Memduh Şevket Esendal -Ayaşlı ile Kiracıları

Memduh Şevket Esendal -Ayaşlı ile Kiracıları
Yazarın dosyaları arasında bulunan ve hiçbir yerde yayımlanmadığı anlaşılan yaşam öyküsüdür.Yeni yapılan bir apartmanın dokuz odalı bir bölüğüAyaşlı İbrahim Efendi adında bir şahıs tarafından tutulmuştur. İsteyenlere oda kiralamaktadır. Yazarımızdan bu odalardan birini kiralamıştır. Kiracılardan ön plana çıkanlar arasında yazarımız Ayaşlı Halide Şoför Fuat ve karısı Faika Şefik Bey Hasan Bey Abdülkerim ve İffet Hanımİskender BeyTuran Hanım ve kocası Haki Beydir. Ayrıca yazarımızın arkadaşı Doktor Fahri Bey de romanımızın kahramanıdır. Yazarımızın Turan Hanımla münasebeti geçmiştir.Hasan Bey yazarımızın hemşehrisidir. Ve apartmanda en içli dışlı olduğu kişidir.Turan Hanım odasında kumar oynattırmaktadır.Ve gelenin haddi hesabı yoktur.Bir çok kişi arasında da parasal yönden sorunlar çıkmıştır.Kumarda en çok karlı çıkanlar Turan Hanım ve İskender Beydir. Bu işi bilenler onlardır. Diğerleri ise sadece onlara kaptırmaktadırlar. Yazarımız bir bankada memurdur.İşini iyi yaptığındanhem arkadaşları tarafından sevilirhem de müdürüyle arası iyidir. Yazarımız evde geçen olayları işten gelince ondan öğrenmektedir.Hizmetçiçok pis bir adam olduğu için Şefik Beyden çok şikayetçidir. İskender Bey fabrikatördür ve zengindir. Haki Beykarısı Turan Hanımın yazarımızla münasebetini görmezlikten gelmektedir.YazarTuran Hanımdan etkilenmiştir ve hayırdiyememektedir. Ama busevgi ve aşk yönünden değildir.Abdülkerim ve karısı İffet Hanımın başı çocukları ile derttedir. Çok huysuz ve sürekli ağlayan diğer ev fertlerini de rahatsız eden çocukları vardır.Doktor Fahri yazarımızı sürekli evlendirmek ve Turan Hanımı bırakmasını istemektedir.Turan Hanım kumar işlerini büyütünce evden ayrılıpküçük bir ev alarak kendi kumarhanesini kurmuştur. Bunlar Ayaşlıın hiç hoşuna gitmemiştir. İşleri devam ettirmesi için kumar işini İffet Hanım üstlensede rahatsızlığı ve çocuğu yüzünden bu işte pek başarılı olamamıştır. Hasan Bey ve Ayaşlının tek işleri akşamları çilingir sofrasını kurarak siyasi olayları tartışmasıdır. Halide bir adamdan hamile kalınca evden ayrılmış yerine Raife Hanım hizmetçi olarak gelmiştir. Yazarımızın başına bela olmuştur. Sürekli kızlarını göndererek onlara iş bulmalarını istemektedir. Ondan sonra hizmetçi olarak Zıynet gelmiştir. Yazarımızın yani muhbiridir.

Birgün Hasan Bey hastalanarak hastahaneye kaldırılmıştır. Bu durum Ayvalıkda yaşayan kızı Selimeye haber verilmiştir. Selime yazarın aklını başından almış ve kendine aşıkl ettirmiştir. Bu ara yine Fahri yazarı evlendirme planları ile uğraşırken yazar bir yolunu bulup müdürünün kızı Melek hanımla nişanlandırılmıştır. Zaten Fahrinin amacıda budur. Bir akşamla yazarımızla müdürünün evine gittiğinde Melek Hanımdan gözlerini alamamıştır ve sonunda muradına ermiştir.
Bu olaylar olurken Hasan Beyin durumu gittikçe kötüleşmektedir ve en sonunda ölmüştür. Yazar Selimeye ne kadar kal desede Selime bunu reddederek Ayvalıka geri dönmüştür. Yazar Ayvalıkdaki arkadaşları ile sürekli mektuplaşarak Selimenin durumunu öğrnmektedir. Birgün Selime tarafından geleceğini haber veren bir telgraf gelir. Yazar buna çok sevinir. Bu ara Şefik Bey ölür. Kafası kesilmiş bir şekilde ölü bulunur. Zaten arkadaşları o kadar düzgün insanlar değildir. İskender ortaklarının pis işlerinden dolayı hapse atılır. Doktor Fahri yazarımızı evden ayrılıp yanına gelmesi konusunda sürekli sıkıştırmaktadır ve ev halkı yavaş yavaş dağılmaktadır. Selim Ayvalıktan döner ve yazarımızın ikisi için bir ev tutar. Fahri ile Melek yazar ile Selime müdürün evinde nikahlanarak aynı gün dünya evine girerler. Ayaşlı ile kiracıları da ölüme ve ayrılıklara dayanamayarak dağılmıştır. Ayaşlı kocası tarafından terk edilen Faikayı da yanına alarak başka bir yere taşınır. Ayaşlı her zaman yazarı ziyarete gelir bir zaman sonra ziyaretler kesilir.
Bir gün Selime babası Hasan Bey ziyarete gittiğinde yanında başka bir mezarında olduğunu farketmiştir. Bu mezar ise Ayaşlınındır. Ayaşlı da bu hayatta yorgun düşerek hakkı rahmetine kavuşmuştur.[/size]
[/b]
[/font]

Linkback: https://www.buyuknet.com/memduh-sevket-esendal-ayasli-ile-kiracilari-t32209.0.html

 
Etiket:

Bu bilgi size yardimci oldu mu?

Evet Hayır

Memduh Şevket Esendal -Ayaşlı ile Kiracıları
(Ortalama: 5 üzerinden 1.00 , 2 Oy)


Konu Hakkında Görüşün Nedir? Olumlu yada olumsuz Eleştirileriniz.


Turkiyenin baskenti neresidir. kucuk harfle yazin.:

Memduh Şevket Esendal -Ayaşlı ile Kiracıları

Memduh Şevket Esendal -Ayaşlı ile Kiracıları »Memduh Şevket Esendal -Ayaşlı ile Kiracıları Yazarın dosyaları arasında bulunan ve hiçbir yerde yayımlanmadığı anlaşılan yaşam