MS nasıl bir hastalık?

Buyuknet29.06.2014 - 04:19 |
Multiple Skleroz (MS) nasıl bir hastalıktır? Hangi yaş grubunda görülür, neler bu hastalığa yol açar? MS’in tedavi yöntemleri nelerdir ve hastalar spordan sağlığa nelere dikkat etmeliler? Yanıtları burada!

Op. Dr. Adnan Bağrıaçık’a MS hastalığı hakkında tüm merak edilenleri sorduk. İşte bu hastalık hakkında bilmeniz gereken herşey…

Multiple Skleroz MS nedir?

Beyin ve omuriliğin merkezi sinir sisteminin bir hastalığıdır.

Ülkemizde ne kadar kişi bu hastalıkla mücadele ediyor?

Türkiye’de 35 bin civarında hasta var. Dünyada ise 2,5 milyon kişi.

Belirtiler nedir?

Görme, konuşma, yürüme gibi fonksiyonlar üzerindeki kontrol kabiliyetini bozar. Koordinasyon bozulur, kuvvet azalır. Aşırı halsizlik yapar. Uyuşma, hissetmeme görülebilir, hasta felç olduğunu zannedebilir. Mesane ve barsak fonksiyonları bozulabilir. Hafıza problemleri yapabilir. Ellerde titreme olabilir. Belirtiler hafif ya da ağır olabilir. Aniden ortaya çıkabilir ya da kaybolabilir. Belirtiler ve hastalık; kişiden kişiye değişir, aynı kişide zaman zaman değişebilir.

MS akıl hastalığı mıdır? Bulaşıcı mıdır?

Akıl hastalığı değildir. Bulaşıcı değildir.

Hangi yaş grubunun hastalığıdır?

MS gençler arasında görülen bir hastalıktır. Hayatın en verimli yıllarında görülür. 20-40 yaş arası… 15 yaşın altında ve 50 yaşın üstünde çok nadir görülür.

MS’li yakınları ne zorluklar yaşarlar?

Çok fazla sayıda kişi duygusal, maddi ve fiziksel zorluklarla karşı karşıyadır. Her yıl araştırma için dünyada milyonlarca dolar harcanmaktadır. Hastalık nedeniyle kaybolan işgücü değeri ise faturayı ayrıca kabartmaktadır.

Merkezi Sinir Sistemini ‘’MS’’ nasıl etkiler?

Merkezi sinir sistemi sinirler boyunca vücudun çeşitli bölgelerine elektriksel mesajlar gönderen bir telefon santraline benzer. Bu mesajlar bilinçli ve bilinçsiz hareketlerimizi kontrol eder. MS, mesajların düzgün bir şekilde iletilmesini bozar. Vücut fonksiyonları kontrol edilemez hale gelir, çünkü mesajlar gerektiği gibi iletilemez ve mesajlar yanlış bölgeye gider.

Multipl skleroz’a yol açan nedir?

Bu tıbbın en büyük sırlarından biridir. Sebebi bilinmemektedir. Kesin tedavisi bulunamamıştır. Kimin MS‘ye yakalanacağını önceden bilmek mümkün değildir.

Kimler risk altındadır?

Kadınlar daha fazla oranda MS e yakalanırlar. MS hamilelikte ilgili değildir (MS’li kadınlar çocuk sahibi olabilirler). Ilıman iklim kuşağında oturan insanlarda daha sık görülür. Bir bölge Ekvator’a ne kadar yakınsa MS vakası da o kadar azdır. MS hastaları duygusal ve hassas kişilik yapısına sahip insanlardır. Sağlık şartlarının iyi olduğu bölgelerde yaşayan insanlarda daha sık görülür. Muhtemelen bu bölgede yaşayan insanlar MS’e karşı bağışıklık sağlayacak bazı faktörlere maruz kalmamaktadırlar.

MS tanısı nasıl konur?

İlk belirtilerin ortaya çıkışından, kesin tanının konmasına kadar çoğunlukla yıllar geçebilir, çünkü: ilk belirtiler o kadar hafiftir ki kişi doktora görünmez bile… Sinir sisteminin diğer hastalıkları da aynı uyarıcı belirtilerin bazılarını gösterirler. Gelişmiş tüm laboratuar teknik imkanlarına rağmen MS i kesin olarak gösteren yada ekarte ettiren bir teknik yok diyebiliriz. Hastayı dinlemek; öykü ve detaylı bir muayene çok önemlidir. MS belirtileri diğer sinir sistemi hastalıklarından farklı olarak herhangi bir uyarı olmaksızın ortaya çıkabilir ve kendiliğinden iyileşmeler gösterebilir. Emar şu an için teşhiste bilinen en iyi radyolojik yöntemdir. Beyin omurilik sıvısı incelenmesi teşhiste en iyi laboratuar yöntemidir.

