Yeni Çıkan Kitaplar

Yeni Çıkan Kitaplar

Kurşunlanan Türkoloji - Ahmet Buran - Akçağ Yayınları

ONLAR SADECE BİR CAN DEĞİL BİR MİLLET DEMEKTİ!Türkologların, şair, yazar, fikir adamı, Türk aydınlarının, uğradığı katliam, sürgün ve baskılar...16. yüzyılın ortalarından itibaren ve özellikle de 17. yüzyıldan sonra, Türk dünyası dediğimiz büyük coğrafyanın doğu, batı, kuzey ve güney uçlarında kırılmalar ve geriye dönüşler başlamıştır. Bu geriye dönüş ve çekilme süreci, ne yazık ki, önlenemeyen kanlı bir "etnik arındırma"yı ve "soykırım"ı da beraberinde getirmiştir.

Seyda -2 (Barla Hayatı) - Mehmet Akar - Şahdamar Yayınları

Barla dönemi, Bediüzzaman’ın “Üstad” olduğu dönemdir. Said-i Nursi’nin hayatının en önemli safhası ve Nurlar’ın yazılmasına vesile olması yönüyle de en bereketli yıllarıdır. Risale-i Nur ve Bediüzzaman üzerine yaptığı çalışmaları ile tanınan Mehmet Akar'ın kaleme aldığı ”Seyda- 2 “ o yılların anlatıldığı bir roman.

Evrim Açısından Devrim - Kaan Arslanoğlu - İthaki Yayınları

Evrim Açısından Devrim, Kaan Arslanoğlu’nun sol, sosyalizm, komünizm, Marksizm, Stalinizm, Türkiye solu ve bilim konulu çalışma ve yaklaşımlarını enine boyuna tartıştığı ve görüşlerini kristalize eden son çalışmasıdır. Hikmet Kıvılcımlı’dan Nazım Hikmet’e ve Kojin Karatani’ye, Kemal Okuyan’dan Zizek’e, üretimden tüketime ve mübadeleye dek pek çok kişi ve kavramı ele alan ve “hınzırca” eleştiren Arslanoğlu, Evrim Açsından Devrim’de “altyapının da altyapısı” biçiminde tanımladığı insan kişiliklerinin ve genetiğinin önemini evrimbilimin güncel bulgu ve yaklaşımlarıyla destekliyor, açımlıyor. Sola, sosyalizme, Stalinizme, Marksizme ve insana dair sıradışı yaklaşımlar…

JFK Cesaret ve Fazilet Mücadelesi - John F. Kennedy - Hayat Yayıncılık

Amerika Birleşik Devletleri'nin tanınmış en önemli devlet başkanlarından John F. Kennedy'nin kaleme aldığı bu eser, karar alma mekanizmasında olan Yazar; geçmişteki cesaret ve fazilet örneklerini unutan bir milletin, mevcut liderlerinden cesaretli ve erdemli davranışlar beklemesini bilmediği gibi, bu herkes için tecrübelerle dolu bir kitap.

Sıradışı Markalar - Belma Canbay - MediaCat Kitapları

Bu kitapta yer alan tüm markalar tescil için başvuruda bulunan ve Türk Patent Enstitüsü Marka Bültenleri'nde ilan edilen 400.000 civarındaki markalar arasından Sıradışı olanlar seçilmiştir.

Adalet Ağaoğlu: An'ların Uzun Soluklu Yazarı - Alpay Kabacalı - Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi

Yapmak istediğim hep budur: Ya içinde bulunduğumuz noktadan kuşkuya düşürmek ya da 'mış' gibi yaptığımız hayatı aslına çevirmeye çalışmak. Sanatın başka ne amacı olabilir?

Türkiye’de Uluslararası Göç - Barbara Pusch, Tomas Wilkoszewski - Kitap Yayınevi

Türkiye yalnızca göç veren bir ülke değil, aynı zamanda yıllarca farklı göç akımlarının hedefi olan bir ülke. Goethe Enstitüsü ile Orient Enstitüsü İstanbul’un 07-12 Mart 2007 tarihlerinde düzenlediği uluslararası sempozyumda bu konu etraflı biçimde ele alındı. “Türkiye’ye Gelen Uluslararası Göçün Farklı Yönleri: Toplumsal Koşullar ve Bireysel Yaşamlar” başlıklı bu çalışmada sunulan bildirilerle Türkiye’nin hem transit bir ülke ve hem de göç alan bir ülke olarak değişik yönleri ortaya kondu.

