Son Kuşlar Kitap özeti

KRaL14.12.2008 - 18:48 |
Son Kuşlar (Sait Faik Abasıyanık)

*

Adalarda kış kendini göstermeye başladı. Herkes, kış için hazırlıklar yapıyor. Ben tembelliğim, hep kaçanı kovalayan hu­yumla, yazın peşindeyimdir. Şimdi bu kır kahvesinde bunun için bulunuyorum. Durmadan uçak sesleri geliyor. Vaktiyle bu Ada’ya bu zamanda kuşlar uğrardı. İki yıldır gelmiyorlar. Belki de, ellerinde ökselerle kuşları avlayanlar yüzünden, gelmekten vazgeçtiler.

Komşumuz Konstantin Efendi vardı. Pek de mütevazi idi. Ancak, kuş mevsimi geldi mi canavar kesilirdi. Kuşları görünce, “bizim pilavlıklar geldi” derdi. Mahallenin çocuklarını başına top­lar, onlarla beraber, küçücük hayvanları avlardı..
Ne zamandır kuşlar gelmiyor. Nesilleri tükenecek gibi. Kim bilir her mahallede kaç tane Konstantin Efendi var?
Kuşları boğdular, çimenlere söktüler.

Dünya değişiyor dostlarım. Günün birinde gökyüzünde, güz mevsiminde artık esmer lekeler göremeyeceksiniz. Günün birinde yol kenarlarında, toprak anamızın koyu yeşil saçlarını da göre­meyeceksiniz. Bizim İçin değil ama çocuklar, sizin için kötü ola­cak. Biz kuşları ve yeşillikleri çok gördük. Sizin için kötü olacak,Benden hikâyesi.Linkback: https://www.buyuknet.com/son-kuslar-kitap-ozeti-t13418.0.html

Etiket:

Bu bilgi size yardimci oldu mu?

EvetHayır
Son Kuşlar Kitap özeti
Son Kuşlar Kitap özeti
(Ortalama: 5 üzerinden 2.2 - 93 Oy)
93