VPN Nedir? VPN Ne İşe Yarar?

tarantula90115.11.2019 - 20:10 |
VPN (Sanal Özel Ağ), bilgisayarınızın ya da akıllı telefonunuz gibi benzeri bir cihazınızın internete başka bir cihaz üzerinden şifreli bir şekilde bağlanmasını sağlayan bir teknolojidir. VPN ile internette anonim olurken sınırsız içeriği keşfedebilirsiniz.VPN teknolojisi 1996 yılında bir Microsoft çalışanı tarafından iki bilgisayar arasında oluşturulan özel ağ ile ortaya çıkmıştır. Şirketlerin şirket ağında dolaşan ticari veri ve bilgilerini küresel internet ile güvenli bir şekilde paylaşmasını ve uzaktan çalışanların şirket ağına güvenli bir şekilde bağlanabilmesini sağlaması dolayısıyla şirketler tarafından öncelikli olarak benimsenmiştir. 2000’li yıllarda devletlerin uyguladığı erişim engelleri ve bireylerin siber güvenliklerini sağlamaya olan isteğinin artmasıyla VPN uygulaması kullanımında büyük artış yaşanmıştır.

VPN programları IP değiştirme programı olarak bilinir.. Bunun sebebi VPN kullanılan cihazın IP adresinin VPN sunucusu tarafından yeni bir IP adresi ile değiştirilmesi ve gerçek IP adresinin gizlenmesidir. IP adresi internet servis sağlayıcısı (İSS) tarafından internete bağlanmak için kullandığınız her cihaza atanan bir seri rakamdır. IP adresi her veri paketiniz ile birlikte küresel internette dolaşır. IP adresi fiziki konumunuzu bütün internet ile paylaşır. Bir web siteyi ziyaret ettiğinizde o web site IP adresiniz üzerinden hangi şehirden ve ilçeden internete bağlandığınızı görür.

VPN kullandığınızda ise veri paketleriniz bağlandığınız VPN sunucusunun konumuna göre bir IP adresi kazanır. Gerçek konumunuzu bu şekilde internetten saklamış olursunuz.

IP adresi değişikliği öncelikle size bulunduğunuz konumda erişime engelli web sitelere erişme imkanı sağlar. VPN ile Wikipedia gibi IP adresi üzerinden kullanıcıların erişimi engellenen web sitelere ulaşabilirsiniz. Bunun haricinde, VPN ile Türkiye’de hizmet vermeyen web site ve servislere de ulaşabilirsiniz. Örneğin, Netflix Türkiye içerikleri Netflix ABD veya Netflix İngiltere içerikleri ile aynı değildir. VPN ile internete ABD veya İngiltere’de bulunan bir sunucu üzerinden bağlanarak Netflix ABD veya İngiltere içeriklerine ulaşabilirsiniz. Hulu, Showtime, HBO gibi çevrimiçi platformlar ABD haricinde hizmet vermemektedir. VPN ile bu platformların içeriklerine ulaşabilirsiniz.

Sadece dizi ve film içeriklerine değil, başka ülkelerde mevcut fakat Türkiye’de mevcut olmayan çevrimiçi oyunları da VPN ile oynayabilirsiniz. VPN programları çevrimiçi oyuncular tarafından hem ping süresini düşürmek hem de DDoS saldırılarından korunmak için kullanılmaktadır. Çevrimiçi oyun oynarken oyun sunucusunun bulunduğu ülkeden internete bağlanarak ping sürenizi düşürebilirsiniz. Ayrıca İSS’lerin veri alışverişinin yüksek olduğu durumlarda internet bağlantısını yavaşlattıkları bilinen bir durumdur. Bazı VPN programları sınırsız bant genişliği sağlamaktadır. VPN sunucusundan veri alışverişini gerçekleştirdiğiniz için İSS’iniz bant genişliğinize bu durumda müdahale edememektedir. Bu da çevrimiçi oyun oynarken ping süresini düşürmektedir. Çevrimiçi oyun oynarken IP adresinize karşı saldırılar gerçekleşebilir. VPN aynı zamanda bağlantınız için siber güvenlik sağlar.

VPN programlarının kredi kartı gibi bilgiler içeren çevrimiçi finansal işlemler yaparken kullanılmaması gerektiğine dair bir kamuoyu mevcuttur. Bu her VPN programı için geçerli değildir fakat ücretsiz olan VPN programları için geçerlidir. Ücretsiz olan VPN programlarının sunucularında verilerinizi kaydedip kaydetmediğini bilemezsiniz. Ücretsiz olan VPN programlarının sağladığı şifrelemeden ve DNS sızıntısı oluşturup oluşturmadığından da emin olamazsınız. VPN şirketlerinden biri olan ExpressVPN, VPN sağlayıcısının DNS korumasını tam olarak sağlayamadığı ve kill-switch özelliğinin bulunmadığı durumlarda DNS sızıntısı yaşanabileceğini belirtiyor. Wikipedia’ya anlık giriş yapmak için ücretsiz VPN programlarından yararlanabilirsiniz fakat o programın arka planda çalışıp verilerinizi kaydedip kaydetmediğini bilemezsiniz. Çevrimiçi gizlilik ve güvenlik arıyorsanız, ücretsiz VPN programlarından kaçınmalı ve uzun vadeli olarak bu programları kullanmamalısınız.

Linkback: https://www.buyuknet.com/vpn-nedir-vpn-ne-ise-yarar-t47376.0.html

Etiket:
vpn ne İşe yarar  vpn nedir 

Bu bilgi size yardimci oldu mu?

EvetHayır
VPN Nedir? VPN Ne İşe Yarar?
VPN Nedir? VPN Ne İşe Yarar?
(Ortalama: 5 üzerinden 2.5 - 2 Oy)
2