Sperm Onarımı

SPERM ONARIMI
    Çocuk sahibi olamayan çiftlerin hemen hemen yarısının yüzünü güldüren tüp bebek yöntemi ilk kez 1992 yılında hayata geçmiştir. Geri kalan diğer yarısında ise problemin sperm kaynaklı olduğu sanılmaktadır ve bu konuda araştırmalar hız kesmeden sürdürülmektedir.

   Spermin harcını DNA’lardan oluşan kromozomlar oluşturur. DNA’lar canlıların gen bilgilerini içinde taşıyan ve gelecek nesillere de aktaracak olan zincirlerdir. Spermlerde çıkan arızaların en büyük sebeplerinden biri bu DNA zincirindeki değişikliklerdir. Sağlıklı bir erkek bireyde günde ortalama 30 milyon sperm hücresi üretilir. Ve ayrıca vücudumuzda, spermleri DNA'ya zararlı olabilecek oksidatif adı verilen stres ürünlerinden koruyacak çok fazla sayıda molekül de üretilir.

   Tüp bebek tedavisinde sperm seçerken, spermin kalitesine, hareketli olmasına ve şekline dikkat edilmelidir. Her ne kadar bu noktalara dikkat edilirse edildin de yine de tedavide başarılı sonuçlar elde edilmeyebilinir.  Tüp bebek tedavisi sürecindeki başarısızlıkların çoğu kanıtlanmamış olunsa da erkek bireylere bağlanmaktadır. Sperm çekirdeğindeki genetik bozukluklar, döllenmeyi, embriyo gelişimini engelleyebilir. Bu aşamalardan sağlıklı geçilse bile düşük veya ölü doğum riskine sebep olabilir.

   Tüp bebek konusunda çeşitli görüş ayrılıkları vardır. Kimi uzmanlar spermin şekli ve hareket kabiliyetini veri alırken, kimi uzmanlar ise şekil ve harekete istinaden sperm kalitesini de hesaba katmaktadırlar.  Kanımca, embriyo oluşumu sürecinde sperm kalitesinin düşük olması, döllenmede problem yaratmayabilirken, embriyo çoğalmaya başlayacağı vakit ortaya çıkabilir ve gelişimi olumsuz etkileyebilmektedir. Spermin ejakulat yerine testislerden alınması da önerilir.

   Tüm bu sebeplerden yola çıkarsak, sperm onarımı için öncelikli şart erkeğin rasyonel yaşam tarzıdır. Erkekte varikoselin DNA arızalarıyla birlikteliği önemsenerek ameliyat ile halledilmeli, eğer buna rağmen düzeltilemediyse gonadotropin adı verilen hormonlarının kullanılması, tüp bebek tedavisinde başarı şansını yükseltebilir. DNA moleküllerindeki hasarlardan sorumlu tutulan ve %40-45 başarı sağlayan Ejakulat yerine testislerden alınan spermlerde (başarı %60-65’lere çıkmıştır)daha önce başarısız olan hastalar için başarı yakalandığı gözlenmiştir.
   
       Doğru yaşam tarzı benimsendiğinde ve hastalık durumlarında doğru sperm tedavileri uygulandığında, problemler zamanla ortadan kalkmakta ve aileler çocuk sahibi olarak bu özlemlerini giderebilmektedirler.

Linkback: https://www.buyuknet.com/sperm-onarimi-t42638.0.html

güzel bilgi verilmiş. ben de tüp bebek hakkında araştırmalar yapıyordum. Bahçeci'nin ShowTV'deki konuşmasını aşağıdan izleyebilirsiniz.

https://youtu.be/VbD1b2yFHsw

 
Etiket:
Sperm Onarımı 

Bu bilgi size yardimci oldu mu?

EvetHayır
Sperm Onarımı
Sperm Onarımı
(Ortalama: 5 üzerinden 2.5 - 2 Oy)
2

Bu içeriği nasıl geliştireceğinizi yazın...

Türkiyenin başkenti neresidir. Eksik harfi tamamlayın.:


Sperm Onarımı

Sperm Onarımı »SPERM ONARIMI     Çocuk sahibi olamayan çiftlerin hemen hemen yarısının yüzünü güldüren tüp bebek yöntemi ilk kez 1992 yılında