DHL TÜRKİYE

Eşref06.04.2010 - 23:15
DHL Türkiye

DHL, uluslararası hızlı taşımacılık ve lojistik sektörünün lider kuruluşu olarak, müşterilerine tek noktadan yenilikçi ve müşteriye özel çözümler sunan bir şirkettir. Express, hava - deniz - kara taşımacılığı ve kontrat lojistik çözümlerindeki uluslararası tecrübesini yerel pazarlardaki uzmanlığı ile birleştiren DHL, harmonize edilmiş servis ağı ile dünyada 220’nin üzerindeki ülkede müşterilerine, 285.000 eğitilmiş çalışanı ile hizmet vermektedir.

DHL Express : Dünya’da olduğu gibi Türkiye’de de uluslararası hızlı hava taşımacılık sektörünün kurucusu olan DHL Express 1981 yılından bu yana Türkiye’de hizmet vermektedir. Yaklaşık %50 Pazar payına sahip olan DHL Express 700 kişilik uzman kadrosu, 350 araçlık filosu ile ayda 100.000’in üzerinde gönderiyi Türkiye’den yurtdışına ulaştırmaktadır. Bir o kadar gönderi ise yurtdışından Türkiye’ye ulaştırılmakta ve dağıtımı sağlanmaktadır. Başta Tekstil, otomotiv, bankacılık ve yüksek teknoloji sektörlerine hizmet veren DHL Express, ISO 9001:2000 kalite belgesine sahiptir.

DHL Express Türkiye'nin Başarıları:

1981 DHL, Türkiye'de acenta olarak hizmet vermeye başladı ve Türkiye'de hızlı hava taşımacılığının kurucusu oldu.
1992 DHL Türkiye, tamamıyla DHL uluslararasına dahil oldu.
1996 DHL Türkiye, Atatürk Havalimanı’ndaki düzenli seferlerine başladı.
1998 DHL Türkiye, Avrupa bölgesindeki DHL ülkeleri arasında en iyi servis kalitesine sahip ülke seçildi.
1999 DHL Türkiye, tüm DHL ülkeleri arasında servis kalitesini en fazla artıran ülke seçildi.
2001 DHL Türkiye, tüm DHL ülkeleri arasında servis kalitesini en fazla artıran ülke seçildi.
2002 DHL, "Buy Now From Turkey" projesi ile Halkla İlişkiler Derneği Büyük Ödülünü aldı.

DHL, Dünya gazetesi tarafından yapılan araştırmaya göre sektörünün en başarılı şirketi seçildi.

DHL, Capital Dergisi “En beğenilen şirket” yarışması lojistik sektör birincisi seçildi DHL Türkiye, tüm DHL ülkeleri arasında en iyi İK Performans Değerlendirme Ödülüne layık görüldü.

2003 DHL,Capital dergisi e-dönüşüm liderleri yarışmasının hizmet katagorisinde birinci seçildi. Dünya gazetesi 2002 Sektörlerin en başarılı şirketleri Ödülü

2004 DHL, Capital dergisi tarafından yapılan araştırmada Türkiye'nin en beğenilen şirketleri arasında yer aldı.
2005 DHL, Capital Dergisi “En beğenilen şirket” yarışması lojistik sektör birincisi seçildi
2006 DHL, Capital Dergisi “En beğenilen şirket” yarışması lojistik sektör birincisi seçildi .

DHL, Dünya gazetesinin yaptığı araştırmaya göre taşımacılık sektörünün en başarılı şirketi seçildi. DHL, Türkiye'de ilk kez düzenlenen İstanbul Call Center Awards-İstanbul Çağrı Merkezi ödülleri yarışmasında "En iyi Çağrı Merkezi İşe Alım Uygulaması" kategorisinde birincilik ödülü aldı.

