LYS maratonu bu hafta sonu tamamlanıyor

Berat Kync20.06.2013 - 21:53
Lisans Yerleştirme Sınavı bu hafta sonu yapılacak olan LYS-3 Edebiyat-Coğrafya ile LYS-2 Fen Bilimleri oturumları ile sona erecek. Adaylar sınava giriş belgesi ve nüfus cüzdanı olmadan giremeyecek.
Üniversiteye girişte ikinci aşama sınavı olan Lisans Yerleştirme Sınavları'nın son iki sınavı LYS-2 ve LYS-3, 22-23 Haziranda  yapılacak.


Türkiye'de 81 il merkezi ile Lefkoşa'da gerçekleştirilecek LYS'ler saat 10.00'da başlayacak. 22 Haziran Cumartesi günü LYS-2 Fen Bilimleri Sınavı'na 332 bin 284 aday girecek. Sınava tek oturumda uygulanacak ve toplam 135 dakika sürecek. LYS-2'de, fizik, kimya ve biyoloji testleri yer alacak. Testlerde 30'ar soru bulunacak ve 45'er dakika cevaplama süresi verilecek.
Edebiyat-coğrafya Sınavı (LYS-3) ise 23 Haziran Pazar günü yapılacak. Sınava 649 bin 716 aday katılacak. Sınava tek oturumda uygulanacak ve toplam 120 dakika sürecek. LYS-3'te, Türk dili ve edebiyatı testi ile Coğrafya-1 testi yer alacak. Türk dili ve edebiyatı testinde 56 soru bulunacak ve 85 dakika cevaplama süresi verilecek. Coğrafya-1 testinde ise 24 soru bulunacak ve 35 dakika cevaplama süresi verilecek.
Testler ayrı soru kitapçıklarında bulunacak ve tek cevap kağıdı kullanılacak.
Adayların sınava gelirken yanlarında sınava giriş belgeleriyle fotoğraf ve TC Kimlik Numarası bulunan nüfus cüzdanı vaya pasaport bulundurmaları gerekiyor.
Bu belgelerini eksiksiz olarak yanında bulundurmayan aday, mazereti ne olursa olsun LYS'ye alınmayacak. Bir aday, bu belgeleri yanında olmadığı halde sınav merkezi yöneticilerinin, bina ve salon sorumlularının veya ÖSYM temsilcilerinin kararıyla herhangi bir salonda sınava alınmış olsa bile adayın sınavı ÖSYM Başkanlığınca geçersiz sayılacak.

Kaynak : egitimtercihi.com

Linkback: https://www.buyuknet.com/lys-maratonu-bu-hafta-sonu-tamamlaniyor-t41099.0.html

Etiket:

Bu bilgi size yardimci oldu mu?

EvetHayır
LYS maratonu bu hafta sonu tamamlanıyor
LYS maratonu bu hafta sonu tamamlanıyor
(Ortalama: 5 üzerinden 2.5 - 2 Oy)
2