Genç Osman - Lütfi Parlak - Popüler Kitaplar

Genç Osman akıncılarıyla birlikte surun dibinde beklerken bir gürültü ile meydan karardı, burçlar sarsıldı. Kale cephaneliği ateş alıp patlamış; toz-toprak uçuşup havayı kaplamıştı. Genç Osman ve arkadaşları, toz bulutunun içinde kaybolmuşlardı. Gözleri kararan padişah: -"Eyvah!" diye bağırdı.

Temel Konuşma Teknikleri Diksiyon - Sırrı Er - Hayat Yayıncılık

Konuşma dilinde ses değişiklikleri bir heceyi, sözcüğü ya da sözcük gruplarını diğerlerinden farklı olarak daha kuvvetli üstüne basa basa vurgulamak alıcıda yönlendirme izlenimi uyandırır.


Aile İçi Şiddet ve Şiddet Ortamında Çocuklar - Hamdi Kalyoncu - Popüler Kitaplar

“Evlilik” ve “çocuk yetiştirme” insan hayatının en önemli iki etkinliği. Maalesef, ikisi de yeterince bilgi ve eğitimden yoksun iken gerçekleşiyor. Vücudunda cinsellikle ilgili gelişmeler tamamlanınca, evlenmeye hazır olduğumuzu düşünürüz. Evlenenler de ana-baba olmak ister. “Tozpembe” başlar birliktelikler, ama kısa süre içinde “toz duman”a döner. Göz gözü görmez olur. O, çok arzu edilen “mutluluk”, belki bir daha geri gelmemek üzere uçup gider. Evlenmeden önce, bayanlar ve baylar, sadece cinsellikte değil, birbirlerine nasıl davranacaklarında da bilgi sahibi olsalar; Cehenneme dönmezdi belki hayatlar!.

Okul ve Hayat Başarısı Kitabı - Nadir Çomak - Hayat Yayıncılık

Piyasada yüzlerce başarı kitapları olmasına rağmen “Okul ve Hayat Başarısı” isimli böyle bir kitabın hazırlanmasındaki maksat; ülkemizde evrensel değerlerle barışık, milli değerlerini özümsemiş, insanlığa yararlı olacak, çevre dostu, yapıcı, mutlu ve başarılı olmayı hak etmiş gençlerin yetişmesine katkı sağlamaktır.

Can Aynı Can - Mustafa Öztürk - Hayat Yayıncılık

Özürlülerimizin toplum içinde yaşadıkları sıkıntılarını ve sosyal sorunlarını, yılmadan gündeme getiren gönül insanı Mustafa Öztürk, engelli olsun veya olmasın hepimizin manevî cevher niteliğinde en önemli ortak özelliğimiz olan “can”a vurgu yaparak meseleleri ele almaktadır.

Şarlman'ın İzinde - Steve Berry - Bilge Kültür Sanat

İçlerinde meşhur Gılgamış Destanı’nın da bulunduğu Sümerlere ait ilk metinlerde sürekli olarak aralarında yaşayan uzun boylu, tanrısal insanlardan bahsedilmiştir. Sümerler bu insanlara Yaratıcılar adını vermişlerdir. İncil’in bazı versiyonlarını da kapsayan Yahudilere ait eski yazılarda, tanrılar, melekler ve cennetin çocukları olarak tanımlanan Sümerli Yaratıcılar’a atıfta bulunulmuştur. Enoch’un Kitabı bu ilginç kişilerin, insanlara yeni şeyler öğretmek üzere dünyaya özel görevliler gönderdiğini anlatır.