MS tanısı konan hasta ne yapmalı?

Ümitsizliğe kapılmamalı, çünkü çok az hastada ilerleyici ve ciddi komplikasyonlarla karşılaşılır.
Moral ve fiziksel olarak güçlü kalmak tedavinin en önemli öğesidir.
Hasta bir nöroloji doktorunun takibinde olmalıdır, tedavisine ve doktorun önerilerine uymalıdır.
MS lilerin çoğu tekrarlayan alevlenmelere rağmen aktif bir hayat sürerler ve hayata olumlu yönden bakmayı öğrenebilirler.
MS uygun bir yaklaşımla ele alındığında şikayetler en aza indirgenebilir.

Tedavisi nasıldır?

1) İlaç Tedavisi
İnterferon
Myelin anaglogları
Kemateropik ajanlar
Kortizon (özellikle ataklarda )
Kas gevşeteciler

2) FİZYOTERAPİ ve SPOR

Egzersiz programları ve kasların çalıştırılması hastaların akut atak döneminin izlerini silmesine ve kas spazmlarının giderilmesine yardımcı olur. Hastanın kendine güvenini artırır.

3) PSİKOTERAPİ ve Danışmanlık

Hastalara ve ailelerine depresyon, korku ve MS in yol açtığı sınırlamalarla mücadelede yardımcı olur.

4) Genel Vücut Sağlığını Korumak

Herkes gibi MS lilerin de aktivitelerini sürdürmeleri, besin değeri yüksek bir diyet uygulamaları, kendilerini iyi hissetmek ve dirençlerini korumak için yeterince dinlenmeleri gerekir. Özellikle solunum veya idrar yolları enfeksiyonlarının anında tedavi edilmesi son derece önemlidir.

MS’de egzersiz ve SPOR ne yapar?

Kas tonusu ve esnekliği artar. Gücü artırır.
Halsizliğin etkisini azaltır.
Kemik yapımını, yorgunluğu düzenler.
Mesane ve barsak fonksiyonlarını düzenler.
Kalp dolaşım ve akciğer karaciğer sistemleri fayda görür.
Hareketliliği artırır.
Moral motivasyon sağlar.
Vücut ağırlığı azalır.(zayıflama)
MS liler hangi sporları tercih etmeli?
Yoga
Bisiklet
Yüzme
Halter
Pilates
Aerobik, tai chi vb.
MS’liler ne zaman spor yapmalı?
Günün erken saatlerinde
Soğuk bir ortamda
Klimalı ortamlarda
MS’liler spor yaparken nelere dikkat etmeli?
Mutlaka sıvı almalılar.
Vücut sıcaklığı alt seviyede korunmalı
Aktivitenin şiddetini-derecesini her hasta kendisi ayarlar.
Spordan sonra soğuk duş alınmalı
MS’liler sporu ne sıklıkta ve ne kadar süre yapmalı?

Haftada 3 defa 40 ar dakika idealdir.

Tekerlikli sandalyede ki MS lilere hangi sporu öneririsiniz?

Okçuluk.

Hayvanlar Ms’lilerin hayatında olmalı mı?
Mutlaka olmalı bahçeli bir evdeysek köpek, apartman dairesindeysek kuş-akvaryum çok iyi olur. Hayvanlar onlara çok iyi bir dost, yardımcı, sırdaş ve hayata bağlayan bir faktör olabilir. Terapotik binicik (atın hareketleri) MS tedavinde kullanılmaktadır.

MS’lilerde yorgunluk ve spastisite şikâyetleri için ne öneririsiniz?

Hiç düşünmeden Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon…

Bitkisel doğal tedavilerin MS tedavisinde yeri var mı?

Çuha çiçeği yağı ve köpekbalığı kıkırdağının faydalı olduğunu savunanlar vardır. Ancak bilimsel bir temele bağlanamamıştır.

MS’de özel cihazlar kullanılıyor mu?

Asansörler, yürüteçler, ev işlerinde yardımcı aletler ve tekerlekli sandalyeler sosyal hizmet birimlerinden, sağlık merkezlerinden ya da MS derneği şubelerinden ödünç ya da satın alabilirler.

MS ile ilgili bilimsel araştırmalar hangi başlıklarda yürütülüyor?
Myelin incelenmesi, nasıl yapıldığı ve MS le nasıl değiştiği araştırılmaktadır.
Doku bankaları.
MS’in nedenini bulma konusundaki ciddi bilgiler toplanmaktadır.
Halen birçok yeni ilaç deneme sürecindedir.
İmmunoterapi araştırmaları
Kök hücre çalışmaları

kaynak : pudra.com

Linkback: https://www.buyuknet.com/ms-nasil-bir-hastalik-t43158.0.html

anonim18.01.2018 - 03:09
Ms Hastalığı
Bağışıklık sisteminin bozukluğu ile ortaya çıkan ms hastalığı kişilerin beyin ve omuriliklerinde plakların oluşmasıdır. Multipl Skleroz olan hastalık ms olarak kısaltılır. Dünya’da 3 milyon ülkemizde ise 35 kişide görülmüştür. Ms hastalığı ataklar halinde gelişme gösteren bir hastalıktır. Eğer ms hastalığı fark edilir ise hastanın düzenli olarak kontrol edilmesi ve takip edilmesi gerekecektir.

