Matlab

Buyuknet19.11.2010 - 05:11 |
Matlab


Matlab

MATLAB nedir? Ne işe yarar?

MATLAB, teknik hesaplamalar ve matematiksel problemlerin çözümü ve analizi için tasarlanmış bir yazılım geliştirme aracıdır. “MATrix LABoratoty” kelimesinin kısaltması olan MATLAB, adında da anlaşılacağı üzere matrisler (matrix) yani diğer bir deyişle diziler (array) ile çalışır. Özellikle mühendislik alanındaki sistemlerin analizinde kullanılan MATLAB, görüntü işleme (image processing), yapay sinir ağları (artificial neural networks), sayısal işaret işleme (signal processing), optimizasyon (optimization), veri elde etme (data acquisation), veritabanı (database), süzgeç tasarımı (fitler design), bulanık mantık (fuzzy logic), sistem kimliklendirme (system identification), dalgacıklar (wavelets) gibi araçları ile sizler için mükemmel bir ortam sunar.

MATLAB’in nasıl bir yazılım olduğunu anlamak için onu çok gelişmiş özellikleri olan, programlanabilen bir bilimsel hesap makinesine benzetebiliriz. MATLAB’de yazılan programlar, MATLAB’in kendine özgü dili kullanılarak yazılır ve MATLAB içinden çalıştırılır. Ayrıca yazdığınız programları DLL ve EXE olarak oluşturabildiğiniz gibi C/C++ kodlarına da çevirebilirsiniz.

Problemlerinizi MATLAB’de komut satırında çalışan programlar yazarak çözebildiğiniz gibi MATLAB GUI geliştirme aracını kullanarak, formlar ve butonlar gibi nesnelerden oluşan görsel yazılımlar geliştirebilirsiniz.

MATLAB’in şu an için Windows ve Linux ortamlarında çalışan versiyonları mevcuttur. Bugün için geliştirilen en son sürüm Realease 13 - Version 6.5 dir. (Ağustos 2003)

MATLAB ile ;

Veri elde etme
Veri analizi ve inceleme
Görsellik ve görüntü işleme
Algoritma prototipi oluşturma ve geliştirme
Modelleme ve simülasyon
Programlama ve uygulama geliştirme yapabiliriz.
Bugün 500.000 den fazla akademisyen, araştırmacı, bilim adamı ve öğrenci tarafından kullanılan MATLAB, içinde gömülü pek çok ara yüzü ile bilgisayar dünyasının en gelişmiş teknik ve bilimsel problem çözme ve uygulama geliştirme aracıdır.

Linkback: https://www.buyuknet.com/matlab-t31859.0.html

Etiket:
Matlab 
 

Bu bilgi size yardimci oldu mu?

EvetHayır
Matlab
Matlab
(Ortalama: 5 üzerinden 2.5 - 2 Oy)
2
Matlab

Matlab »Matlab Matlab MATLAB nedir? Ne işe yarar? MATLAB, teknik hesaplamalar ve matematiksel problemlerin çözümü ve analizi için tasarlanmış bir