Notalar ve Akorlar Hakkında

Buyuknet15.10.2010 - 02:01 |
(Notalar)

Müziği notalayıp yazıya almaya yarayan şekillerdir. Yazı harflerinin   adları bulunuşu gibi, bu şekillerinde adları vardır.

Notalara ait yedi isim şunlardır:

do (ilim dilinde bazen “ut”),

re,

mi,

fa,

sol,

la,

si.

Almanya ve İngiltere’de, Ortaçağ tarzından solfejde kısmen hatıra olarak   notalar doğrudan doğruya alfabe harflerinden yedisinin adlarıyla   okunmaya devam ediliyor:

C (do),

D (re),

E (mi),

F (fa),

G (sol),

A (la),

H (si),

B (si bemol). Bu, Almanlardaki sistemdir.

Nota (veya not) kelimesi, bir şeyi sonradan hatıra getirtecek surette   bir yere not etmeyi ifade eden sözdür. Müzik notası da, bir sesi temsil   etmek üzere nota dizeği üstündeki yerine konulan bir işaret, bir   kayıttır.

Karakterci nota: Bir özelliği belirten nottur. Dizideki yedi notanın   vasıfları olan tonik, toniküstü, mediant (ortanca), alt-dominant,   dominant (hâkim), dominantüstü, sensible (duygun) nota, terimleri hep   karakterci notalardır. Çünkü, dizide her birinin farklı birer rolü   vardır ve karakterlerini işte bu roller sağlar.


Linkback: https://www.buyuknet.com/notalar-ve-akorlar-hakkinda-t29259.0.html

Etiket:
 

Bu bilgi size yardimci oldu mu?

EvetHayır
Notalar ve Akorlar Hakkında
Notalar ve Akorlar Hakkında
(Ortalama: 5 üzerinden 2.5 - 2 Oy)
2
Notalar ve Akorlar Hakkında

Notalar ve Akorlar Hakkında »(Notalar) Müziği notalayıp yazıya almaya yarayan şekillerdir. Yazı harflerinin   adları bulunuşu gibi, bu şekillerinde adları vardır.