Peynirin faydaları bilgi

Eşref19.12.2010 - 23:52
Peynir kolay hazmedilir ve diğer gıdaların hazmolmasına yardımcı olur. Bu özelliği nedeniyle de sofraların baş tacıdır.

Peynir toplam yağ alımını çok az arttırmaktadır. Ayrıca kolesterol oranı en düşük gıdalardan biridir.

Peynir  süt ürünleri arasında besin değeri en yüksek olanıdır protein minerler ve vitaminler gibi esansiyel maddeler bakımından zengin bir kaynaktır. A B ve E vitaminleri kalsiyum ve fosfor içerir. Peynir protein açısından sütle aynı gereksinimi karşılayacak değerdedir. Özellikle beyaz peynir ve lor protein açısından zengindir.
100 gram peynir yetişkin bir insanın günlük mineral ihtiyacını karşılar.

Peynirde laktoz yoktur ya da düşük oranda bulunur. Bu nedenle peynir sütü sindirmekte zorlanan kişiler için alternatif bir gıdadır.

Peynir çocuklarda boy uzamasını önemli ölçüde artırır kemik gelişimine yardımcı olur. Kadınlarda da kemik yapısının güçlü kalabilmesini sağlar.

Van: Otlu peynirKoyun sütünden üretilen Van'ın geleneksel otlu peynirine tadını yabani sarmısak otu veriyor. Hazırlandıktan sonra toprak küplerde basılarak kuru olarak ya da salamurada iki üç ay dinlendirilmeye bırakılıyor. Otlu peynir dayanıklı bir peynir çeşidi olduğu için uzun yola gidilirken yolluk olarak kullanılmaya çok uygun. Size tavsiyemiz bu leziz peyniri biraz tereyağı ilavesiyle sıcak pide arasında yenmeli

Ayrıca diş sağlığı için vazgeçilmez bir besindir.
Trabzon: Minzi peyniriKaradeniz Bölgesi'nde üretilen lor türevi bu peynir 'minci'diye de adlandırılıyor. Ahşap fıçılarda toprağa gömülerek hazırlanan minci bekletildiği için koyu yeşile çalan bir renk alıyor. Bu yüzden tadı geleneksel lordan farklı. Tereyağında hafif eritip içerisine yumurta kırarsanız tadına doyamazsınız.

Linkback: https://www.buyuknet.com/peynirin-faydalari-bilgi-t32097.0.html

Etiket:
Peynirin faydaları 

Bu bilgi size yardimci oldu mu?

EvetHayır
Peynirin faydaları bilgi
Peynirin faydaları bilgi
(Ortalama: 5 üzerinden 2.5 - 2 Oy)
2