Prostat Belirtileri Nelerdir?

Buyuknet28.07.2014 - 18:47 |
Prostatın Belirtileri Nelerdir?

İdrar belirtileri:

İdrar yolları tıkanma derecesine göre belirtiler verir. Önceleri idrar çapı azalır ve idrar akımı yavaşlar. Ayakta veya oturarak idrar yaparken hasta ileriye doğru idrarını yapamaz. İdrar kesik kesik gelir. İdrar damlalar halinde akar. Tuvaletten dönüşte tam rahatlama yoktur. Mesanede hala idrar varmış hissi olur.İdrar gelmesi için bir miktar beklenir. İdrar yapma yavaşladığı için idrar yapma süresi uzar.
 
Mesanede idrar kaldığı için idrar varmış gibi olur. Sık sık idrara çıkılır. İdrarda kanamalar meydana gelir. Tabloya iltihapta karışırsa şikayetler daha çok artar. Gece idrar kalkmalar olur. Normal insan geceleyin ya idrara çıkmaz veya bir defa kalkabilir. Fakat prostatı büyüyen hastada 3 den fazla gece idrara kalkma olur.


Hastalık sinsi seyreden ve yavaş gelişen bir durum olduğundan genelde hastalığın erken döneminde belirti vermez. Hastanın da pek şikayeti olmaz. Ama hastalık ilerledikten sonra -genelde idrar yolunun tıkanmasıyla ortaya çıkar- şu belirtiler görülür:

idrar yaparken zorlanma,
sık sık idrara çıkma ve gece bunun için uyanma,
idrarda kan görülmesi.
Bu yukarıdaki belirtiler prsotatın büyümesi sonucu ortaya çıkar. Tümör yayıldığında ise vücutta ağrı (genelde bel ağrısı) kilo kaybı gibi durumlar görülür.

Linkback: https://www.buyuknet.com/prostat-belirtileri-nelerdir-t43276.0.html

Etiket:
prostat belirtileri 
 

Bu bilgi size yardimci oldu mu?

EvetHayır
Prostat Belirtileri Nelerdir?
Prostat Belirtileri Nelerdir?
(Ortalama: 5 üzerinden 2.5 - 2 Oy)
2