Her Şey Aydınlandı - Jonathan Safran Foer - Siren Yayınları

“Hayat Dolu ve Oyunbaz… Philip Roth, Milan Kundera ve James Joyce Esintileri Taşıyan Bir Roman.” – Times Literary Supplement

Yeni Savaş Sanatı - Gerard Chaliand - Avesta

Sun Tzu, yirmi beş asır önce, Savaş Sanatı adlı eserinde “Eğer hem kendini hem de düşmanını tanımıyorsan, her savaşta yenik düşersin” diye yazıyordu. Irak ve Afganistan savaşlarına düşmanı kültürel olarak gerçekten tanıyarak girişildiği söylenemez. Bunun kadar ciddi, fakat daha paradoksal olan ise, kendilerini iyi tanıdıklarına inanan Batılı toplumların kendi dönüşümlerini ve bundan doğan askeri sonuçları yanlış hesaplıyor olmalarıdır.


Linkback: https://www.buyuknet.com/yeni-cikan-kitaplar-t20824.0.html

Abdülhamid Donanmasında Bir Bahriyeli - Emin Yüce - Timaş Yayınları

Emin Yüce, 19. yüzyıl sonlarında Osmanlı Bahriye Mektebi'nde okurken kaleme aldığı bu günlükle, hem o devrin sosyal, iktisadî ve siyasî hayatının anlaşılması, hem de Abdülhamid donanmasına asker yetiştiren bir okulun panoramasının çıkarılması hususunda gelecek nesillere çok mühim bir kaynak sunmuştur.

Hafız'ın Yolculuğu - Jan Potocki - Yapı Kredi Yayınları

Hafız'ın Yolculuğu: Gizemli, çekici, düşsel, şiirsel, çarpıcı ve renkli bir Doğu öyküsü Jan Potocki'nin koluna girip Hafız'ın yolculuğuna çıktığınızda bu öykünün içinde size de yer olduğunu göreceksiniz. Çok çok uzun yıllar öncesinde geçen, zekice kurgulanmış bu küçücük kitabın cüssesine bakıp aldanmamak gerekir.

Hasan Doğan Futbolu Ağlatan Adam - Kolektif - HayyKitap

Bu kitap bir "insanı" anlatıyor, bir başarı hikayesini değil. Bir evin gözbebeği, her birimizden bir kimsenin hikayesini... Bir kerecik doğmuş, biricik yaratılmış, bir kerecik de yaşayıvermiş bir insanın, bir evlat, baba, eş, kardeş ve dostun hikayesini... Türkiye Futbol Federasyonu 37'inci Başkanı Hasan doğan'ın değil, Hasan Ağabey'in yaşam hikayesini...

1944 - Arabat Türkleri - Murat Soysal - Parşömen Yayınevi

Dünyanın her neresinde bir azınlık halk yaşıyorsa onların dramına gönderme yapan ve ülkemizde bu güne kadar bilinmeyen Rusya,(Sibirya Gulag toplama kampları) gerçeğiyle ülke halklarımıza karşılaşma şansı yaratan roman.

Herşeyin Teorisi - Stephen Hawking - Şenocak Yayınları

“… felç edici bir hastalığın üstesinden gelerek fizik dünyasına bir süpernova gibi girdi. Düzgün yazamayan ve hatta açık bir şekilde dahi konuşamayan Hawking büyük patlamanın ötesine geçerek evreni yaratan ‘geometrinin dansına uzanıyor.’-Timothy Ferris, Vanity Fair

Bir Osmanlı Askerinin Anıları - Levent Alpat - Şenocak Yayınları

“1910 senesinden 1923 senesine kadar Osmanlı Hükümeti topraklarında gitmediğim ve savaşlara katılmadığım pek az yer kaldı. Hem de çok kısmını yürüyerek… Cephelerden bir Bağdat Cephesi’ne gitmedim. Hatta ve hatta esir bile oldum. Bunları, anılarımda okuyacaksınız.Bütün bu yazdıklarım aynendir. Ne ilave ne de abartı yaptım. Bunları okuduktan sonra, o senelerde yetişmiş olan bizleri karşınıza alarak o dönemin yorumunu yaparsanız, göreceksiniz ki çok sağlam bir nesilmişiz, öyle kolay kolay ölmedik; ama yavaş yavaş eridik ve bugüne geldik.”

