Narın Faydaları Ve Zararları Narın Zararları

KeReM @11.07.2013 - 17:43


Yaprakları karşılıklı, çiçekleri büyük, hoş kokulu, koyu kırmızı renkte küçük bir ağaç ve bu ağacın
 kırmızımtırak sert kabuklu meyvesi.Nar (Punica granatum), Lythraceae familyasından içinde küçük çekirdekler ve meyve gövdesini oluşturan yüzlerce tanecikten oluşmuş, hafif ekşi ve bazen tatlı tadı olan, ılıman iklimlerde yetişen, bir meyve türü.
 
 Akdeniz havzasında birkaç bin yıldır ekilmekte olan narın ilk olarak İran'da ortaya çıktığı düşünülmektedir. Afganistan ve Pakistan'dan Himalayalar'a kadar geniş bir alanda yetişir. Gürcistan, Ermenistan ve Karadeniz'in doğu kıyılarında yabani nar bahçeleri vardır. Ermenistan, Azerbaycan, Türkiye, Iran ve Hindistan nar yetiştiriciliği yapılan ülkeler arasındadır. Ayrıca, tarih öncesi zamanlardan beri Akdeniz ülkeleri ve Kafkaslar'da nar yetiştiriciliği yapılmaktadır. Latince ismi Punica granatumun kabaca Fenike elması anlamına gelmesi, Fenikelilerin yemişi Akdeniz havzasında taşımış olduklarını akla getirmektedir. Nar, kurak iklimlerde de yetişebildiğinden, Güneydoğu Asya'da, Malezya'da, tropikal Afrika'da da yetiştirilir. İpekyolu ve deniz tüccarları aracılığıyla Güney Çin'e ve Güneydoğu Asya'ya ulaşan nar, bu bölgelerde de yetiştirilmektedir. 18. yüzyılda İspanyollar tarafından Latin Amerika ve Kaliforniya'ya da getirilen nar, 2000li yıllardan itibaren Kaliforniya ve Arizona'da ticari bir ürün olarak değer kazanmıştır.
 
 Türkiye'de pek çok yerde gözüken nar yoğunlukla Ege ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde ekine alınmıştır.
 
 Side (Antalya) Nar demektir. Ayrıca, İspanya'nın güneyindeki tarihi bir şehir olan Granada, adını nar meyvesinden almıştır.
 Narın Tıbbi kullanımı ve sağlığa faydaları

100ml nar suyu, yetişkin bir insanın günlük C vitamini gereksiniminin*%16'sını karşılar. Nar suyu ayrıca B vitamini ve potasyum içerir. Çeşitli diyet ürünlerinde nar özü kullanılmaktadır. Çünkü nar özü şeker, kalori ve katkı malzemeleri içermemektedir.
 
 Nar meyvesinin kabuğu, ishale karşı (% 15'lik) çay halinde kullanılabilir. Nar, çarpıntıya iyi gelir. Mideyi kuvvetlendirir. Et kısmı ile sıkılıp içilirse, safra söker, pekliği giderir. Nar ağacı kabuğu çok eskiden beri bilhassa bağırsak şeritlerine (tenyalara) karşı kullanılır. Bu yüzden veteriner hekimliğinde özellikle sığırlardaki tenyalara karşı kullanılır. Yalnız zehirlenmelere yol açabileceğinden dikkatli olunmalıdır.
 
 Nar suyu virüs önleyici özelliğinden ötürü diş taşı temizlemede kulanılır. Nardaki tanen maddesinin kalp krizi riskin düşürdüğünü ortaya koyan çalışmalar yapılmaktadır. Nar tohumu yağının, estrojen sentezlenmesini engelleyerek, göğüs kanseri hücrelerinin üremesine karşı etkili olduğu düşünülmektedir. Son zamanlarda, nar suyunun prostat kanseriyle mücadele etmede kullanılıp kullanılamayacağı araştırılmaktadır.
 Narın Faydaları:

  • Tatlı narın mizacı sıcak ve rutubetlidir, mide için gayet iyi gelir. Kendisinde hafif kabızlık yapıcı özellik bulunması sebebiyle de mideyi takviye eder.
  • Boğaz, göğüs ve akciğer için faydalıdır,öksürüğe gayet iyi gelmektedir.
  • Narsuyu bağırsakları yumuşatıcı olup az da olsa vücuda kıymetli gıda vermektedir.
  • İnce ve şeffaf olduğu için çabuk çözülür ve mi*dede hafif bir hararet ve gaz meydana getirir, bu se*beple cinsel istek ve arzuyu tahrik eder, ateşli has*talara iyi gelmez.
  • Enteresan bir özelliği de ekmek ile birlikte ye*nildiği zaman, onu midede çabucak bozulmaktan korur.
  • Ekşi nar'ın mizacı soğuk ve kuru olup hafif ka*bızlık yapar. Mide iltihabına karşı faydalıdır. Nite*kim Hz. Ali (s.a.)"Narı etli kısmı ile birlikte yeyiniz! Zira nar mi*deyi tabaklayıp temizler" demiştir.
  • Safrayı teskin eder, ishali keser kusmayı da en*geller. Vücuttaki artık maddeleri yumuşatır, karaci*ğerdeki harareti söndürür, organları kuvvetlendirir.
  • Safradan meydana gelen kalp çarpıntısına,kalpte ve mide gazında meydana gelen ağrılara kar*şı da faydalıdır.


Linkback: https://www.buyuknet.com/narin-faydalari-ve-zararlari-narin-zararlari-t41440.0.html

Etiket:
 

Bu bilgi size yardimci oldu mu?

EvetHayır
Narın Faydaları Ve Zararları Narın Zararları
Narın Faydaları Ve Zararları Narın Zararları
(Ortalama: 5 üzerinden 2.5 - 2 Oy)
2
Narın Faydaları Ve Zararları Narın Zararları

Narın Faydaları Ve Zararları Narın Zararları » Yaprakları karşılıklı, çiçekleri büyük, hoş kokulu, koyu kırmızı renkte küçük bir ağaç ve bu ağacın  kırmızımtırak sert