum uygulayarak kurtarır.

Kazanın ilk şokunun ve hızla çevresindekilere yaptığı yardımların ardından Jack kendi yaraları ile ilgilenmeye başlar. O sırada tanıştığı Kate’den yarasının dikişi için yardım alır. O sırada yaptıkları konuşma sırasında Kate uçağın havada ikiye ayrıldığını anlatır. Daha sonra sahilde Jack bilinci yerinde olmayan bir adamla ilgilenmeye başlar, o sırada Kate merakla olanları izlemektedir. Kurtulan diğer kişiler de etrafta olanlarla ilgili uğraşmaktadır, bazıları cesetleri ne yapacaklarını tartışırken, Hurley enkazda bulabildiği yiyecekleri ayırarak kurtulanlara dağıtır, tüm bu olanlar sırasında olanlara karşı ilgisiz görünen Sawyer, Sayid’in dikkatini çeker.

O gece sessizliği bozan, ne olduğu anlaşılamayan bir ses duyulur ve hepsi korkarlar. Ertesi gün Jack bir yardım sinyali göndermeleri gerektiğini düşünerek uçağın kokpitindeki telsizi bulmaya karar verir. Kate, bir duman yükseldiğini gördüğünü, kokpitin yerini bulacileceğini söyler ve Jack’e katılır. Charlie’nin de onlara katılmasıyla yola çıkarlar ve kokpiti aramaya başlarlar. Kokpiti bulduklarında, yaralı şekilde hala yerinde oturmakta olan pilotu bulurlar. Charlie o sırada ortadan kaybolarak lavaboya gider. Kendine gelen pilot, Kate ve Jack’e kalkıştan 6 saat sonra bağlantıyı kaybettiklerini, Fiji’ye doğru yönünü değiştirdiğini, fakat türbülansa girdiklerini, ve olmaları beklenen yerden binlerce mil uzakta olduklarını anlatır. Kimse nerede olduklarını bilemeyecektir.

Pilotla konuşmaları aniden tuhaf bir sesle bölünür. Ne olduğunu anlamadıkları bir şey pilotu kokpitten çekip alır ve hemen telsizi alıp kaçmaları gerektiğini anlayan Charlie, Kate ve Jack koşarak uzaklaşırlar. Ortalık sakinleştikten sonra bir ağacın üstünden sarkan pilotun kanlı cesedini görürler.

2. Bölüm

Kate, Jack ve Charlie sahile dönerler. Kate Charlie’ye neden ortadan kaybolup lavaboya gittiğini sorar, Charlie de kendisini iyi hissetmediği için gittiğini söyler. Oysa geri dönüşlerde Charlie’nin uçağın tuvaletinde uyuşturucu aldığı sırada türbülansa girdikleri görülür.

Adada köpeği Vincent’ı aramakta olan Walt, yerde bir kelepçe bulur ve babası Michael’a gösterir. Bunun üzerine Sawyer Sayid’in bir terörist olduğunu düşünerek Sayid’e saldırır. Uçakta kelepçeli olarak gidenin o olduğunu iddia etmektedir. Birbirine giren Sawyer ve Sayid’i daha sonra Michael ve Jack ayırır. Sayid telsizi tamir etmeyi başarır fakat yeterli bataryası yoktur ve sinyal alamamaktadırlar. Telsiz üzerine çalıştığı sırada Sayid Hurley’e Irak ordusunda asker olduğunu anlatır. Sayid iyi sinyal alabilmeleri için bir yöntem önerir ve daha yüksek bir yerde denemek üzere yola çıkarlar. Kate, Charlie, Shannon ve Boone, Sayid’le beraber yola çıkarlar. O sırada üzgün bir şekilde bir mekup okuyan Sawyer da onlara katılır. Yukarı cıkarken bir kutup ayısının saldırısına uğrarlar ve Sawyer ayıya ateş ederek öldürür. Sawyer’ın bir silahının olması herkesi tedirgin eder ve Sawyer bunu ölmüş olan bir polisin üzerinden aldığını açıklar. Bu sefer daha önce Sawyer’ın suçlu olduğunu iddia ettiği Sayid, polisin yanında kelepçeyle götürmekte olduğu suçlunun Sawyer olduğunu iddia eder. Kate, Sawyer’ın elinden silahı alır ve Sayid’in tarifiyle parçalarına ayırır.

Bu sırada uçağın havadaki son anlarına ait bir geriye dönüş gösterilir. Uçakta Kate polisle konuşmaktadır, Jack’in iyileştirmeye çalıştığı polisle, ve bu sırada Kate’in bileklerinde kelepçeler görülmektedir. Türbülansa yakalandıklarında polisin kafasına çarpan bir çanta onu bayıltır ve Kate kendisini kelepçelerden kurtararak polisin oksijen maskesini takar, daha sonra kendi oksijen maskesini de takar, tam o sırada uçağın kuyruk kısmı koparak ayrılır ve düşer.

O sırada sahilde Jack’in iyileştirmeye çalıştığı polis kendine gelmiştir ve Jack’e “O nerede?” diye sorar. Sayid bu esnada sinyal almayı başarmıştır ve Fransız bir kadının sesini duyarlar. Biraz Fransızca bilen Shannon kadının söylediklerini çevirir: “Artık yalnızım, adada yalnızım. Lütfen biri gelsin. Diğerleri öldü. Onları öldürdü. Hepsini öldürdü.” Bu mesaj sürekli tekrar etmektedir ve iterasyon sayısından yola çıkarak Sayid mesajın 16 yıldan uzun bir süredir tekrar etmekte olduğunu hesaplar.

Diğer Bilgiler
-Bu bölüm, 10-14 milyon dolarlık maliyeti ile televizyon tarihinin en pahalı pilot bölümüdür.
-J.J. Abrams bu bölümdeki yönetmenliği ile Emmy ödülü almıştır.
-İlk taslakta Jack’in öldürülerek liderliği Kate’e bırakması düşünülmüştü, çünkü Jack rolünü oynaması düşünülen Michael Keaton dizinin sürekli bir oyuncusu olmak istememişti. Fakat daha sonra bundan vazgeçildi ve Jack rolünü Matthew Fox’un oynamasına karar verildi.


Linkback: https://www.buyuknet.com/lost-sezon-01bolum-0102-t20869.0.html

Etiket:
 

Bu bilgi size yardimci oldu mu?

EvetHayır
Lost Sezon 01,Bölüm 01-02
Lost Sezon 01,Bölüm 01-02
(Ortalama: 5 üzerinden 2.5 - 2 Oy)
2
Lost Sezon 01,Bölüm 01-02

Lost Sezon 01,Bölüm 01-02 » #  Bölüm adı: Pilot-1,2 # Yayın tarihi: 7 Nisan 2008(düblaj),13 Nisan 2008(orjinal) # Yönetmen: J.J. Abrams # Senarist: Jeffrey Lieber,J.J.