Şelpe Tekniği nedir , Şelpe Tekniği Hakkında

Buyuknet15.10.2010 - 02:01 |
Şelpe Tekniği Kendi içinde çok değişik şekilleri ve çeşitli özellikleri  bulunan şelpe tekniğinde, elin bütün tellere yukarıdan aşağı ve aşağıdan  yukarı vurulması gibi iki temel fonksiyon vardır. Vuruş şekli, ifade ve  tını olarak farklı anlayışta olan bu iki fonksiyon, kendi içinde de  çeşitli özellikler göstermektedir.

Yukarıdan aşağı yapılan vuruşlar genellikle iki türlüdür. Bunlardan  biri; başparmak hariç, diğer dört parmakla yukarıdan aşağı bütün tellere  vurulmasıdır. Bünyesinde bir çok özelliği barındıran bu vuruş da kendi  içinde ikiye ayrılmaktadır. Bunlardan biri, bütün tellere başparmak  hariç diğer dört parmakla bir bütün halinde vurulmasıdır.

Diğeri ise başparmak hariç serçe parmak, yüzük parmağı, orta parmak ve  işaret parmağının sırasıyla bütün tellere taramalı olarak hızla  vurulmasıdır.

Bu vuruşlar ezginin ilk darpları olmaları nedeniyle önemlidir. Çok  yumuşak uygulanabildiği gibi genellikle belli bir şiddetten çok  kuvvetliye kadar değişik sertlik derecelerinde yapılmaktadır. Böylece  ezginin yapısına ve karakterine göre usulün çok değişik zamanlamalarına  gelebilen bu vuruşların, kesik kesik ve kuvvetli uygulanmasıyla da  ezginin ruhunda dirilik ve coşku yaratılmış olmaktadır. Genellikle  usullerin başında,, ortasında veya hem başında hem de ortasında yer  alabilen bu tanforlar, kimi zaman usulün çok değişik yerlerine  gelebilmektedirler. Bu da monotonluktan uzaklaşmada ve havanın  değişmesinde etkili olmaktadır.

Linkback: https://www.buyuknet.com/selpe-teknigi-nedir-selpe-teknigi-hakkinda-t29300.0.html

Etiket:
 

Bu bilgi size yardimci oldu mu?

EvetHayır
Şelpe Tekniği nedir , Şelpe Tekniği Hakkında
Şelpe Tekniği nedir , Şelpe Tekniği Hakkında
(Ortalama: 5 üzerinden 3.3 - 3 Oy)
3
Şelpe Tekniği nedir , Şelpe Tekniği Hakkında

Şelpe Tekniği nedir , Şelpe Tekniği Hakkında »Şelpe Tekniği Kendi içinde çok değişik şekilleri ve çeşitli özellikleri  bulunan şelpe tekniğinde, elin bütün tellere yukarıdan