MedeniyetLer Tarihi (İskit UygarLığı )

Eşref30.11.2010 - 20:40
MedeniyetLer Tarihi

İskit UygarLığı

M.Ö.VII yüzyılda Avrupa ile Asya'nın batı kesiminde, Tuna ile Volga ırmakları arasındaki bölgede yaşamış bir Orta Asya kavmidir.
İranlılarla beraber Türklerin de Sakalar diye andığı bu kavimin ilk yurtlarının trabzon olduğu ve kilat köyünde yaşadıkları bilinmektedir. Sakaların ilk boyları M.Ö. 8. yüzyılda bu bölgeden batıya göç etmişlerdir.

İskitler hakkındaki bilgilerin çoğunluğu Yunan kaynaklarından gelmektedir. O kaynaklarda ise İskitlerin İranlı olduklarına dair herhangi bir bilgi yoktur. Herodot tarihi ise İskitlerin Asya'dan geldiklerini ve Massagetlerin baskısı ile Batı'ya göç etmeye zorlandıklarını belirtmektedir. Ayrıca İran İmparatoru Darius'un İskit ülkesini ele geçirmek için açtığı savaşı anlatırken, Herodot, İskitlerin kesinlikle İranlılara benzemediğini açıklamaktadır.

İskitler, Tarihi kayıtlara göre

atlı-göçebe Saka Türkleri, ilk önce M.Ö. 680 yıllarında Kafkas geçitlerinden aşıp Kür Irmağı boylarına yayıldılar. Arkasından gelen yeni ve daha güçlü Saka göç kolları Aras boylarını da ele geçirip Urmiye gölüne varınca Azerbaycan’a yerleştiler. Az sonra da bütün Anadolu, Suriye ve Filistin’e yayılarak, İran’ı da kendilerine bağladılar. Doğuda Çin’den batıda Tuna boylarıyla Karpatlar’a , kuzeyde Sibir’den, güneyde Mısır kapısı Sina’ya değin Asya ve Avrupa topraklarına hakim olarak; dünyanın bilinen en ulu ilk geniş imparatorluğunu kurdular.

Linkback: https://www.buyuknet.com/medeniyetler-tarihi-iskit-uygarligi-t31991.0.html

ozguryolcu30.11.2010 - 23:47
paylaşım için tşkler kardes tarihimizi arastırmak gerek bu konu uzerine egilelim hepbirlikte. Bilinmeyenleri az bilinenleri ogrenelim ogretmeye çalışırken bizde ögrenelim. Tarih hep korktugumuz bir ders olmasın bazılarımız için diye dusunuyorum.

Etiket:

Bu bilgi size yardimci oldu mu?

EvetHayır
MedeniyetLer Tarihi (İskit UygarLığı )
MedeniyetLer Tarihi (İskit UygarLığı )
(Ortalama: 5 üzerinden 2.5 - 2 Oy)
2