Bir İnsani Öldürmek Bütün İnsanliği Öldürmek Gibidir

İnsan Allah c.c. engüzel bir biçimde yarattığı (tin süresi 4) ve yaratılmışların en şereflisi (isra süresi 70 )olarak tanımlanan bir varlıktır. İnsan doğuştan bazı haklar ile donatılmıştır. Bunlar; en başta hayay hakkı ,mülkiyet hakkı ,eşitlik ve hürriyet hakkı.

İslamiyet insan haklarını ve bilhassa yaşama hakkını kutsalolarak ele almış, bu hakları korumak için bir takım kurallar koymuştur. haksız yere insan hayatına kast etmek yani adam öldürmek ve kan dökmek büyük günahlardandır. Bir insanı öldürmek ,bütün insanlığı öldürmek gibidir. Bu suç ve günahın cezası hem dünyada hem de ahirette verilecektir.

Yüce rabbimiz kur'an da şöyle buyurmuştur..

"..Kim bir insanı ,bir can karşılığı veya yeryüzünde bir bozgunculuk çıkarmak karşılığı olmaksızın öldürürse, o sanki bütün insanları öldürmüştür. Her kimde birini (hayatını kurtararak) yaşatırsa ,sanki bütün insanları yaşatmıştır...."

peygamber efendimiz s.a.v.

"kıyamet gününde insanlar arasında ilk görülecek dava kan davasıdır." buyurmuştur.(buhari,rikak 48) Dolayısı ile şahsi intikam ve kan gütme de aynı şekilde yasklamıştır. kan gütme ,cahiliye dönemi adeti olarak görülmüştür.

Dinimizin beş ana hedefinden biriside insan hayatını korumaktır. Bu, insanın sorumlu olduğu görevlerden birisidir. Bu sebeple intiharda yasaklanmıştır. peygamberimiz a.s. intihar hakkında şöyle buyuruyor.

"..bir kimsede zehir içerek canına kıyarsa zehiri elinde içer bir halde sonsuz ve devamlı bir sürette cehennem ateşinde (azap olunacak) tir." (buhari ,tıp,56)

dünya hayatında çeşitli sıkıntılarla karşılaşan müslüman Allah c.c. sığınmalı , O'ndan yardım dilemeli ve sabırlı olmalıdır.


Linkback: https://www.buyuknet.com/bir-insani-oldurmek-butun-insanligi-oldurmek-gibidir-t45403.0.html

 
Etiket:

Bu bilgi size yardimci oldu mu?

Evet Hayır

Bir İnsani Öldürmek Bütün İnsanliği Öldürmek Gibidir
(Ortalama: 5 üzerinden 1.00 , 2 Oy)


Konu Hakkında Görüşün Nedir? Olumlu yada olumsuz Eleştirileriniz.


Turkiyenin baskenti neresidir. kucuk harfle yazin.:

Bir İnsani Öldürmek Bütün İnsanliği Öldürmek Gibidir

Bir İnsani Öldürmek Bütün İnsanliği Öldürmek Gibidir »İnsan Allah c.c. engüzel bir biçimde yarattığı (tin süresi 4) ve yaratılmışların en şereflisi (isra süresi 70 )olarak tanımlanan bir