2007 DHL, Türkiye Tanıtım Kampanyası ile TÜHİD (Türkiye Halkla İlşkiler Derneği) Altın Pusula Ödülü'nü kazandı. Hewitt tarafından gerçekleştirilen "En İyi İşverenler Araştırması" sonucunda Orta ve Doğu Avrupa'nın en iyi 5. şirketi, Türkiye'nin ise 3. şirketi seçildi. Istanbul Call Center Awards-İstanbul Çağrı Merkezi Ödülleri'nde "En iyi çağrı merkezi" ve "En iyi ortam" ödüllerini kazandı.

Taşımacılık ve lojistik sektörünün öncüsü DHL Express, taşımacılık ve lojistik sektöründe yine bir ilke imza atarak bilgi teknolojileri alanında uluslararası ilk ve tek standart olan ISO 20000 belgesi almaya hak kazandı. DHL, Dünya gazetesinin yaptığı araştırmaya göre taşımacılık sektörünün en başarılı şirketleri arasında yer aldı.

2008 DHL, Capital Dergisi “En beğenilen şirketler” yarışmasında lojistik sektörü birincisi seçildi. Dünyanın 70'den fazla ülkesinde faaliyet gösteren İngiliz şirketi Super Brands'in belirlediği ve sadece 26 firmanın yer alabildiği "Türkiye'nin Süper Markaları" listesinde DHL'de yer aldı.

DHL Kurum Portresi


DHL ismi nasıl ortaya çıktı?

DHL, şirketin üç kurucusunun soyadlarının ilk harflerinin bir araya gelmesiyle oluşturuldu: Adrian Dalsey, Larry Hillblom ve Robert Lynn.

1969’da, dünyanın Neil Armstrong’un aydaki ilk adımlarını şaşkınlıkla izlemesinden birkaç ay sonra, bu üç ortak da iş dünyasında büyük etkisi olacak küçük bir adım attılar ve San Francisco’dan Honolulu’ya uçakla evrak taşımaya başladılar. Böylece, gemiyle gönderilen yüklerin gümrük çıkış işlemlerini henüz gemi limana ulaşmadan başlatıyor ve limandaki bekleme süresini de büyük ölçüde azaltıyorlardı.

Bu sayede, müşteriler neredeyse bir servete mal olan harcamalardan tasarruf edebileceklerdi.

Bu adımın ardından yeni bir sanayi doğdu: uluslararası hava ekspres taşımacılığı, yani evrak ve kargoların uçakla, hızlı bir şekilde, gidecekleri yere teslimatı.

DHL ağı inanılmaz bir hızla büyüdü. Şirket Hawai’den Uzak Doğu ve Pasifik Okyanusu kıyılarına, oradan da Orta Doğu, Afrika ve Avrupa’ya yayıldı. 1988 yılına gelindiğinde, DHL 170 ülkede faaliyet göstermekte ve 16.000 kişiyi istihdam etmekteydi.

Deutsche Post World Net ve DHL Birleşmesi

2002’nin başlarında, Deutsche Post World Net, DHL’in ana hissedarı konumuna geldi, 2002’nin sonunda ise DHL’in tamamı Deutsche Post World Net’in eline geçmişti.

2003’te Deutsche Post World Net tüm ekspres ve lojistik faaliyetlerini tek bir marka altında birleştirdi. DHL markası, Exel firmasının Aralık 2005’de satın alınmasıyla daha da güçlendi. DHL’in uzmanlığı, Deutsche Post World Net’in daha önce bünyesine katmış olduğu çeşitli şirketlerin deneyimleri ile birleşti. Bunların bazıları:

Exel: 110,000 çalışanı ile 130 ülkede taşımacılık ve lojistik çözümleri konusunda hizmet veren Exel firması Aralık 2005 tarihinde Deutsche Post World Net tarafından satın alındı.
Daha fazla bilgi için

Deutsche Post Euro Express: 1997’de kuruldu. Kendi içinde büyüyerek ve belli başlı Avrupa şirketlerine yatırım yaparak, 20’den fazla ülkede faaliyet gösteren bir paket taşımacılığı ve ekspres hizmetler ağı kurdu. Avrupa’daki kurumsal müşteriler pazarının lideri oldu.

