Cennet Cehennem Mağaraları Hangi Ilimizdedir?

Eşref10.11.2014 - 05:34
Doğal yollarla oluşmuş olan Cennet Cehennem Mağarası, Mersin, Silifke - Narlıkuyu yakınlarında bulunan tarihi ve turistik mağaradır.

Cennet Cehennem ÇukurlarıCennet ve Cehennem Çökükleri

Cennet ve Cehennem Çökükleri veya Cennet ve Cehennem Obrukları, Silifke - Narlıkuyu yakınlarında bulunan, doğal yollarla oluşmuş, tarihi ve turistik ilgi çeken, çok derin mağaralardır. Cennet Çöküğü ve Cehennem Çukuru olarak adlandırılmaktadır. Cennet çöküğü ve Cehennem çukuru arasında 80 metre mesafe vardır. Kültür ve Turizm Bakanlığınca müze kapsamında olup ziyaretçilere açıktır.

Cennet ve cehennem çökükleri

Akdeniz Bölgesinde, Mersin-Silifke yolu üzerinde bulunan Narlıkuyu ilçesi yakınlarında iki önemli karstik çukur bulunmaktadır. Obruk olarak adlandırılan bu çökme yapılar kireçtaşından oluşan plato içerisinde gelişmişlerdir. Cennet ve cehennem obrukları keskin köşeli derin çukurluklardır. Bu iki büyük çukur yeraltı mağara sisteminin üst kısmının çökelmesiyle oluşmuş iki bacaya karşılık gelmektedir. Obruğun taban kesimlerine doğru, tavanın çökmesi sırasında yukarıdan düşmüş olan büyük bloklara ve kütlelere rastlanmaktadır.

Mersin Cennet Cehennem MağaralarıLinkback: https://www.buyuknet.com/cennet-cehennem-magaralari-hangi-ilimizdedir-t43773.0.html

Etiket:
Cennet Cehennem Mağaraları  Cennet Cehennem Mağaraları hangi ilde 

Bu bilgi size yardimci oldu mu?

EvetHayır
Cennet Cehennem Mağaraları Hangi Ilimizdedir?
Cennet Cehennem Mağaraları Hangi Ilimizdedir?
(Ortalama: 5 üzerinden 2.5 - 18 Oy)
18