Bilgisayar Terimleri

Eşref28.10.2013 - 00:13
Bilgisayar Terimleri

AİB: Ana işlem birimi bilgisayarın beynidir.
BASIC: Çoğunlukla mikrobilgisayarlarda kullanılan bir bilgisayar dilidir. “yeni başlayanlar için genel amaçlı simgesel komut kodu” anlamına gelir.
BAYT: Sekiz bitlik bir grup. Yalnızca sıfır ve birleri kullanarak birbirinden farklı iki yüz elli altı tane sekizli grup oluşturulabileceği için bir bayt sıfırdan iki yüz elli beşe kadar olan ondalık sayılardan herhangi birini temsil edebilir.
BİT: Bilgisayarda kullanılan ikili sayı sistemine göre yazılmış ikili kodda bir (Kapalı) ya da sıfır (Açık) kullanılır.
ÇEVRE BİRİMİ: Bir bilgisayarın ana işlem birimine bağlanabilen ayrı bir girdi, çıktı ya da bellek birimi.
DONANIM: Bir bilgisayar sisteminde ana makine ile bilgisayara bağlanan disk sürücü, bent okuyucu gibi ek birimlerin tümü.
EKRAN: Bilgisayarın sonuçları üzerinde gösterdiği televizyona benzer bir görüntüleme birimi.
K: Bilgisayarın bellek kapasitesini ya da bir programın uzunluğunu göstermek için kullanılan bir ölçü birimi. K kilobaytın simgesidir ve 1.024 bayta eşittir.
RAM: Rasgele erişimli bellek, geçici program ve verileri gerekli olduğu sürece saklayan bellek birimidir. Programdaki komutlar ya da veriler bu belleğin herhangi bir bölümünden anında sağlanabilir.
ROM: Salt okunur bellek, kullanıcının değiştiremediği kalıcı programları içeren bellek birimi.
YAZILIM: belli bir görevi yerine getirebilmesi için bilgisayara yüklenen ya da önceden içine yerleştirilmiş programların tümü.
KLAVYE: Bilgisayara veri girmeye (yazı yazmaya)yarayan aygıt. Bilgisayarın kalbine giden yoldur.
Disk Sürücüsü:Magnetik diski döndüren ve disketin üzerine veri kaydedip disketten veri okuyabilen aygıt.
Disket:Yüzeyinde magnetik örüntüler oluşturularak üzerinde veri saklanabilen ince, esnek disk. Dijital bilgisayarlarda kullanılır.

BİLGİAYARIN KULLANIMI

Bilgisayar kulanımından genelde insanlar korkarlar. Çünkü bu kaar çok işi yapabilen bir alet insanlara karmaşık gelir. Aslında bilgisayarı kullanmak çok kolaydır şimdi size bunlardan bahsedeceğim.

A)BİLGİSAYARIN AÇILMASI ve KAPANMASI

Bir kullanıcının bilgisayar kullanması için ilk önce ilgisayarı açması gerekir. Bunun için önce POWER tuşuna basması yeterli olacaktır. Power tuşuna bastıktan sonra bilgisayar ekranı açılacak ve açılan ekranda bilgisayar size donanımınızı tanıtacak ve en sonda da  WİNDOWS açılacaktır.Linkback: https://www.buyuknet.com/bilgisayar-terimleri-t42214.0.html

Etiket:
Bilgisayar Terimleri 

Bu bilgi size yardimci oldu mu?

EvetHayır
Bilgisayar Terimleri
Bilgisayar Terimleri
(Ortalama: 5 üzerinden 2.5 - 2 Oy)
2