Danzas: 1815’de İsviçre’nin Basel kentinde kuruldu. 2000’de Deutsche Post World Net tarafından satın alındı. Hava taşımacılığında dünya lideri ve deniz taşımacılığında dünya ikincisi oldu. Danzas’ın hizmet portföyünde ayrıca kara taşımacılığı ve arz zinciri yönetimi alanındaki faaliyetler de bulunmakta.

Air Express International: Amerika’daki en büyük hava taşımacılığı şirketi. 2001’de Danzas grubuyla bütünleşti.

DHL'in Başarı Adımları'na erişim: DHL'in şekillenmesinde yardımcı olan önemli tarihler.

Başarı Yolunda Atılan Adımlar
1969
DHL Adrian Dalsey, Larry Hillblom ve Robert Lynn tarafından San Francisco’da kuruldu.
1971
Hizmet ağını hızla genişleterek pek çok şirket için güvenilir bir ortak haline geldi. Uzak Doğu ve Pasifik Okyanusu kıyılarına yayıldı.
1972
Japonya, Hong Kong, Singapur ve Avustralya’da hizmet vermeye başladı.
1974
İngiltere’deki ilk DHL ofisi Londra’da açıldı. DHL dünya çapında 3052 müşteriye ulaşan ve 314 çalışanı bulunan bir şirket haline geldi.
1976-1978
Orta Doğu, Latin Amerika ve Afrika’daki operasyonlar başlatıldı.
1977
Almanya’daki ilk DHL ofisi Frankfurt’ta açıldı.
1979
O zamana kadar sadece evrak teslim hizmeti veren DHL, 1979’da paket de taşımaya başladı.
1983
Doğu Avrupa ülkelerinde hizmet veren ilk hava ekspres taşıyıcısı oldu. Amerika’da, (Cincinnati) uluslararası bir dağıtım merkezi açıldı.
1985
Brüksel’de en son teknolojilerle donatılmış bir merkez açıldı. Buradan bir gecede 165.000 parçadan fazla yük geçmekteydi.
1986
DHL Çin Halk Cumhuriyeti ile ortaklık anlaşması imzalayarak, Çin’de faaliyet gösteren ilk ekspres taşımacılık şirketi oldu.
1990
Lufthansa, Japon Havayolları ve Nissho Iwai ile stratejik ortaklıklar kurdu.
1991
Körfez savaşı’ndan sonra Kuveyt’te yeniden hizmet vermeye başlayan ilk uluslararası ekspres şirketi oldu.
1993
Yeni bir hizmet tesisi kurmak üzere Bahreyn’e 60 milyon dolarlık yatırım yaptı.
1998
Deutsche Post, DHL’in hissedarı oldu.
Kuala Lumpur’da büyük bir IT (bilgi teknolojileri) merkezi açıldı.
1999
DHL Worldwide Express, Avrupa ve Afrika’da hizmet vermek üzere, en yeni teknolojinin ürünü uçakların meydana getirdiği hava kargo filosu için 1 milyar Euro’dan fazla yatırım yaptı.
34 tane yeni Boeing 757SF kargo uçağı alındı. Daha önce kullanımda olan B737F filosuna kıyasla, bu uçaklar gürültü seviyesini % 77 azaltmış, karbondioksit emisyonlarını da % 13 indirmişti.
2002
1 Haziran’da Deutsche Post World Net, DHL’in ana hissedarı oldu. Yılın sonunda şirketin tüm hisseleri Deutsche Post World Net’in eline geçti.