Düşünceler - Metin Karabaşoğlu - Nesil Yayınları

Düşünceler, hikmetli cümlelerle süslü bir fikir bahçesi... Yazar Metin Karabaşoğlu’nun ‘yazmadığı,’ farklı sohbet zeminlerinde dile getirdiği, bir kenara not düşülmüş ve daha sonra bir bütün halinde devşirilmiş düşüncelerini içeriyor.

Bir Pedro Almodovar Kitabı - İhsan Mursaloğlu - Es Yayınları

Pedro Almodovar'ın sineması kışkırtıcı olduğu kadar karşıtlıkların ve tezatların da sinemasıdır. Kimlik sorunundan, cinselliğin türlü girdaplarına, insan doğasına ve tutkularına yönelik türlü baskılardan, saplantı ve arzuların bir tür sorgulandığı, bunların irdelenmesine girişildiği bir sinemadır bu. Göz kamaştırıcı, cafcaflı bir sinema anlayışının yanıbaşında aynı zamanda kendi içinde barok bir bütünlüğü de barındırır. Şiirsel olduğu kadar yerleşik kurallara karşı çıktığı ölçüde cüretkar; anti konformist olduğu kadar geleneklere de sırt çevirmez...

Kutsal Işığın Altında - Tracy Chevalier - Bilge Kültür Sanat

Londra, 1792. Kellaway ailesi, trajik bir olayın ardından Dorset'ten Londra'ya taşınır. Bir sandalye ustası olan aile reisi Thomas Kellaway artık Philip Astley'nin sirki için sandalyeler yapacaktır. Fransız İhtilali nedeniyle gergin ve çalkantılı günler yaşayan şehirde, ailenin erkek çocuğu Jem ile şehir kurdu Maggie Butterfield arasında şaşırtıcı bir dostluk başlar. Sarışın, taşralı, içekapanık Jem ile esmer, şehirli ve dışadönük Meggie...

Kadın ve Mekan - Tutsaklık mı? Sultanlık mı? - Turkuvaz Kitaplığı

“Toplumsal yapı ve ilişkiler mekânı anlamlandırmamızı etkilerken, mekânı kavrayışlarımız da toplumsal olanı anlamlandırma biçimlerimizi etkiler. Kadınların mekânlarda nasıl gezindiklerine, ne tür roller ve işlevler üstlendiklerine, mekânlarda kurdukları ilişkilerle mekânları nasıl anlamlandırdıklarına, varoluş biçimleriyle mekânların nasıl bütünleştiğine bakmak istedik. Kadınların, iktidar odakları tarafından yazılmış senaryolarda tanımlanmış rolleri oynarken, bu rolleri nasıl yeniden yorumlayıp yıldızlaştıklarını, sınırlılıkları nasıl sınırsızlıklara dönüştürdüklerini, yoksunluklardan nasıl zengin hayat parçacıkları ürettiklerinin ipuçlarını aramak üzere yola çıktık.

Türk Yahudiler - Bilal N. Şimşir - Bilgi Yayınevi

Fransa'da nispeten küçük fakat çalışkan ve başarılı bir Türk Yahudi topluluğu vardı. Bu insanlar, yüzyıllardan beri Türklerle birlikte yaşamış, her zaman Türkiye'ye sadık kalmış, hiçbir zaman Türklere hainlik etmemiş olan Türkiye Yahudilerinin çocuklarıydı. Fransa'da küçük çapta iş tutmuşlardı.

