Bitkilerde eşeysiz üreme şekilleri

Eşref24.11.2013 - 04:00
 BİTKİLERDE EŞEYSİZ ÜREME ŞEKİLLERİ

Eşeysiz Üreme: Bir canlının tek başına yeni bir birey dünyaya getirmesine eşeysiz üreme denir. Eşeysiz üreme sonucunda oluşan yeni bireyin tüm özellikleri ataları ile aynıdır.

Eşeysiz üreme aşağıdaki şekillerde gerçekleşir.
a) Bölünmeyle Üreme: Bir hücreli organizmalarda gören bir üreme şeklidir. Bu üreme şeklinde canlı bölünerek iki yeni birey oluşturur. Terliksi hayvan ve öglana gibi belli bir şekli olan canlılarda bölünme enlemesine yada boylamasına gerçekleşirken, amip gibi belli bir şekli olmayan canlılarda bölünme herhangi bir şekilde gerçekleşebilir. .

 Eşeysiz üreme çeşitleri

1. Bölünerek üreme:  

b) Sporlanmayla Üreme: Genellikle mayoz bölünme ile oluşan sporlar, değişik ortamlara uyum sağlayabilecek özelliklere sahip hücrelerdir. Sporların değişik faktörlerle taşındıkları yerlerde gelişerek yeni bireyler oluşturmalarına sporla üreme denir.

c) Tomurcuklanmayla Üreme: Canlının bir yerinden dışarıya doğru büyüyen bir çıkıntının ana canlıyla ayını kalıtsal özelliklere sahip yeni bir canlı oluşturmasına tomurcuklanmayla üreme denir.

d) Vegetatif Üreme: Canlıdan kopan bir parçanın gelişerek yeni bir birey oluşturmasına vegetatif üreme denir. Yassı solucan ve deniz yıldızı gibi bazı canlılarda görülür. Oluşan yeni bireyin tüm özellikleri ana canlı ile aynıdır. 4.

Rejenerasyonla üreme

Rejenerasyon: Canlılarda zarar gören kısımların onarılmasına rejenerasyon denir.


Örnek: a) Eli yaralanan bir çocuğun zamanla yarası¬nın iyileşmesi

b) Kertenkelenin.tehlike anında kopan kuyru¬ğunu zamanla yeniden oluşturması


Rejenerasyonla üreme: Canlıdan kopan bir parçanın kendini tamamlayarak yeni bir canlı oluşturmasıdır.
Örnek: Planaryadan kopan parçaların kendini ta¬mamlayarak yeni planaryalar oluşması

3. Tomurcuklanarak üreme

Bira mayası, sünger ve hidra tomurcuklanarak çoğa¬lan canlılardır. Bu canlılarda vücudun dışına doğru bir çıkıntı oluşur. Bu çıkıntı gelişerek bir önceki canimin bir kopyası oluşturulur. Oluşan bu canlı ata canlının üzerinde kalarak koloni oluşturabileceği gibi ata canlı¬dan ayrılarak bağımsız olarak ta yaşayabilir.  
 
 


Linkback: https://www.buyuknet.com/bitkilerde-eseysiz-ureme-sekilleri-t42293.0.html

Etiket:

Bu bilgi size yardimci oldu mu?

EvetHayır
Bitkilerde eşeysiz üreme şekilleri
Bitkilerde eşeysiz üreme şekilleri
(Ortalama: 5 üzerinden 2.5 - 2 Oy)
2