Asya kıtasındaki DHL dağıtım ağı daha da genişledi. Cathay Pacific ile ekspres hava taşımacılığı alanında ortaklık yapıldı.
Amerika’da (Scottsdale) yeni bir IT merkezi açıldı.
2003
DHL, Sinotrans’ın en büyük stratejik yatırımcısı olarak şirketteki hisse oranını % 5’e çıkardı.
Halen DHL markasının sahipleri Deutsche Post, DHL ve Postbank şirketleridir. DHL markası, şirketin verdiği tüm ekspres ve lojistik hizmetlerini kapsamaktadır.
DHL’in kurumsal renkleri sarı ve kırmızı oldu. 2003 ‘ün Nisan ayında, dünyanın her yerinde araçlar, ambalaj malzemeleri, binalar ve kurye üniformaları bu değişikliğe uygun olarak yenilendi.
DHL, Airborne Express’i alarak, (2002 yılındaki kazancı: 3,3 milyar dolar) Amerika’da üçüncü büyük ekspres hizmetleri sağlayıcısı konumuna geldi. Airborne’un kara taşımacılığı ağı sayesinde, DHL, Amerika operasyonlarındaki en son açığını da kapatmış oldu.
Ekim’de Çin’de beş-yıllık bir yatırım programı başlatıldı: 200 milyon dolarlık bu yatırımın hedefi DHL’in hizmet kapasitesini büyük ölçüde arttırmaktı.
2004
Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da yeni bir IT tesisi açıldı. Şirketin tüm dünyadaki operasyonlarıyla ilgilenecek olan bu tesis, Londra’daki merkezin yerini aldı.
DHL, Deutsche Post’un uluslararası posta hizmetlerinde kullandığı marka haline geldi. Yaklaşık 4,000 kişi DHL Global Mail operasyonunda görev alıyor.
Hindistan’da yurtiçi kurye hizmetleri veren ve hızlı hava taşımacılığı ile paket dağıtımı yapan Blue Dart firmasının % 68’i satın alındı.
2004/2005
Güney Asya’daki tusunami felaketinden hemen sonra bölgede faaliyet gösteren 40’dan fazla DHL oisi hükümetlerden ve yardım organizasyonlarından gelen taleplere derhal yanıt vedi. DHL grubu tarafından organize edilen ücretsiz uçak seferleri ile yardım malzemeleri ve ekipmanlarının taşınması sağlandı. DHL çalışanları da tüm dünyada yardım kampanyaları düzenledi.
2005
Ağustos ayından itibaren DHL yeni kurumsal kıyafetlerini tanıtmaya başladı. 9 aylık bir zaman içerisinde 220’den fazla ülkede görev yapan yaklaşık 110,000 DHL çalışanı yeni kıyafetleriyle tanıştı. 1.4 milyondan fazla kıyafet DHL tarafından taşındı. Kurumsal kıyafetler için 3,600 sürücü ve kuryenin katıldığı testler yapıldı.
Deutsche Post World Net, İngiliz lojistik şirketi Exel’i 5.5 milyar Euro karşılığında Aralık ayı içerisinde satın aldı. Müşterilerine taşımacılık ve lojistik hizmetleri sunan Exel 135 ülkede 111,000 çalışanı ile faaliyet gösteriyor. Şirket 2005 yılının ilk yarısını karlılığındaki % 55’lik bir artışla 172 milyon Sterlin (251 milyon Euro) ile kapadı.