Barbarları Beklerken : Edward W. Said Anısına - Edward W. Said - Metis Yayıncılık

"Edward Said'in adaletsizliğe karşı öfkesi, bizim öfkemiz olmalı; onun kılıca meydan okuyan kalemi, insani değerler uğruna kavgamızda bizim silahımız olmalı." Elias Khoury

Kürt Yemek Kültürü - Fuad Rahman, Mirella Galletti - Avesta

Mirella Galletti ve Torino'da Kerkük Kafe adlı restoranı işleten Kerkük kökenli Kürt restorancı Fuad Rahman'ın işbirliğiyle yazdığı, güney Kürt mutfağı hakkında kayda değer bir kitap…

Asi... Asi - Ayla Kutlu - Bilgi Yayınevi

Doğunun kraliçesi Antakya… Suyuyla/yaşamıyla oynanmış, onuru kırılmış bir ırmak; bir Hint fakiri kadar ince, onun kadar yoksul görünüşlü, onun gibi dünya üstüne çok şey bilen Asi…

Çöküş - Yalçın Küçük - Mızrak Yayınevi

Yalçın Küçük uzun bir aradan sonra Çöküş kitabıyla okuyucularının karşısına çıkıyor. Çöküş'te İstiklal Marşı'nın yazımından Koçgiri İsyanı'na, Tekke ve Dergâh'lardaki judaik damarlardan Musul'un kaybedilmesine kadar birçok konuda özgün fikirler bulacaksınız. Cumhuriyetin çöküşünü anlayabilmek için kuruluşundaki dinamikleri tahlil etmek gerektiğini iddia eden Küçük, yalnızca tarih yazmakla kalmıyor; bugünün temel sorunlarına da bilimsel açıklamalar getiriyor.

Bilimin (Henüz) Yanıtlayamadığı 10 Soru - Michael Hanlon - Aylak Kitap

Bilimsel meseleleri, gizemleri, neşeli, kaliteli ve akıcı hikâyeler aracılığıyla anlaşılır kılan ‘Bilimin Henüz Yanıtlayamadığı 10 Soru,’ gündelik ve genel-geçer bilgilerin yüzeyini kazıyıp altında yatanı görmek isteyen, sorgulayan, merak eden herkese hitap eden şahane bir okuma sunuyor…

Kent Dindarlığı - Mehmet Altan - Timaş Yayınları

Şeyh Galip de Müslüman, Taliban da! Öyleyse aradaki fark ne? Mehmet Altan yeni kitabında, sadece dindarları değil, inanca hangi mesafede durursa dursun bu topraklarda yaşayan herkesi ilgilendiren bir konuyu tartışmaya açıyor: Kent Dindarlığı

Puslu Demokrasi Ergenekon Güncesi - Mehmet Altan - Etkileşim Yayınları

Bu kitabında Mehmet Altan, adına Ergenekon denilen çeteci yapılanmayı ve ana aktörlerini sorguluyor. Puslu Demokrasinin karanlık sokaklarında ilerlemek isteyenlere güvenli bir yol haritası sunuyor.

Uçuyoruz - Peter Stamm - İthaki Yayınları

Türkiye’de “Böylesi Bir Günde” adlı kitabıyla tanınan Peter Stamm, öykülerinden oluşan bu kitabında beklenmedik dönüm noktalarını, ansızın insanın karşısına çıkan uçucu mutluluk anlarını ustalıkla anlatıyor. İnsan kendine itiraf bile edemeyeceği bir şeyi arzu edebilir mi? Seçilmiş insan olma isteği, aşk için duyulan gereksinimi bastırabilir mi?

Shekhina - Ahmet Almaz - Postiga Yayınları

Vahhabiliği sabetaycılar mı kurdu? Türkiye'ye laikliği getiren sabetaycılar mıdır? Başörtüsü karşıtı ve savunucusu dönmeler kimdir? Sabetaycılar gizli ayinlerinde hangi tevrat ayetlerini okuyorlar?
[/b]

 
Etiket:
Yeni Çıkan Kitaplar   yeni cıkan k 

Bu bilgi size yardimci oldu mu?

Evet Hayır

Yeni Çıkan Kitaplar
(Ortalama: 5 üzerinden 1.00 , 2 Oy)


Konu Hakkında Görüşün Nedir? Olumlu yada olumsuz Eleştirileriniz.


Turkiyenin baskenti neresidir. kucuk harfle yazin.:

Yeni Çıkan Kitaplar

Yeni Çıkan Kitaplar »Yeni Çıkan Kitaplar Kurşunlanan Türkoloji - Ahmet Buran - Akçağ Yayınları ONLAR SADECE BİR CAN DEĞİL BİR MİLLET