Bu şekilde ms hastalığı kontrol altında tutulabilir. Hastalığın ortaya çıktığı yaşlar genel itibari ile 20 ila 40 yaş arasıdır. Kendini ataklar halinde gösteren bu hastalık kadınlarda daha fazla görülebilen bir hastalıktır. Santral sinir sisteminde yer alan beyaz madde yapılarının hastalanması ms hastalığına davetiye çıkarması demektir. Beyaz madde olarak adlandırılan santral sinir sistemindeki bu madde santral sinir sisteminin diğer bölümleri ve vücutta bulunan diğer bölümlerle iletişim kurulmasını sağlayan bir madde olup liflerden meydana gelir.

Eğer beyaz madde de hasar meydana gelmiş ise bu durum ms hastalığına yakalandığının bir soncudur. Beyaz madde miyelin adlı bir madde ile çevrelenir. Fakat miyelin hasarlı alanlarda kaybolur. Bu nedenle beyaz madde işlevini yerine getiremez. Ms hastalığında değişken belirtiler söz konusu olduğu için önceden bilinebilecek bir hastalık ne yazık ki değildir.

Ms Hastalığı Belirtileri Nelerdir?
Genel olarak ms hastalığı belirtileri tanımlanmış olsa da hastalarda seyir edilen ms hastalığı belirtilerinin her zaman aynı olduğu üzerinde durmak oldukça zordur. Çünkü ms hastalığı belirtileri kişiden kişiye göre farklılık göstermektedir. Genel olarak hastalığın seyrine bakıldığında belirtileri şöyledir:

Cinsel fonksiyonlarda bozukluklar
Vücutta medyana gelen uyuşukluk, iğnelenme ve karıncalanmalar
Depresyon
Yorgunluk hali
Yutmada yaşanılan zorluk
Dengede kayıplar
Mide bulantıları
İdrar kaçırma ve kabızlık
Vücutta güçsüzlük görülebilir. Bununla birlikte vücudun bir tarafı daha güçsüz olabilir. Özellikle bir tarafın kol ve bacaklarında daha çok güçsüzlük, spazm, kas sertliği ve kramp gibi ağrılara rastlanılabilir. Ms hastalığının ilk belirtileri olarak güç kaybı ortaya çıkar. Kollarda ve bacaklarda görülen kuvvet azalması şikayetlerinin başladığına rastlanılır.

Eğer çift görme, bulanık görme, denge bozuklukları ve duyu bozuklukları ortaya çıkmış ise bu durum hastaların doktora başvurmalarını gerektiren bir durum olarak karşımıza çıkar. Bunlarda göz önüne alınarak ms hastalığının belirtilerinin her kişide farklı seyir edeceği de unutulmamalıdır.

Miyelin Nedir?
Sinir sisteminde sinir liflerinin çevrelendiği bir doku vardır. Bu doku bir tür kılıf niteliğini taşır. Bu kılıf sayesinde sinir lifleri beyinden gelen elektrik uyarılarını vücudun diğer bölümlerine gönderir. Ms hastalığında ise miyelin adı verilen bu kılıfın hasara uğraması sonucu beyinden gelen elektrik uyarıları vücudun diğer bölümlerine iletilmez. Miyelin sadece bununla sınırlı kalmadığı gibi aynı zamanda sinir liflerinin korunmasını da sağlar. Ancak miyelin hasar gördüğünde ms hastalığı çeşitli olarak ortaya çıkar.

En Belirgin Ms Belirtileri Nelerdir?
Yüzde ve vücutta meydana gelen uyuşukluk halleri, halsizlik belirtileri, karıncalanmalar, yorgunluk, denge bozuklukları, hissizlik, görme bozuklukları, ısıya karşı hassasiyet, kaslarda sertleşme, konuşma bozuklukları, cinsel işlev sorunları, kısa süreli yaşanan bellek sorunları, ataksi denilen yürüme dengesizlikleri ve bağırsak ve mesane problemleridir.

Kaynak: http://www.pisipsikoloji.com/ms-hastaligi-nedir-belirtileri-nedenleri-tanisi-tedavisi/

Etiket:

Bu bilgi size yardimci oldu mu?

EvetHayır
MS nasıl bir hastalık?
MS nasıl bir hastalık?
(Ortalama: 5 üzerinden 2.5 - 2 Oy)
2