Komple ekspres ve lojistik

DHL uluslararası ekspres taşımacılığı, kıtalararası taşımacılık ve hava kargo taşımacılığında küresel pazarın lideridir. DHL ayrıca denizyolu kargo taşımacılığı ve lojistik çözümlerde de lider konumdadır. DHL, ekspres döküman taşımacılığından tedarik zinciri yönetimine kadar uzanan geniş bir yelpaze içinde müşteriye özel çözümler sunuyor.

DHL'deki yeni marka yapılanması

Exel firmasının Aralık 2005‘de alımıyla, Deutsche Post World Net lojistik alanında daha güçlü bir konuma geldi. Bu alımın sonucu olarak, DHL lojistik alanında iki yeni marka altında operasyonlarını sürdürüyor olacak: DHL Exel Supply Chain ve DHL Global Forwarding.

DHL, müşterilerinin tüm ihtiyaçlarını karşılamak üzere alanlarında uzmanlaşmış beş ayrı bölümüyle hizmet vermektedir.

DHL Express

DHL Express dünya çapında tüm ekspres gönderi ve paket ihtiyaçlarınız için mükemmel bir ortaktır. Hizmet ağımız tüm dünyada 4000’den fazla ofisi ve 120.000 hedef noktayı kapsar.

DHL Express daha önceki DHL Worldwide Express ile Deutsche Post Euro Express taşımacılık hizmetlerinin bir araya gelmesinden doğmuş ve Aynı Gün Teslimat, Ekspres, Paket ve Nakliye hizmetleri sunmaktadır.

DHL Express hizmetlerine erişim

DHL Freight

DHL Freight Avrupa’da kısmi ve tam dolu uluslararası ve yerel taşımacılık hizmetleri sunar. Malları karayolu, demiryolu ya da ikisini bir arada kullanarak taşımaktayız.

DHL Freight daha önceden evrak-harici ve paket-harici işini ve de daha önceki Danzas Eurocargo karayolu taşımacılığı işini kapsamaktadır.

DHL Freight hizmetlerine erişim

DHL Global Forwarding

Hava ve Deniz Kargo Taşımacılığında pazar lideri konumunda olan DHL Global Forwarding, lojistik proje hizmet tedarikçisi olarak da dünya çapında hizmet veriyor. Çeşitli katma değerli hizmetlerle tamamlanan ürün ve hizmet portföyü sayesinde pazar konumumuzu güçlendiriyor, müşterilerimize dünya çapında standart hizmet sunuyoruz.

DHL Exel Supply Chain

Sağlık, teknoloji/uzay, otomotiv/endüstri ya da perakende/tüketim/moda sektörlerinden hangisinde hizmet verdiğinize bakmadan, global alanda, karmaşık lojistik işlerinizin üstesinden gelebiliriz: DHL Exel Supply Chain size özelleştirilmiş bilgi teknolojileri destekli lojistik çözümlerinin yanı sıra, esas işimiz olan lojistik sağlayıcılık, antrepo hizmetleri ve lojistik satış operasyonları dışında, faturalama, etiketleme, sipariş takibi gibi mükemmel kalitedeki katma değerli hizmetler de sunuyoruz.DHL Global Mail


Global Mail uluslararası posta hizmetlerinin yanında direk pazarlama dökümanları ve yayınların dağıtımlarında sunduğu hizmetlerle bu alanda da uzmanlaşmıştır.


Dünyanın en büyük Ekspres ve Lojistik Ağı
DHL uluslararası ekspres taşımacılığı, kıtalararası taşımacılık ve hava kargo taşımacılığında küresel pazarın lideridir. DHL ayrıca denizyolu kargo taşımacılığı ve lojistik çözümlerde de lider konumdadır. DHL, ekspres döküman taşımacılığından tedarik zinciri yönetimine kadar uzanan geniş bir yelpaze içinde müşteriye özel çözümler sunuyor.

Aşağıda dünyanın en büyük ekspres ve lojistik ağının boyutlarını gösterecek küresel istatistikleri bulacaksınız.

Küresel İstatistikler
Çalışan Sayısı: 285,000 civarında
Ofis Sayısı: 6,500 civarında
Ayrıştırma Merkezi, Depo & Terminal Sayısı: 450'den fazla
Gümrük Kapısı Sayısı: 240
Uçak Sayısı*: 420
Araç Sayısı: 76,200
Hizmet verilen Ülke & Bölge Sayısı: 220'den fazla
Müşteri Sayısı: 4.2 milyon
1 Yılda Taşınan Gönderi Adedi: 1.5 milyardan fazla
Hizmet Verilen Nokta Sayısı: 120,000

DHL'in sahip olduğu ve diğer havayollarına ait

İletişim bilgiler

Adres: Yalçın Koreş Cad. No:20 34209 Yenibosna/Bağcılar
İstanbul
Müşteri Hizmetleri Tel: 444 00 40[/b]

Linkback: https://www.buyuknet.com/dhl-turkiye-t22007.0.html

Etiket:

Bu bilgi size yardimci oldu mu?

EvetHayır
DHL TÜRKİYE
DHL TÜRKİYE
(Ortalama: 5 üzerinden 3.3 - 3 Oy)
3